Gündem

Biomimicry

Tarih: Ekim 2008 Kaynak: Biomimicry Institude, Biomimicry Guild, Inhabitat, GreenerDesign, Designboom, galinsky, Wikipedia, Buiding Design Editör: Gül Keskin, Arkitera.com
Biomimicry Uygulamalarının Genel Çerçevesi
School of Architecture, Victoria Üniversitesi Mimarlık Okulu’ndan Maibritt Pedersen Zari, “Biomimetic Approaches to Architectural Design for Increased Sustainability” başlıklı yazısında Biomimicry’nin tasarım problerinde iki farklı yaklaşım ile birlikte üç ayrı Biomimicry düzeyinde tanımlandığına değiniyor. Mevcut biomimetik teknolojileri, oluşturulan tablo üzerinde organizma, davranış ve ekosistem olmak üzere 3 ayrı Biomimicry düzeyinde değerlendiriliyor.

Organizma düzeyi, bitki veya hayvan gibi bir kısmı ya da tümü taklit edilen spesifik organizmaları işaret ediyor. İkinci düzey (davranış düzeyi) ise organizma davranışlarının dönüştürülmesini de içerebilecek, davranış taklidini konu alıyor. Üçüncü düzey (ekositem düzeyi), tüm ekosistemin ve ona başarılı fonksiyonlar kazandıran genel prensiplerin taklit edilmesini ele alıyor.


Tablo: Maibritt Pedersen Zari, "Biomimetic Approaches to Architectural Design for Increased Sustainability"
Biomimicry
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Biomimicry
Gündem Arşivi
Dönem için hazırlanan gündemlerin listesi aşağıdadır. Ayrıntılarına ulaşmak istediğiniz gündem başlığını listeden seçiniz.