Gündem

LEED

Tarih: Ocak 2009 Kaynak: USGBC, GBCA, Urban Land, LEED Space, Building Green, Green Source, ÇEDBİK Derleyen: Deniz Boran
LEED Sertifikasyon Sistemi ve Sertifika Türleri
Sürdürülebilir arazi geliştirme, şu korunumu, enerji kullanımı, malzeme seçimi, iç hava kalitesi ve enerjinin korunumu, konusunda yaratıcılık gösteren bir tasarım elemanı olmak üzere farklı altı alan üzerinden puanlanarak verilen LEED sertifikası binanın ömrünü tamamlayana dek sürdürülebilirliğine katkıda bulunmak amacıyla, çevre dostu inşaat malzemeleri kullanarak, binalarda enerji verimliliğinin artması ve inşaat, yıkım atıkları yönetimi kullanımına yönelik teşvikler sunuyor.

Alanlar ve alanlara göre verilebilecek en yüksek puanlar şöyle:

- Enerji ve Atmosfer - 17 puan
- İç Hava Kalitesi - 15 puan
- Sürdürülebilir Araziler - 14 puan
- Malzeme ve Kaynaklar - 13 puan
- Su Kullanımında Etkinlik - 5 puan
- İnovasyon ve Tasarım (4 puan ve LEED sertifikalı profesyonel kullanmaya da artı 1 puan)


LEED sertifikası en az 26-32 araşı puan aralığında alınarak edinilebildiği gibi, 33-38 puan alan gümüş, 39-51 puan alan altın ve 52-69 puan alan da platın sertifika alıyor. Binanın daha enerji tüketiminin ve ekolojik özellikleri ne derece göz önünde bulundurarak tasarım ve inşaat aşamalarında ilerlediğinin bir karnesi niteliğinde olan LEED sertifikası, ABD''de USGBC ye yapılan başvuru üzerine sadece USGBC tarafından veriliyor. Amacın ise herkesin tek başına ve koordinesiz olarak eko bina yapması yerine yol gösterici ve gönüllü bir sertifika uygulamasına geçilmesinin sağlanması böylelikle ekolojik sürdürülebilirliğe ve enerji verimliliğine daha koordine, bir sisteme bağlı olarak dahil olunmasının sağlanması olduğunu söylemek mümkün.

Kafalarda en çok soru işareti yaratan böyle bir sertifikasyon sürecinin maliyeti konusuna gelindiğinde LEED prensipleri kullanılarak yapılan binalarda mimarlık ve inşaata yapılan yatırım bu prensipler izlenmeden yapılan binalardan biraz daha fazla olsa da binanın operasyonel masrafları normal binalardan çok düşük olduğu için, uzun vadede LEED prensipleriyle yapılmış binaların daha az masraflı olacağını söylemek mümkün.

Dünya'' da projelerine LEED sertifikası almak müracat eden veya etmekte olan şirketler süratle artmaktadır. Amerika, İngiltere, özellikle 2008 pekin Olimpiyatları''nda Çin, New York inşaat, tadilat, renovasyon çalışmalarını belli bir yeşil mevzuata oturtma gayretinde olduklarını gösteren ülkeler arasında.


LEED
Takip
LEED
Gündem Arşivi
Dönem için hazırlanan gündemlerin listesi aşağıdadır. Ayrıntılarına ulaşmak istediğiniz gündem başlığını listeden seçiniz.