Gündem

Tarih: Kaynak: labiennale.org Çeviren: Barış Göğüş, Bahar Bayhan Editör: Gökçe Aras
Ana Sayfa


Paolo Baratta başkanlığındaki La Biennale Di Venezia tarafından organize edilen, Kazuyo Sejima küratörlüğünde gerçekleştirilecek olan İnsanlar Mimarlıkla Buluşuyor (People Meet in Architecture) temalı 12. Uluslararası Venedik Mimarlık Bienali, 29 Ağustos - 21 Kasım 2010 tarihleri arasında Giardini, Arsenale ve Venedik''in çeşitli yerlerinde mimarlarla ve halkla buluşuyor.

Ünlü eleştirmen ve tarihçilerin yönettiği bir dizi mimarlık bienalinin ardından, bu iş tekrar bir mimarın yani SANAA''nın ortaklarından Kazuyo Sejima''nın ellerinde. Bienalin mimarlık kısmını yönetecek ilk kadın olan Sejima, kısa zaman önce ortağı Ryue Nishizawa ile birlikte Pritzker Mimarlık Ödülü 2010''a layık görüldü.

İnsanlar Mimarlıkla Buluşuyor Sergisi, Palazzo delle Esposizioni della Biennale (Giardini) ve Arsenale''de tek güzergah halinde şekillendirilerek hazırlanacak ve dünyanın dört bir yanından firmalar, mühendisler, mimarlar ve sanatçılardan oluşan 48 katılımcısı olacak.

Bienal kapsamında Giardini''deki tarihi pavyonlarda, Arsenale''de ve Venedik''in çeşitli yerlerinde eserlerini sergileyecek 54 ulusal katılımcı olacak. İtalyan pavyonun bu seneki başlığı "AILATI, Gelecekten Yansımalar" olacak. Bu seneki bieanalde ilk olarak, Arnavutluk, Bahreyn Krallığı, İran, Malezya, Fas ve Ruanda Cumhuriyeti de yer alacak.

Kazuyo Sejima 12. Uluslararası Venedik Mimarlık Bienali''nin önemini şu sözlerle özetliyor: "2010 Mimarlık Bienali, mimarlık üzerine düşündürmelidir. 21. yüzyıl henüz başladı ve pek çok radikal değişiklik gerçekleşiyor. Acaba mimarlık, böylesine hızlı değişen bir bağlamda, yeni değerleri ve yeni bir yaşam biçimini günümüz için netleştirebilir mi? Umarım bu gösteri, çok sayıda yaklaşımın hesabını vermesinin yanında, mimarlığın çok sayıdaki imkanlarını deneyimleme şansı olur.

Yaklaşımların her biri değişik bir yaşam biçimidir. Temaya karşı kişisel cevaplarını ve ele alışlarını göstermelerini sağlamak amacıyla her katılımcının bağımsız bir alanı olacak. Bu bireysellik, onların yeni sosyal çevre ile doğal çevrenin etkileşimine olan bakışlarını gösterecek. Tüm bunlar, aslında her katılımcının kendi küratörü olduğu anlamına geliyor. Bu yolla, tek bir eğilim yerine farklı bakış açıları olan bir sergi atmosferi elde edilecek."

Bienal bünyesinde iki ana proje olacak: "Mimarlık Cumartesileri" (Architecture Saturdays) ve "Hedef Venedik Bienali. Üniversiteler Mimarlıkla Buluşuyor" (Destination Biennale di Venezia. Universities meet in architecture).

"Mimarlık Cumartesileri", İtalyan mimarlık dünyası ve daha fazlasının konuşulup eleştirildiği, tüm bienal süresi boyunca devam edecek, mimarlarla yapılan haftalık sohbetlere dayanan ve bienal tarafından organize edilen bir etkinlik.

"Hedef Venedik Bienali Üniversiteler Mimarlıkla Buluşuyor" projesiyle ise bienal, üniversite ve enstitülere dönerek onlara, bu kurumlarca düzenlenecek bir sergi ziyareti, eğitici ve öğretici bir deneyim sunuyor. Proje ayrıca üniversitelerle; öğretim görevlileri eşliğinde kurulacak en az 50 öğrencilik gruplarıyla, sergi ziyaretlerini, üniversite kredisi haline getirecek özel anlaşmalar düzenlemeyi hedefliyor. Bu anlaşma için şimdiden 30 italyan ve 80 yabancı mimarlık, mühendislik, tasarım ve iletişim fakültesi ile iletişime geçilmiş, 15''inden yanıt alınmış ve onların da 9''unun bu anlaşmayı imzalamaya hazır oldukları belirtilmiş.

Paolo Baratta, "yeni bir bienal doğdu" diyor ve ekliyor; "yabancı pavyonları katılımcı, farklı üniversiteleri ziyaretçi olarak ağırlayan bir sergi. Bu hem mimarlık ve ona bağlı disiplinler adına yeni bir birliktelik, hem de mimarlık bienalini uluslararası kutsal bir yolculuğun ışığı olarak görmek adına öğretmen ve öğrenciler için yeni bir dürtü."

Bienal''in başlangıcında aynı zamanda bir takım büyük yapısal gelişmeler de duyurulacak. Ağustos sonuna kadar Ca'' Giustinian''nın (bienalin idari merkezi) restorasyonu Sala delle Colonne''un restorasyonu ile birlikte tamamlanacak. 1930''da yapılan Sala delle Colonne, mimari ve mekansal özellikleri açısından benzersiz bir yapı. Bina önümüzdeki yıllarda bienal kapsamında, konferansların, toplantıların, çalıştayların, sergilerin ve özellikle canlı performansların yapılacağı çok amaçlı bir salon olarak kullanılacak.

12. Uluslararası Venedik Mimarlık Bienali''nin açılış ve ödül törenleri, 28 Ağustos cumartesi günü, uluslararası jürinin belirlediği ödüllerin verilmesi ile gerçekleşecek. Uluslararası jüri şu ödülleri verecek; 12. Uluslararası Mimarlık Bienali en iyi ulusal katılım için Altın Aslan Ödülü, "İnsanlar Mimarlıkla Buluşuyor" sergisinin en iyi mimarı/sanatçısı için Altın Aslan ve "İnsanlar Mimarlıkla Buluşuyor" sergisinin en iyi gelecek vadeden genç mimarı/sanatçısı için Gümüş Aslan ödülü.

Bienal süresince internet üzerinden de, www.labiennalechannel.org aracılığıyla 3 ayrı yarışma yapılacak:

Fotoğraf: Sergi üzerine en iyi fotoğraf.
Deneme: Sergi üzerine en iyi eleştirel yazı.
Video: Sergi teması üzerine en iyi video.

Kazuyo Sejima serginin yönetimi için Yuko Hasegawa ve Ryue Nishizawa''nın sanat danışmanlarını da görevlendirmiş. Diğer destekçiler ise Sam Chermayeff, Jack Hogan ve Ikeda Satoshi.


Gündem Arşivi
Dönem için hazırlanan gündemlerin listesi aşağıdadır. Ayrıntılarına ulaşmak istediğiniz gündem başlığını listeden seçiniz.