Gündem

Tarih: Kaynak: labiennale.org Çeviren: Barış Göğüş, Bahar Bayhan Editör: Gökçe Aras
Kazuyo Sejima''dan 12. Venedik Mimarlık Bienali''ne Giriş
2010 Venedik Mimarlık Bienali, mimarlıkta bir yansıma olmalı.

21. yüzyıldayız. Birçok radikal değişiklik oluyor. Bu hızda değişen bağlamda, mimarlık yeni değerleri ve yeni bir hayat tarzı ortaya koyabilecek mi? Umarım bu gösteri, mimarlığın birçok yüzünü deneyimlemek için bir şans olur.

Günümüzde, post ideolojik bir toplumda yaşıyormuş hissi hakim. Her zamankinden daha bağlıyız, kültürümüz, ekonomimiz küreselleşiyor. Bu sebeple insanların bilinci ve yaşam tarzı değişiyor. Bazen ilişkiler dolaylı iletişimle şekilleniyor. Hala, mimarlığın bunda önemli bir rol oynadığına, yeni bakış açıları oluştrabilecek bir güce sahip olduğuna inanıyoruz. Çok kapsamlı etki yaratacak fikirler hayal ediyoruz. Bu düşler, birçok kaynaktan geliyor ve bu düşlerin yeni bir bağımsız özgürlük sunacağına inanıyoruz.

Sonunda, bu bienal memnuniyetle karşılanırsa kendimizi mutlu sayarız, toplumumuzun nereye gittiğini hissedebiliriz.

Her katılımcı için bağımsız bir alan bulunacak, alanda düzen, kişilerin temayı anlaması ve tepki göstermesini sağlamak üzerine olacak. Bireyler yeni sosyal ve ekolojik çevrenin etkileşimine karşı kendi pozisyonlarını belirleyecekler.

Seçim kriteri mimarlara, sanatçılara ve mühendislere, insanlar arasındaki ilişkileri araştırmalarına imkan veriyor. Her dinamik ilişki gerçek, fiziksel mekana kök salar. Transsolar''dan Matthias Shuler, Tetsuo Kondo ile gerçekleştirdiği projede gerçek ölçekli bir bulut oluşturmayı önerdi. İnsanların mekanları kolayca okumasını teşvik eden bir donanım bu, çünkü sınırları geçici. Bazıları gerçekten teknolojinin sınırlarını zorlayan diğer projelerin orijinal biçimde sergilenmesi şart değil. R&Sie(n) insan hayatının dönemlerini yansıtan bir kurgu sunuyor. İnsanların yaşadıkları mekanı nasıl düzenlediklerini inceleyen çalışmalarını göstermeleri için birçok mimarı, projelerini anlatmaları için davet ediyoruz. Bu sergide mimar algının yeni biçimlerini gösteren bir üretici olarak yer alacak. Bu fikir, insanların mimarlıkla, mimarlığın insanlarla ve insanların kendileriyle bağlantı kurmasını sağlayacak.

Ziyaretçiler her kurguya farklı tepkiler verebilirler. Palazzo delle Esposizioni ve Arsenale benzer biçimde düzenlendi ve ikisi de herkesin sergilerin arasında yolunu istediği gibi çizebilmesine imkan verecek şekilde gün ışığı alıyor. Farklı açılardan değerlendirilen mimarlık ile insanlar kendi tesadüfler silsilelerini yaratabilecekler.


Gündem Arşivi
Dönem için hazırlanan gündemlerin listesi aşağıdadır. Ayrıntılarına ulaşmak istediğiniz gündem başlığını listeden seçiniz.