Gündem

Tarih: Kaynak: labiennale.org Çeviren: Barış Göğüş, Bahar Bayhan Editör: Gökçe Aras
12. Venedik Mimarlık Bienali''nde İtalyan Pavyonu: AILATI. Gelecekten Yansımalar
Kültürel Miras ve Etkinlikler Bakanlığı, PaBAAC (La Direzione generale per il paesaggio, le belle arti, l''architettura e l''arte contemporanee) ve Venedik Bienali, 12. Uluslararası Mimarlık Bienali''nde küratörlüğünü Luca Molinari''nin yaptığı İtalyan Pavyonu''nun konusunu açıkladı: AILATI.Gelecekten Yansımalar.

"AILATI" diyor Luca Molinari ve ekliyor, "modern İtalyan mimarisini, farklı fikir, zaman ve mekan perspektiflerinden bakarak ülkeyi temelden anlamaya, geçirdiği değişimleri yorumlamaya ve korkunun olmadığı bir geleceğin sinyallerini almaya ısrarla davet eden aynı zamanda bizlere şeffaflık ve ülkemizde yapım aşamasındaki olayların yoğunluğunu ve karmaşıklığını gözler önüne seren alışılmadık bir genel bakış sunan, İtalya''nın orijinal ve girişken görünümü. Bu süreç, mimarlığımızın son 20 yılına ait kollektif belleği hesaba katmalı, küratörle tartışmalı, sanatın durumunu ve mimarlığın -halkın yapılaşma alanları, tarihi alanlarla ilişkiler gibi geleneksel konulara ya da yurtdışındaki insalcıl projelerin oluşumu, mafya tarafından el konulan mülklerin dönüşümü ya da çevresel ve bölgesel aciliyet durumlarını ilgilendiren araçlar gibi- daha hassas ve ileri düzey konulara verdiği pratik cevapları iyi inceleyerek ülkenin gerçekçi bir resmini çizmeli. Vizyon, İtalya''nın yakın gelecekteki durumu hakkında -bilimden kültüre, teknolojiden ekolojiye bir çok alanda- düşüncelerini görebilmek amacıyla dışarılara bakmak ve günümüzün ''beyinlerini'' bulmak. O düşünceler daha sonra bir grup tasarımcının çevrimi ile gerçek vizyonu oluşturacak.

AILATI. Gelecekten Yansımalar, mimarimizi uluslararası alanda canlandırmak için geleceğe karşı somut bir meydan okuma. AILATI, Italia kelimesi üzerine bir ayna oyunu ancak hepsinden öte, İtalyan mimari kimliğinin kalbini gösteriyor. AILATI olmak, çağdaş gerçekliğin bize hergün sinyallerini yolladığı geleceğin yansımaları için daha güçlü ve daha bilge bir anlayış kapasitesine sahip olmak anlamına geliyor. Geleceğe; çeperinden ya da kenarından değil, orijinal, bağımsız ve aykırı bir noktadan, korkmadan İtalyan mimarisi için gereken kimliğin ve araştırmanın yeni biçimlerini oluşturabileceği bir kaynak, bir fırsat olarak olarak bakılmalı. AILATI, hem tasarımda hem gerçek hayatta herşeye orijinal bir bakış açısıyla bakmamızı ve zorlu değişiklikler geçiren bir dünyaya alışılmamış deneysel bir vizyon önermeyi tembihliyor. AILATI, mimarlığı zayıflaştıran merkezileşme arzusuna ve acısız sonuç almalara karşı mücadele ediyor ve yakın gelecek için orjinal ve kullanışlı fikir, araç ve vizyonlar üretmeyi hedefleyen girişimler için baskı yapıyor."

Kültürel Miras ve Etkinlikler Bakanı Sandro Bondi: "mimarlık, estetik boyutlar ve kişilerin veya toplulukların -kimin için tasarlanmış ya da inşa edilmişse- haysiyetlerine saygı duyma konularını ön plana taşımalı" diyor ve ekliyor "eminim İtalyan Pavyonu bir sonraki Uluslararası Mimarlık Bienali''nde bu hayati konulara değinecek ve bizleri farklı kılan, hümanizm tabanlı mimari ve planlama kararlarına yol gösterecek bu geniş kapsamlı tartışmayı besleyecek."

İtalyan Pavyonu, 12. Uluslararası Mimarlık Bienali''nin İnsanlar Mimarlıkla Buluşuyor başlığını sahipleniyor, ona cevap veriyor, onu, mimarlığın insan yaşamının merkezine getirecek bir şart olarak geliştiriyor ve onu bugün ve geleceğin orijinal ve zincirleme değişiklikler ürettmek için buluştuğu bir laboratuvara dönüştürüyor.


Gündem Arşivi
Dönem için hazırlanan gündemlerin listesi aşağıdadır. Ayrıntılarına ulaşmak istediğiniz gündem başlığını listeden seçiniz.