Gündem

Tarih: Kaynak: labiennale.org Çeviren: Barış Göğüş, Bahar Bayhan Editör: Gökçe Aras
Paralel Etkinlikler
Giuseppe Ungaretti''ye İthaf Edilen Park (A Park Dedicated to Giuseppe Ungaretti)
Yer: Castello, 6113 (Borgoloco P. Molmenti)
Tarih: 29 Ağustos - 26 Eylül 2010
Organizasyon: Associazione Amici di Castelnuovo (www.amicidicastelnuovo.it)
Castelnuovo di Sagrado''da, Della Torre-Hohenlohe villasında kesişen 3 büyük hikaye bir arada bulunur: Carso''nun manzara ve mimarisi, Birinci Dünya Savaşı ve Giuseppe Ungaretti''nin şairliği. Proje, villanın bahçesi boyunca, küçük mimari yapılar içinde korunmuş ve Ungaretti''nin şiirlerinin ahengi içinde uzanan, belirli ve sağduyulu bir esas güzergah yaratıyor.

Yaşamın Asyalı Görünümü (Asian View of Life)
Yer: Ex Magazzini del Sale, Salone del Sale, Dorsoduro
Tarih: 29 Ağustos - 15 Ekim 2010
Organizasyon: Centro Italiano per le Arti e la Cultura (www.centroita.com)
Asya''nın şemalardan, modellerden, uluslararası standartlardan uzak tipik gündelik yaşamı, 8 mimar (Cho Minsuk, Tan Kay Ngee, Nobuaki Furuya, Duangrit Bunnag, Ling Lee-Huat, Wang Lu, Yu Jian and Wang Xingtian) tarafından sunulan projede bütün yönleriyle anlatılıyor.

Entropinin Ötesinde: Enerji Vücut Bulduğunda (Beyond Entropy: When Energy Becomes Form)
Yer: Fondazione Giorgio Cini, San Giorgio Maggiore Island
Tarih: 27 Ağustos - 17 Eylül 2010
Organizasyon: Architectural Association School of Architecture (http://beyondentropy.aaschool.ac.uk/)
Entropinin Ötesinde: Enerji Vücut Bulduğunda Sergisi, enerji konsepti çerçevesinde sanat, mimarlık ve bilim arasındaki ilişkiyi keşfediyor. Stefano Rabolli Pansera tarafından yönetilen çalışma, Avrupa''nın çeşitli yerlerinden sanatçı, mimar ve bilim adamlarının oluşturduğu bir ekip tarafından yürütülüyor. Her katılımcının geçmişteki deneyimlerine göre çeşitlilik gösteren metodlarla değişik enerji formları keşfediliyor. Prototipler 27 Ağustos''ta, Fondazione Cini''de sergilenecek.

Kültür_Doğa (Culture_Nature)
Yeşil Ahlakı, Habitat, Çevre (green ethics - habitat - environment)
Yer: Arsenale Novissimo - Spazio Thetis
Tarih: 26 Ağustos - 21 Kasım 2010
Organizasyon: Politecnico di Torino (www.culturenature.it)
Güncel habitat ve çevre konuları hakkındaki çok disiplinli alanların bütünleştirilmesi, Kültür_Doğa
başlığı altında bir araya getirilen etkinliklerin kavranmasını amaçlıyor.

Ulusal Dekoratif Sanatlar Okulu''yla Nesneden Kente (De l''Objet à la Ville avec l''École nationale supérieure des Arts Décoratifs)
Yer: Istituto Veneto di Scienze Lettere ed Arti, Palazzo Loredan, San Marco 2495 (Campo Santo Stefano)
Tarih: 29 Ağustos - 21 Kasım 2010
Organizasyon: École nationale supérieure des Arts Décoratifs (www.ensad.fr/)
Bu etkinlik Ulusal Dekoratif Sanatlar Okulu''ndan yeni mezun olan 15 genç tasarımcının sergisidir. Seçilen çalışmalar, çokdisiplinlilik ve inovasyon çizgisinde okulda öğretilen 10 disiplini simgeliyor.

E-picentrum
Geleceğin Savunmasız Kentlerinde "on site" Anlayışı ("On site" Considerations on the Future of Vulnerable Cities)

Yer: Arsenale Novissimo - Spazio Thetis - Padiglione "Modelli"
Tarih: 29 Ağustos - 21 Kasım 2010
Organizasyon: Università degli Studi di Roma "Sapienza", Facoltà "Ludovico Quaroni", Dipartimento Architettura e Progetto, with Technische Universität Darmstadt, Fachbereich Entwerfen und Wohnungsbau (www.epicentroproject.net)
E-picentrum Projesi, kanal bölgesindeki yeniden yapılanma sorusuna eğiliyor. Yeniden yapılanma kentin fonksiyonlarının iyileştirilmesinde kontrol sağlayamasa da birliktelik kimliğinin yeniden tanımlanmasında yardımcı olmalı. E-picentrum, olmuş olanla olacak olan üzerine düşünmeye teşvik etmek için planlanmış ve kentin yeniden yapılanmasını yeterli görmemekte, insanlarla mekanlar arasındaki bağlar da onarılmalı.

Il vuoto e le forme 2010
Metropoli//Antimetropoli

Yer: Arsenale, Castello, 2126/A (Campo della Tana)
Tarih: 29 Ağustos - 21 Kasım 2010
Organizasyon: DIET Dipartimento di Ingegneria Edile e del Territorio dell''Università degli Studi di Pavia (www-3.unipv.it/diet/)
Bu proje dünya üzerinde yaşayan her bireyi kapsayan bir konuya ithaf edilmiş. Metropoli//Antimetropoli kararsız dünyamızdaki 8 kavramın, iyinin ve kötünün, umudun ve yenilginin, düşlerin ve hayal kırıklıklarının, hikayelerin ve efsanelerin, gerçeklerin ve uydurulanların sesleri ile konuşuyor.

Manevi Mekanlar (Immaterial Spaces)
Yer: San Servolo Island, Edificio 17
Tarih: 26 Ağustos - 30 Eylül 2010
Organizasyon: Art Experience (www.artexperience.biz)
Manevi mekanlar, dönüşüm için estetik öneriler ve bilgi üreten manevi mimarlık deneyimleri, fiziksel ve kavramsal bir atölye haline geliyor.

Del Vino Katedrali. İki Kültürün Buluşması (Le cattedrali del Vino. The Meeting of Two Cultures)
Yer: Hotel Danieli - Saloni Marco Polo, Castello, 4196 (Riva Schiavoni)
Tarih: 28 Ağustos - 9 Eylül 2010
Organizasyon: O.A.R. - Ordine degli Architetti Pianificatori, Paesaggisti e Conservatori di Roma e Provincia and IN/ARCH - Istituto Nazionale di Architettura (www.cattedralidelvino.it)
Mimarlık ve şarap kültürünün buluşması, çok sayıda sembolik şarap imalathanesi yapımına neden olmuş. İtalya faaliyet alanındaki çeşitli katılımların karşılaştırması, mekan, kültür ve yerel adetlerin denetlenecek değer artışları içinde, bu çalışmalar tarafından yapılan inovatif değişiklikleri mümkün kılacak. Bu temel gayret, 2010 - 2012 yılları arasında yapılan en anlamlı şarap imalat binalarına ödüller sunan uluslararası "Le cattedrali del vino" yarışması ile, böyle özgün bir bina tipinin mimari değerini arttırmayı amaçlıyor.

Özlemek... (Longing for... Score #1)
Yer: Arsenale Novissimo - Nappa 89
Tarih: 27 - 29 Ağustos 2010
Organizasyon: Artimage Contemporary Informe (www.artimage.at)
Özlemek... mimarlığın ve koreografinin değişim hareketlerine odaklanmış bir canlı perforfmans - enstalasyon karışımı. Koreografiye, mekanın tasarımı ve betimlemesi gibi odaklanmak her iki disiplini birbirleriyle iletişime sokacak.

M9 - Yeni Bir Kent İçin Yeni Bir Müze. Uluslararası Mimarlık Yarışması (M9 - A New Museum for a New City. The International Architectural Competition)
Yer: Via Alessandro Poerio, 24, Venezia - Mestre
Tarih: 28 Ağustos - 21 Kasım 2010
Organizasyon: Fondazione di Venezia (www.fondazionedivenezia.org, www.m9museum.it)
Agence Pierre-Louis Faloci Bürosu, Carmassi Mimarlık Bürosu, David Chipperfield Mimarlık, Mansilla+Tuñón Mimarlık, Sauerbruch Hutton and Souto Moura Mimarlık büroları yeni müze ve eski Matter Kışlaları için tasarımlarını sunacaklar ve bu sunum ilk kez halka açık olarak gerçekleştirilecek.

Çağdaş Venedik''i Haritalamak - Bugünün Şehrinden, Geleceğin Venedik''ine (Mapping Contemporary Venice - from the City of Today to the Venice of the Future)
Yer: Venice International University - VIU, San Servolo Island
Tarih: 26 Ağustos - 20 Eylül 2010
Organizasyon: Venice International University - VIU (www.univiu.org, www.mappingvenice.org)
Bu projeye cesaret etmek kartpostal öbeğinden çok çok uzak. Etkinliğin teması 2060''da Acqualta''nın vizyonu için fikirleri moleskinlere geçirmek, hikaye, diğer provakasyonlar ve hipermetrop bir bakış açısıyla. Birçok modern Avrupa kentindeki dikkate alınan fikirler, su kenarı yerleşimleri yeniden keşfetmeyi de içeren kamusal çatı terasları ve köprüleri öneriyor.

Ca''ASI''da Yeni Çin Mimarisi (New Chinese Architecture at Ca''ASI)
Yer: Ca''ASI, Cannaregio, 6024 (Campiello Santa Maria Nova)
Tarih: 25 Eylül - 21 Kasım 2010
Organizasyon: Ca''ASI Association (www.ca-asi.com)
Campiello Santa Maria Nova''da Ca''ASI''ye gelin ve dünyanın her yanında çığır açan çinli mimarlar tarafından tasarlanmış tipik projelerden bir seçki aracılığıyla, yeni Çin mimarisini keşfedin!

Paris La Défense Seine Arche, Alex MacLean Given a Free Hand
Yer: Ca''ASI, Cannaregio, 6024 (Campiello Santa Maria Nova)
Tarih: 29 Ağustos - 19 Eylül 2010
Organizasyon: Public Development Authorities of La Défense Seine Arche (www.ladefense-seine-arche.fr)
Paris La Défense Seine Arche, Alex MacLean Given a Free Hand projesi, dünyanın en eski tarihi akslarından biri boyunca kurulmuş, tarihi, kentsel ve sosyal sürekliliği ortaya çıkarması için amerikalı fotoğrafçı Alex MacLean''e verilmiş beyaz bir sayfa.

İtalyan Kentleri (Provincia italiana - The Italian Provinces)
Yer: Bassano del Grappa, Caldogno, Montorso Vicentino, Possagno, Schio, Valdagno, Venezia, Vicenza ve Camposampierese kasabalarında farklı buluşma yerlerinde
Tarih: 02 Eylül - 19 Kasım 2010
Organizasyon: Fuoribiennale and C4-Centro Cultura Contemporaneo Caldogno with Centro Studi Usine (www.fuoribiennale.org, www.c-4.it, www.centrostudiusine.it, www.provinciaitaliana.org)
Arazi hakkında durup düşünmek açısından kalıcı bir çalıştay. İki ay boyunca sürecek buluşmalar, çalıştaylar, söyleşiler, konferanslar, kongreler ve hepsinden önemlisi, Padua, Treviso, Venedik ve Vicenza kentlerinin en ilgi çekici yerlerinde gerçekleştirilecek aktiviteler. Palladio Villaları, 2. Dünya Savaşı''ndan kalma sığınaklar, sanayi alanları ve terkedilmiş fabrikalardan oluşan bir güzergah.

Gündelik Mimari: Venedik''teki Hong Kong (Quotidian Architectures: Hong Kong in Venice)
Yer: Arsenale, Castello, 2126 (Campo della Tana)
Tarih: 27 Ağustos - 21 Kasım 2010
Organizasyon: The Hong Kong Institute of Architects and Hong Kong Arts Development Council (www.hkia.net/en/Home/Index.htm, www.hkadc.org.hk, www.venicebiennale.hk)
Kişisel olarak aldığımız günlük kararlar, toplu halde tüm çevreye katkıda bulunurlar ve kentin refahını sürdürürler. Gündelik Mimari sergisi toplumsal ve çevresel açıdan sorumlu mimarlar yaratmak için tasarımın potansiyelini keşfetmeyi ve ona meydan okumayı hedefliyor.

SISMYCITY. L''Aquila 2010
Yer: Palazzo Ducale, Loggia Foscara
Tarih: 28 Ağustos - 30 Ekim 2010
Organizasyon: fuori_vista (www.fuorivista.org, www.sismycity.com)
Sysmycity, Aquila ve çevresini vuran depremin sonuçları üzerine bir fotoğraf projesi. Bireysel ve toplumsal kimlik, maddi ve maddi olmayan miras, ortak fayda, zamanın durdurulması: Bu bağlantıların görsel söz dağarcığındaki anahtar kelimeler, onlar arasında kurulması gereken bağlar ve çoklu bir müzakereye katılım.

Bir Mola Verin: Çağdaş Taiwan''da Mekansal Değişkenlik (Take A Break: Spatial Variability in Contemporary Taiwan)
Yer: Palazzo delle Prigioni, San Marco, Castello, 4209
Tarih: 26 Ağustos - 21 Kasım 2010
Organizasyon: The National Taiwan Museum of Fine Arts (NTMOFA) (www.ntmofa.gov.tw/)
Bu sergi, "yavaşlık" dünya çapında yeni bir değer olarak belirmişken, Venedik Bienali''nin 12. Uluslararası Mimarlık Sergisi''nde "görme"nin alternatif bir hızını yaratmayı hedefliyor.

Varolmanın Dayanılabilir Hafifliği - Mekanın Metaforu 2 (The Bearable Lightness of Being - The Metaphor of the Space 2)
Yer: Arsenale Novissimo - Tesa di San Cristoforo 94
Tarih: 28 Ağustos - 07 Ekim 2010
Organizasyon: Fondazione Mudima (www.mudima.net)
Bu gösterinin 22 sanatçısı, mekanın fonksiyonel doğası ve onun antropolojik ve politik referanslarının tercümesi içinde özel bir sanatsal sözleşme geliştirdiler. Mekanı almak, zemini almak ve kültürel alanda çalışmak serginin merkezinde bulunuyor.

Bahçe ve Ötesi: Küresel Bahçe (The Garden and Beyond: A Global Garden)
Yer: ESU Venezia - sala polivalente "Nardocci", Dorsoduro, 3861 (Calle larga Foscari); VELA-Actv - info point "Hellovenezia", Isola Nova del Tronchetto, 21
Tarih: 29 Ağustos - 21 Kasım 2010
Organizasyon: Associazione Culturale Gruppo Giovani Pittori Spilimberghesi (www.globalgardenart.it)
Bahçe, yüzyıllardır ilham ve cazibe kaynağı bir yandan da kültürel, bilimsel ve estetik öğretilerin objesi olmuş. Kapalı bir mekan biçiminde yapılanışı onu daha kutsal, daha yasak ve daha gizli kılmış. Tıpkı varolan en güzel anlamları kullanıldığında tanımlamaları ortak olan insanlık ve uygarlık terimleri gibi.


Gündem Arşivi
Dönem için hazırlanan gündemlerin listesi aşağıdadır. Ayrıntılarına ulaşmak istediğiniz gündem başlığını listeden seçiniz.