Gündem

The Snow Show 2006

Tarih: Şubat 2006 Kaynak: The Snow Show Resmi Web Sitesi Derleyen: Şebnem Şoher, Lory Zakar
Daniel Buren & Patrick Bouchain


Fotoğraflar: Jeffrey Debany
Fung Collaboratives''in İzniyle

Daniel Buren, 60’lı yılların sonlarında, resim eğitimi aldıktan sonra, ince şerit halindeki bezler kullanarak işler ortaya koydu. Sanatçı, 1970 yılında Paris’te metro istasyonlarına izinsiz olarak astığı bu parçalı posterlerle kamuoyunun ilgisini topladı. Fransız mimar Patrick Bouchain ise Paris’te çeşitli üniversitelerde ders vermiş olan bir profesör. Dönemin Kültür bakanı Jack Lang’e danışmanlık yapmış ve bir çok projeye imza atmıştır. The Snow Show için birlikte yarattıkları projeyi Daniel Buren şöyle anlatıyor:

“Genel fikir zihnimde karla bağdaşan iki histen ortaya çıkmıştır: İzler ve örtme.

Hepimizin bildiği gibi karın ‘saflığı’ sonsuza dek dokunulmamış olarak kalamaz. Bu ‘saflık’ o kadar sıradışı bir noktadadır ki, herhangi bir şey anında geçişinin izini bırakır. Bu, karın kendisinin rüzgarla bir ağaçtan düşmesinin oluşturduğu iz, bir hayvanın veya bir kuşun izi, arkada bıraktığımız kendi ayak izlerimiz, rüzgarın izi veya güneşin erittigi kardan akan bir damla suyun izi olabilir.

Bir cismi kaplayan karın kütlesi aynı zamanda o cismin izlerini de taşır (bir odun parçası, çit, bir evin çatısı, ağaç, araba..vs).

Fikrin merkezinde olan örtme ve yeni şekiller oluşturma her zaman etkileyicidir. Karlı bir geceden hemen sonra, elektrik tellerinin (birkaç santimetreye kadar çıkabilen) karın ağırlığının göstermelerinin yanı sıra, karın telleri yeniden şekillendirişine ve tellerin çok güzel, uzun, nazik, beyaz kıvrımlar oluşturarak manzara üzerine çaprazlar çizişine tanık oluruz. Ta ki güneşin işinları (veya güçlü bir rüzgar) bu geçici ‘mucizeyi’ bozana dek..”

Fotoğrafları büyütmek için üzerlerine tıklayın.


İmaj Galerisi
The Snow Show 2006
The Snow Show 2006
Gündem Arşivi
Dönem için hazırlanan gündemlerin listesi aşağıdadır. Ayrıntılarına ulaşmak istediğiniz gündem başlığını listeden seçiniz.