Gündem

Tarih: Derleyen: Zeynep Güney
Ana Sayfa


Türkiye’deki mimarlık kültürünün gelişmesi için konferanstan panele birçok etkinlik düzenleyen Arkitera Mimarlık Merkezi, Lafarge Agrega ve Beton Grubu''nun sponsorluğu ve British Council, Adams Kara Taylor ve Tuşpa Mimarlık işbirliği ile 23 Şubat - 2 Mart tarihleri arasında, yerli ve yabancı mimarlık öğrencilerini buluşturan bir workshop düzenliyor.

"Arkitera Workshop: Fibrous Structures" başlığı altında düzenlenecek atölye çalışması, Avrupa’nın en önemli mimarlık okullarından Architectural Association (AA London)’dan 12 mimarlık yüksek lisans öğrencisini ve Türkiye’deki mimarlık fakültelerinden 18 öğrenciyi biraraya getirecek.

İngiltere’den Claudia Pasquero ve Marco Poletto ile Türkiye’den Nilüfer Kozikoğlu tarafından yürütülecek workshop çalışmasında yola çıkış noktalarından biri İslam mimarisinin bezeme ile strüktürü kesiştiren öğelerinden "Mukarnas" ile İslam Sanatı''ndaki geometrik kurgu. Parametrik modelleme tekniği prensipleriyle çalışılarak, modellemenin "machinic" diyagramlar oluşturmadaki potansiyeli irdelenecek. Arkitera Workshop: Fibrous Structures sonucunda "2010 İstanbul Avrupa Kültür Başkenti" için bir danışma kiosku tasarımları oluşması planlanıyor.

23 Şubat’ta başlayan Arkitera Workshop: Fibrous Structures, 2 Mart 2007’de, Will Alsop, Zaha Hadid gibi ünlü mimarlarla çalışan, Avrupa’nın tanınmış inşaat mühendisliği firması Adams Kara Taylor (AKT)’nin kurucularından Hanif Kara ve Architectural Association (AA London)’ın direktörü Brett Steele’nin verecekleri konferanslarla tamamlanacak.

Lafarge Agrega ve Beton Grubu sponsorluğunda düzenlenen Arkitera Workshop: Fibrous Structures’un diğer sponsorları ise British Council, Adams Kara Taylor, Tuşpa Mimarlık, İstanbul Teknik Üniversitesi ve Lush Hip Hotel.

Wokshop Katılan Öğrenciler
Architectural Association''dan Katılan Öğrenciler

Colin Ashton
Sevil Pius
Steve De Micoli
Alejandra Bosh
Friedrich VitzthumMatt Wilson
Omir Kamvari
Onur Ozkaya
Christina Doumpioti
Gabriel Sanchiz
Jin Hong
Erik Brett Jacobsen

Yedekler
Chiuyo Yang
Bulut Cebeci

Türkiye''den Katılan Öğrenciler
Aykut Pekdemir
Cağlar Yazıcı
Gürbey Hiz
Nilüfer Kocabaş
Metin Uludoğan
Turan Altıntas
Orkun Beydağı
İlgin Avcı
Tuğba Okcuoğlu
Gülenay Erdem
Anze Zadel
Seyra Yüksel
İpek Baycan
C. Alper Derinboğaz
Zeynep Gürbüz
Sina Ödev
Bengi Güldoğan
Canan Sarıdal

Yedekler
Yasemin Sünbül
Handan Yalkı
Mustafa Tolgay Keskin
Gündem Arşivi
Dönem için hazırlanan gündemlerin listesi aşağıdadır. Ayrıntılarına ulaşmak istediğiniz gündem başlığını listeden seçiniz.