Haberler

Arkitera'dan

Toplam 2948 haber 148 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 141. haberden 160. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Pritzker Ödülü Bu Sene Portekiz''e Gitti (29 Mart 2011)Pritzker Ödülleri 2011''in sahibi Portekizli mimar Eduardo Souto de Moura oldu. Souto de Moura, Pritzker bronz madalyasının yanı sıra 100 bin Dolar''lık para ödülünün de sahibi olacak.
Doğan Kuban''a Onursal Doktora Ünvanı Verildi (28 Mart 2011)İstanbul Kültür Üniversitesi tarafından Prof. Dogan Kuban''a 9 Mart 2011 tarihinde "Onusal Doktora" ünvani verildi.
Çorba Dağıtmak Üst Geçidin Kullanımını Artırmak için Çözüm Değil (28 Mart 2011)Konya''daki Selçuk Üniversitesi Alaeddin Keykubat kampüsünün girişinde yer alan ve ölümlü kazalar sonrasında yapılmış olan üst geçidin, öğrenciler tarafından kullanılmadığı ve kullanımın artırılması için üst geçitte çorba dağıtımı yapıldığı şeklinde haberler geçtiğimiz hafta basında yer almıştı. Selçuk Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği öğrencisi Canberk Alevli, üst geçidin sorunlarını bizimle paylaştı:
İktidar ve Muhalefet Aynı Masada "Kentlerin Geleceğini" Tartışacak (28 Mart 2011)Arkitera Mimarlık Merkezi tarafından Ağaoğlu Şirketler Grubu ile Rönesans İnşaat''ın ana sponsorluğu ile gerçekleştirilecek ArkiPARC 2011''de, gelişen kentlerde yatırım fırsatlarını değerlendirmek amacıyla, gelişen kentlerin belediye başkanlarının katılımıyla "Gelişmekte Olan Kentler" oturumu gerçekleştirilecek. İktidar ve Muhalefet aynı masada "kentlerin geleceğini" tartışacak. "Gelişen Kentler" kategorisinde yer alan Eskişehir, Bursa, Kayseri, Konya, Gaziantep, Denizli, Samsun, Mersin, Adana ve Kocaeli kentlerinin gayrimenkul alanındaki yatırım potansiyeli, yeni vizyonları, kentsel dönüşüm projelerindeki fırsatlar ve çözüm önerileri, ArkiPARC 2011''de masaya yatırılacak.
Ali Ağaoğlu''ndan Çağdışı Bir Açıklama (25 Mart 2011)TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi''nden Ali Ağaoğlu''nun Mimarlar Odası için yaptığı açıklamalara karşılık olarak bir basın duyurusu yayınladı.
Mies van der Rohe Ödülü 2011 için 6 Finalist Belirlendi (25 Mart 2011)Avrupa Komisyonu ve Mies van der Rohe Vakfı, Avrupa Birliği Modern Mimarlık Ödülü olan Mies van der Rohe Ödülü için 33 ülkeden katılan 343 eser arasından 6 finalisti belirledi. Ödül töreni 20 Haziran 2011 tarihinde Barselona''daki Mies van der Rohe Pavyonu''nda düzenlenecek.
Kartallar Yeni Yuvalarına Kavuşabilecek mi? (25 Mart 2011)Geçtiğimiz aylarda Galatasaray camiasının yeni evi Seyrantepe Arena Stadyumu''nun açılışı oldukça yankı uyandırdı. Stadın büyüklüğü ve tasarım açısından şaşaası bir yana, Ali Sami Yen Stadyumu''nun arazisi ile karşılaştırıldığında, birçok tartışma ve eleştirileri de beraberinde getirmişti. Bugünlerde ise Beşiktaşlılar yeni bir stad elde etme heyecanında. Fakat İnönü Stadyumu''nun durumu biraz daha farklı. Çünkü ortada yeni stadın yapılması için yeni bir alan yok ve eski stadın yıkılıp yeniden yapılması söz konusu.
Bostan Yeşil iken Pazarlığa Oturulmaz (24 Mart 2011)Kuzguncuk''a yolu düşmemiş olan var mıdır, ya da duymamış olan? Film, dizi, reklam ve hatta moda çekimlerine sık sık mekan olan, bünyesinde delisinden enteline birçok farklı karakteri ve hikayeyi barındıran, insanların hala karşılaştıklarında birbirlerinin hatırlarını sordukları bir semt. 2010 yılındaki Şenlik''te konuşan Uğur Yücel''in tanımıyla "çok büyük bir akrabalık Kuzguncuk". Son günlerde Kuzguncuk, "Bostan"ı ve burayı korumaya niyetli semt sakinlerinin direnişi nedeniyle gündemde. Arkitera Mimarlık Merkezi olarak bu savaşçılardan mimar Boğaçhan Dündaralp, mimar Tülay Atabey Onat, Petek Dalyan, Tan Morgül ve Şengül Alemdar''la Kuzguncuk''ta buluşup görüştük. Grupla Kuzguncuk''un tarihi, konumu, önemi, müdahaleler ve mücadeleler hakkında konuştuk...
Tarsu Alışveriş Merkezi''ne 1 milyon Euro''luk BREEAM bütçesi! (24 Mart 2011)Merkezi Hollanda''da bulunan Corio şirketinin yatırımı olan Tarsu Alışveriş Merkezi, Türkiye''deki en yüksek BREEAM derecesinin sahibi oldu.
BIG, Stockholmsporten İmar Planı Yarışması''nı Kazandı (23 Mart 2011)BIG, Grontmij ve Spacescape, yeni planlanan kavşağın kesişim noktasında Stockholm için bir giriş kapısı tasarlanması amacıyla açılan Stockholmsporten İmar Planı Yarışması''nı kazanan ekipler oldu.
Acıktınız mı? (23 Mart 2011)Hafta içi her gün saat 11:30 civarlarında Arkitera''da bir soru ortada dolanmaya başlar: Bugün ne yesek? Her gün kendimize sorduğumuz bu soruya yaratıcı cevaplar üretmeye çalışsak da elimizdeki seçenekler kısıtlı. Yakınlarda değişik yiyecekler satan bir sokak pazarı olsa ve sonrasında da yine sokakta bir kahve içebilsek, her gün sorduğumuz bu soruya bir alternatif getirebileceğiz belki de... Dünya''da yemek ve alışveriş kültürüne katkıda bulunan ve tarihi çok eskilere dayanan pazarlar, her şehirde değişik konseptlerle kendini gösteriyor.
RIBA''nın Araştırmasına Göre Mimarlar İş Yoğunluğu Konusunda Daha İyimser (28 Mart 2011)RIBA''nın Gelecekteki Trendler anketinin en son sonuçlarına göre, ofislerin gelecekteki çalışma konusundaki umutları güven içinde artıyor.
RAF Yapı Malzemesi Ödülü''ne Başvurular Başladı (22 Mart 2011)2008 ve 2010 yıllarında verilen RAF Yapı Malzemesi Ödülü 2010 yılında da Türkiye’de satış ağı bulunan yapı malzemelerinin başvurularını bekliyor. Arkitera Mimarlık Merkezi tarafından verilecek olan RAF Yapı Malzemesi Ödülü’nün temel amacı, performansı, üretiminde kullanılan malzemelerin özellikleri, standartlara uygunluğu, zamana ve dış çevre koşullarına dayanımı ve çevre etkisi ile fiziksel çevreye değer katan yapı malzemelerinin üreticilerinin onurlandırılması. Ödüle aday ürünün, seri üretimine son beş yıl içerisinde başlanmış olması gerekiyor. Ürünün halen üretiminin devam etmesi ve Türkiye’de satış ağının bulunması gerekiyor. Bir ürün, ödüle en fazla iki defa aday olabiliyor.
"Tünelbüs" (22 Mart 2011)Büyük kentlerimizde toplu taşımı sonuna kadar destekliyorum.
Sıcak Bölge Libya''da Türk Yatırımları (21 Mart 2011)Türkiye''nin Trablusgarp Büyükelçiliği Ticaret Müşavirliği''nin Mart ayı başında açıklanan verilerine göre, Türk müteahhitlik ve müşavirlik firmaları 2009-2010 yıllarında arasında Libya''da 7 milyar 627,2 milyon Dolar tutarında proje yapım işini aldı. Son haftalarda Libya''da yaşanan şiddet olayları ve sosyal karmaşanın ardından, geçtiğimiz haftasonu Amerika önderliğindeki koalisyon güçlerinin Libya''ya karşı kara ve denizden operasyon başlattığı haberi geldi.
2. Ulusal İç Mimarlık Öğrenci Buluşması İTÜ''de Gerçekleşti (21 Mart 2011)İstanbul Teknik Üniversitesi''nin ev sahipliği yaptığı 2. Ulusal İç Mimarlık Öğrenci Buluşması 12 Mart 2011 Cumartesi günü yaklaşık 400 iç mimarlık öğrencisinin yanı sıra birçok akademisyen ve İç Mimarlar Odası''nın katılımıyla gerçekleşti.
İstanbul Boğazı Karayolu Tüp Tüneli (18 Mart 2011)TMMOB Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi, TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi, TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi ve TMMOB Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi, İstanbul Boğazı Karayolu Tüp Tüneli hakkında basın ve kamuoyuna yönelik bir duyuru yayınladı.
Modernlik, Modernistlik, Kitsch ve Cürüm (18 Mart 2011)Sözlerime soyut bir soru sorarak başlamamı lütfen mazur görün: Mimarlıkta modernlikten ne anlıyoruz? Gayrımenkul pazarlama şirketlerinin ilanlarında yer aldığı gibi "prestijli, seçkin, size özel..." falan gibi bir sıfatı mı? Modern mimarlık dediğimizde yalnızca biçemle ilgili bir sorunsaldan mı söz ediyoruz? Yoksa mimarlık adı verilen sembolik alanın konu aldığı, faaliyet gösterdiği, farkındalık ürettiği profesyonellikle ilişkili bir sorunsaldan mı söz ediyoruz? Modernlikle ilgili tartışmalarda genelllikle bu sorular sıkça yer alır. Benim burada, yazının başında bu soruları sormamın ise özel bir nedeni var.
ARKİV Buluşmaları - 12: UIB Otomotiv Anadolu Teknik Lisesi (16 Mart 2011)15 Mart 2011 Salı günü Bursa''da yer alan ve M artı D Mimarlık tarafından tasarlanan UIB Otomotiv Anadolu Teknik Lisesi''nde ARKİV Buluşmaları''nın 12.si gerçekleşti. Buluşmaya M artı D Mimarlık''tan Dürrin Süer Kılıç, Metin Kılıç, Damla Duru ve Ece Uyar, Deniz Güner, yarışmanın jüri üyelerinden Murat Taş, Nilüfer Taş, Salih Pançalı, Yusuf Özdamar, Hasan Varhan, Kalebodur''dan Pelin Özgen, Cem Köker ve Bahadır Arıkan, Arkitera Mimarlık Merkezi''nden Ömer Yılmaz ve Pınar Koyuncu katıldı. Bugüne kadar kapalı oturumlar halinde gerçekleşen ARKİV Buluşmaları''nda bir ilk yaşandı ve Uludağ Üniversitesi Mimarlık Bölümü öğrencileri de yapıyı mimarlarıyla bilikte gezme şansını yakaladılar.
La Cite du Sport Uluslararası Ortaklar Arıyor (11 Mart 2011)La Cite du Sport dinlence park teması MIPIM''de potansiyel uluslararası ortakları ile bir araya geldi. Reel ve sanal olarak salt spora yönelik tasarlanmış La Cite du Sport, Ora - Ito''nun imzasını taşıyor.
Toplam 2948 haber 148 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 141. haberden 160. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.