Haberler

Arkitera'dan

Toplam 2948 haber 148 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 41. haberden 60. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
2011 Uluslararası RIBA Ödülleri Kazananları Açıklandı (24 Mayıs 2011)RIBA Ödüllerini kazanan 13 binayı açıklandı. RIBA Ödülleri İngiltere binaları dışındaki mimarileri ödüllendirdi.
Kanadalılar Selçuk Üniversitesi Mimarlık''taydılar (24 Mayıs 2011)Selçuk Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü''nde 2010-2011 Güz yarıyılında Yrd.Doç. Havva Alkan Bala yürütücülüğünde ve Arş.Gör. Yavuz Arat katkısı ile kurulan Fark Yarat Mimari Tasarım Atölyesi çalışmaları arkitera.com okuyucuları ile http://www.arkitera.com/h58427 metni ile paylaşılmıştı.
Doğada Keşf-i Alem (24 Mayıs 2011)Gezegenimiz Dünya''da birçok ilginç ve güzel mekan mevcut. Bu alanlar bize, teknik ve teknolojik mucizelerin gerçekleştirildiği çağda hala keşfedilecek ilginç mekanların var olduğunu gösterdi. Listede, Yeni Zelanda, Yemen, Japonya, Kanarya Adaları, Bahamalar, Türkmenistan, Afrika, Amerika ve Çin''deki doğa harikalarının yanında Türkiye''den de Pamukkale yer alıyor.
Kadıköy Life''ın Yeni Sayısı Yayınlandı (23 Mayıs 2011)Anadolu Yakası''nın sesi konumundaki Kadıköy Life Dergisi''nin Mayıs & Haziran 2011 sayısı yayınlandı. Her sayısında Anadolu Yakası''nı yakından ilgilendiren ve birbirinden ilginç konuların yer aldığı derginin bu sayısında, Kadıköy''de bulunan ve kimsenin bilmediği 500 yıllık bir tarihi eser kapak konusu yapıldı.
2011 BETONART Yaz Okulu (23 Mayıs 2011)Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği''nin (TÇMB) mimarlara yönelik olarak yayımladığı Betonart dergisinin çimento ve betonun alternatif kullanım olanaklarını araştırmak, çevre duyarlılığını ve fiziksel çevre kalitesini arttırmak amacıyla mimarlık bölümü öğrencileri için düzenlediği 2011 Betonart Mimarlık Yaz Okulu, 08 - 22 Temmuz 2011 tarihleri arasında Çanakkale''de gerçekleştiriliyor.
Örnektepeliler Evlerine Ne Zaman Kavuşacak? (23 Mayıs 2011)İstanbul Haliç Bölgesi''nde gerçekleşen projeler ile bölge bir dönüşüm içerisinde. Miniatürk, Bilgi Üniversitesi Santral Kampüsü, Sütlüce Kongre Merkezi, Rahmi M. Koç Müzesi gibi projelerin yanı sıra davetli bir yarışma ile projelendirilen ve 2010 yılında inşasına başlanan Hilton Garden Inn Oteli de bu gelişimi tetikleyen önemli projeler arasında yer alıyor. İstanbul Sütlüce''de 2010 yılında yapımına başlanan ve halen devam eden Hilton Garden Inn Haliç Oteli''nin çevresindeki konutların inşaattan dolayı zarar gördüğü ve bu nedenle de mahallelilerin de evlerinden çıkarıldığı gündeme geldi.
Neyi saklıyorsunuz (23 Mayıs 2011)TMMOB Çevre Mühendisleri Odası''nın, Eti Gümüş A.Ş.''nin siyanür dolu havuzlarında Kütahya''daki 5.9 şiddetinde yaşanan depremin etkisini gözlemlemek için yaptığı ziyaret şirketin engeline takıldı.
AA İstanbul Visiting School''un İlki Gerçekleşti (18 Mayıs 2011)2008 Ocak ayında Dubai''de başlatılan AA Visiting School öğrenciler, öğretmenler, mimarlar ve AA''in yenilikçi öğrenme modeline ilgi duyanlar için düzenleniyor.
3. Peyzaj Mimarlığı Ödülleri Sahiplerini Buldu (17 Mayıs 2011)Peyzaj Mimarları Odası''nın düzenlediği ve 13 Mayıs Ulusal Peyzaj Mimarlığı günü etkinlikleri içerisinde yer alan "Ulusal Peyzaj Ödülleri" sahiplerini buldu.
İhaleler "Meydan"a Çıktı (17 Mayıs 2011)Kentin her tarafının beton yığınına döndüğü bu zamanlarda insan, nefes alabileceği, yol üzerinden geçerken oturup, dinlenebileceği ya da çocuklarının oyun oynayabileceği mahalle arası meydanlara ve yeşil alanlara ihtiyaç duyuyor. Etrafımıza şöyle bir baktığımızda bu boşlukların aslında ne kadar az olduğunu görüyoruz. Olanlar da maalesef parsel ölçeğindeki plan tadilatları ile imara açılarak dolduruluyor. İstanbul''da bu yolla kazanılan yeni yapılaşmalar o kadar çok ki... Her biri hakkında uzun yıllar süren bir yazı dizisi çıkabilir.
ARKİV Seçkileri 2010 Sonuçlandı (16 Mayıs 2011)Arkitera Mimarlık Merkezi''nin, Türkiye''deki mimarlık üretimini belgelemek amacıyla bu yıl dördüncüsünü gerçekleştirdiği ARKİV Seçkileri''nin sonuçları belli oldu. Amacı, Türkiye''de 2010 yılı içinde üretilen mimarlığı kayıt altına alıp, bir kaynak oluşturmak olan ARKİV Seçkileri projesi, Türkiye''nin en kapsamlı mimarlık başvuru kaynağı olan ve Çanakkale Seramik & Kalebodur sponsorluğunda yayınlanan ARKİV üzerinden yürütüldü. Mimarlara yapılan çağrılar, projelerin toplanması, düzenlenmesi ve değerlendirilmesiyle birlikte toplam 4 aylık yoğun bir çalışmanın ürünü olan belirleme süreci 20 Nisan 2011 tarihinde yapılan seçici kurul değerlendirmesiyle tamamlandı.
Sosyoloji ve Planlamanın Önde Gelen İsimleri Boğaziçi Üniversitesi''nde Buluştu (16 Mayıs 2011)New Perspectives on Turkey Dergisi ve LSE ortaklığı ile Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü tarafından ilki 22 Ekim 2010 tarihinde düzenlenen "Urban Classes and Politics in the Neoliberal Era" başlıklı konferansın ikincisi 13 Mayıs 2011 tarihinde Boğaziçi Üniversitesi''nde gerçekleşti.
Kanal İstanbul''dan devletin kasasına 50 milyar dolar girer (16 Mayıs 2011)Süveyş ve Panama kanalları gibi Marmara ile Karadeniz''i birbirine bağlayacak Kanal İstanbul projesi için inşaat kralı Ali Ağaoğlu, "Yap-işlet-devret modeliyle 25 kuruş harcamadan, buradan devletin kasasına 50 milyar dolar para girer." dedi. Zaman''ın sorularını cevaplayan Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu''na göre, Silivri ve Çatalca''da kanalın geçeceği arazilerin yüzde 90''ı Hazine''ye ait. Ve burada ortaya çıkacak rantı da devlet yiyecek.
13 Mayıs Ulusal Peyzaj Mimarlığı Günü Kutlu Olsun (13 Mayıs 2011)1994 yılı 13 Mayıs''ta TMMOB 33. Genel Kurulu''nda Odalaşma kararının çıkması ile Peyzaj Mimarları Odası kuruldu. Bu yüzden her sene 13 Mayıs, Ulusal Peyzaj Mimarlığı Günü olarak kutlanıyor. Herkesin peyzaja bakış açısı ve algısı kültürüne göre değişebilir, hatta değişik meslek grupları peyzajı kendine göre yorumlayabilir. Bu amaçla Arkitera Mimarlık Merkezi olarak Türkiye''deki Peyzaj Mimarlığı Bölüm Başkanları''na, TMMOB Peyzaj Mimarları Odası ve Şubeleri''ne ve peyzaj mimarlarına sorduk: Peyzaj mimarlığı nedir? Mesleğin görevleri nelerdir? Mesleğin algısı ne yöndedir? Türkiye''de peyzaj mimarlığının yeri nedir?
Mecanoo Moskova''da Yer Alan Ulusal Fen ve Teknoloji Üniversitesi İçin Yeni Bir Kampüs Tasarlıyor (13 Mayıs 2011)Mecanoo, Rusya''nın önde gelen üniversitelerinden bir olan Ulusal Fen ve Teknoloji Üniversitesi (MISiS)''nin yeni kampüsü için düzenlenen uluslararası proje yarışmasını kazandı. 100 dönümlük alanda yer alan kampüs, Rusya''nın 20 yıl içerisinde 300.000 yeni sakininin yer alması beklenen yerleşim bölgesinde yer alacak.
"Gazete Solfasol" Çıktı (12 Mayıs 2011)Kendilerini "Ankara''nın gayriresmi gazetesi" olarak tanımlayan Gazete Solfasol''ün ilk sayısı 1 Mayıs 2011''de çıktı.
MoMA, American Folk Art Museum''ı Satın Aldı (12 Mayıs 2011)New York Times''ın haberine göre Modern Sanatlar Müzesi, para sıkıntısı içinde olan komşusu American Folk Art Museum''ı satın alıyor.
Pedala Kuvvet! (12 Mayıs 2011)Bir yeri keşfetmenin, orayı bisikletle gezmek kadar iyi bir yolu yoktur. Amerika''da Mayıs ayı "Milli Bisiklet Ayı", ama bisikletle ulaşımın dünya çapında kutlanmaması için hiçbir sebep yok! Çok sevgili iki tekerlekli dostumuz onuruna, işte her bisikletçinin listesinde olması gereken, dünyanın farklı yerlerinden 10 rota... Isle of Wight, Britanya''nın en değişken bölgelerinden biri ve bisiklet sürmek için tam bir cennet. Yemyeşil kadife gibi tepeler denize iniyor, dar yollar muntazam çalıların, derin ve gizemli derelerin arasından geçiyor ve adanın en çarpıcı özelliği olan beyaz kireçtaşı uçurum göz alabildiğine uzanıyor.
Sorunsuz Bir Yarışma Var mı? (11 Mayıs 2011)Konumu ve özelliği açısından kentin önemli alanları/bölgeleri devletin başındakilerin her daim gündemine alınır ve oralara bir şeyler yapılmak istenir. Çamlıca Tepesi de bunlardan bir tanesi. 268 m yüksekliğinde, İstanbul''un yedi tepesinden biri. Bilindiği üzere bu tepede TV verici kuleleri yer alıyor ve 2009 yılından bu yana kentte görüntü kirliliği yaratması ve sağlık açısından risk taşıması nedeni ile bu kulelerin yıkılarak yerine tek bir tane kule yapılması düşünülüyor. Konuya ilişkin son olarak da yaklaşık 1 ay önce açılan fikir projesi yarışması gündeme geldi.
Mall of Istanbul''da yer alan dairelerin hızlı sahipleri! (10 Mayıs 2011)Torunlar GYO''nun sahibi olduğu, Türkiye''nin en büyük mixed-used gayrimenkul projelerinden biri olarak yaşam, iş, alışveriş, eğlence, konaklama ve sosyal üniteler içeren 491 milyon liralık bir yatırım olan Mall of İstanbul''daki ilk daireler halka sunuldu. İlk iki haftada 550 dairenin yüzde 90''ı satıldı.
Toplam 2948 haber 148 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 41. haberden 60. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.