Haberler

Arkitera'dan

Toplam 2948 haber 148 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 81. haberden 100. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Yarışmalar: Gerçeklikle Fantezi Mekanı Arasındaki Farkı Hükümsüzleştirmek (26 Nisan 2011)Yazının başlığında sözü edilen Slavoj Žižek''in "fantezi mekanı" aslında düşünsel ve metaforiktir. Benim yazımda hem düşünsel hem de mimaridir. Yakınlarda sonuçlanan bir yarışma üzerinden yarışmalar genelinde bir şeyler söyleyeceğim.
Sokak Ölçeğinde LEGO Tasarımları (26 Nisan 2011)LEGO, çocuklar için eğlenceli bir oyun aracı. Herkesin yüzünde inceden bir tebessüm oluşturuyor.
David Trubridge''den Dream Space Dome Tasarımı (26 Nisan 2011)Yeni Zelandalı tasarımcı David Trubridge Dream Space Dome''u tasarladı.
26 Nisan Dünya Fikri Mülkiyet Günü (26 Nisan 2011)Dünya Fikri Mülkiyet Günü bu yıl da kutlanıyor. Birleşmiş Milletlere bağlı Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü''nün 2000 yılından bu yana kutladığı ve ülkemizde de Türk Patent Enstitüsünün ve Marka Patent Vekillerinin çeşitli faaliyetlerle kutladığı 26 Nisan Dünya Fikri Mülkiyet Günü''nün önemi her geçen gün daha fazla önem taşıyor. WIPO bu senenin temasını ''''Geleceği Tasarla'''' olarak belirledi.
Çeyrek Yüzyıl Sonra Çernobil (25 Nisan 2011)20. yüzyılın ilk ve tarihin en büyük nükleer kazası olan Çernobil Nükleer Santrali reaktör kazasının üzerinden, 26 Nisan 2011 günü tam 25 yıl geçmiş olacak. Ukrayna''nın başkenti Kiev''in 140 kilometre kuzeyinde bulunan Çernobil kentindeki nükleer güç reaktörünün 4. ünitesinde meydana gelen patlama ve yangının ardından, atmosfere büyük miktarda radyoaktif madde salındığı 30 Nisan 1986 günü tüm dünya tarafından öğrenilmişti. Etkileri günümüzde bile hala devam eden facia, Japonya''da meydana gelen deprem sebebiyle Fukuşima Nükleer Santrali''nin radyoaktif madde sızdırmaya başlamasıyla da yeniden gündeme geldi. 1986''daki kaza, Çernobil Nükleer Santralı''nda her biri 1000 Megawatt gücünde olan dört reaktörün hatalı tasarımının yanı sıra, reaktörlerden birinde deney yapmak için güvenlik sisteminin devre dışı bırakılıp peşpeşe hatalar meydana gelmesi nedeniyle oldu.
Öğrenciler İstanbul''u Sapphire''den İzleyecek (25 Nisan 2011)Avrupa ve Türkiye''nin en yüksek binası, öğrencilerin İstanbul''u izleyerek öğrenmelerine aracılık edecek. İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Sapphire işbirliğiyle düzenlenen ‘İstanbul''u Seyrediyorum'' projesi kapsamında, 160 okuldan 3 bin 200 öğrenci ‘Sapphire Seyir Terası''nı ücretsiz gezecek.
Çocuklarımız Geleceği İnşa Edecek (22 Nisan 2011)23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı öncesinde Arkitera Mimarlık Merkezi olarak tüm çocukların bayramını kutluyoruz. Geleneksel bayram kutlaması olarak bir güne özel olarak belli mevkilerdeki insanların koltuklarına bir çocuk oturtulur ve hep birlikte yaptığı hareketlere, ağzından her çıkan kelimeye güleriz. Arkitera editörleri olarak bu baştan savma görevi yapmayı reddedip onun yerine bu kez kendimizi çocukların yerine koymaya çalıştık.
Brezilya, Dünyanın En Büyük Lego Kulesini İnşa Etti (21 Nisan 2011)Dünyanın en büyük Lego kulesi Sao Paulo''da inşa edildi. Sao Paulo''da çoğu çocuk olan yaklaşık 6000 Lego fanı, vinçlerler taşınarak birleştirilecek Lego taşlarını bir araya getirdi.
Dünya Günü: "Bir Milyar Yeşil Hareket" (21 Nisan 2011)Türkiye''de adından çok da fazla söz edilmese de Dünya Günü, her yıl 22 Nisan''da dünya çapında kutlanan özel bir gün. Çevresel değerleri hatırlamak ve korumak adına ortaya çıkan Dünya Günü haftasında birçok aktivist bir araya geliyor, çevresel sorunlara dikkat çekmek üzere çeşitli faaliyetler düzenliyor. 1970 yılından bu yana her yıl farklı temalarla gündeme gelen Dünya Günü''nün 2011 yılı teması ise "A Billion Acts of Green (Bir Milyar Yeşil Hareket)" olarak belirlendi.
İstanbul ayaklarınızın altında ()İspanyol El Pais gazetesinden Blanca Lopez Arangüena''nın İstanbul Sapphire hakkında yazdıkları...
Peter Zumthor Tarafından Tasarlanan Serpentine Pavyonu''nun İlk Görüntüleri Ortaya Çıktı (20 Nisan 2011)Alman tasarımcı Piet Oudolf, Pritzker yarışmasının birincisi tarafından tasarlanan Serpentine Galeri''nin yaz pavyonu için bir bahçe tasarlayacak.
Sagrada Familia''da Yangın Çıktı (19 Nisan 2011)Barselona polisinin kundakçılıktan şüphelendiği olayda, Sagrada Familia Bazilikası''nın içinde ufak bir yangın başladı ve yüzlerce turist tahliye edilmek zorunda kaldı. Kısa sürede yangın söndürüldü ve yaralanan kimse olmadı.
"AA Istanbul Visiting School" Konferansları Başladı (19 Nisan 2011)"AA Istanbul Visiting School" kapsamında gerçekleştirilecek panel serisinin ilki 18 Nisan 2011 tarihinde İTÜ Taşkışla Kampüsü''nde gerçekleşti. "Düşey Kentsellik" konulu panelin konuşmacıları Yrd.Doç.Dr. Binnur Öktem Ünsal, Yrd.Doç.Dr. Eda Ünlü Yücesoy ve Mimar Boğaçhan Dündaralp olurken panelin moderatörlüğünü Ömer Kanıpak üstlendi. Düşey kentsellik kavramının kentsel ve mimari ölçekte tartışıldığı panelin ilk konuşmacısı Binnur Öktem Ünsal oldu. Büyükdere-Maslak aksında küresel kent söylemi üzerine gerçekleştirdiği çalışmayı aktaran Ünsal bu söylemin tarihsel süreçte nasıl değiştiğini ve kentte, özellikle de bu aks üzerinde nasıl etkiler yarattığı konusunda etkileyici bir konuşma gerçekleştirdi.
SALT Beyoğlu''nda Tasarımcı Mimarlarla Söyleşiler (19 Nisan 2011)Geçtiğimiz günlerde İstiklal Caddesi''nde açılan yeni kültür mekanı SALT Beyoğlu mekanında yer alan Açık Sinema mekanının tasarımcısı Hakan Demirel SALT Beyoğlu''nda 26 Nisan''da mekanın projesi üzerine bir söyleşiye katılacak. SALT etkinliklerine ve kamusal projelere ev sahipliği yapacak mekânın, hem kurumsal hem de toplumsal bir işleve sahip olması amaçlanıyor. Demirel, söyleşide bu alanın potansiyel gelişimi ve çok yönlülüğünü tartışacak. 26 Nisan Salı günü 18:30''da SALT Beyoğlu Açık Sinema''da gerçekleştirilecek söyleşi herkesin katılımına açık ve ücretsiz. Aynı mekanda ertesi gün yine aynı saatte ise SALT Beyoğlu''nun mimari tasarım projesini yürüten Han Tümertekin binanın yeniden işlevlendirilmesi ve mimari yaklaşımları üzerine bilgi verecek.
Tarih: 19 Nisan 2011
Bizans''ın Anadolu''ya açılan sarayına restorasyon (19 Nisan 2011)Bizans imparatorlarından II. Tiberius ile Maurikios (578-602) tarafından, Samandıra''da inşa edilen ve günümüzde harabeye dönen Damatry''s Sarayı kurtarılıyor.
"Viktoryen Binaların Korunması Gerekiyor" (18 Nisan 2011)İngiltere Tarihi Mirası Koruma Kurulu, Ringo Starr''ın doğduğu evin de içinde bulunduğu Viktoryen üslupta yapılmış olan binaların yıkımına neden olacak planları reddetmeleri için Liverpool Konseyi''ne çağrıda bulundu.
Su Yolunu İstanbul''da Bulur (18 Nisan 2011)18 Nisan Dünya Anıtlar ve Sitler Günü''nün bu seneki teması "Su Mirası" olarak belirlendi. Su mirası, kentlerde suyla temas eden önemli yapıları içeriyor. Bunlar kentin içinde kaybolmuş bir kenar çeşmesi de olabilir ya da heybetini halen daha taşıyan su kemerleri... İstanbul''da da suyun geçmişten bugüne kente taşınmasını sağlayan bu çok sayıdaki önemli yapı, tarihi ve kültürel su mirasımıza ışık tutuyor.
McDowell & Benedetti En Büyük Planlama İşini Kaptı (15 Nisan 2011)McDowell & Benedetti, Staffordshire, Uttoxeter merkezinde JCB fabrika alanını planlayacak.
Elektrik Şebekesinden Metro Haritası (15 Nisan 2011)İstanbul''da senelerdir süren ve kentin önemli noktalarını şantiye alanına çeviren metro çalışmalarının ne zaman tamamlanacağı halen netleşmiş değil. Diğer bir yandan dünyanın ilk metro sistemine 1863''te sahip olan Londra kentinin metro inşasından bu yana tam 148 yıl geçmiş ve halen metro sistemleri işlevini sürdürüyor. Londra oldukça büyük bir kent olması nedeni ile sahip olduğu metro sistemi de o denli geniş alanlara yayılıyor. 19. yüzyıldan bu yana Londra yönetimi metro sistemlerini oluşturmak ve metro hatlarını kullanıcılara en iyi şekilde aktarabilmek adına haritalamalarda farklı yöntemler kullanmış.
Konut Tasarımı Yarışması''na Çağrı (14 Nisan 2011)Başvuru için son gün 28 Nisan.
Toplam 2948 haber 148 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 81. haberden 100. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.