Haberler

Arkitera'dan

Toplam 2948 haber 148 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 101. haberden 120. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Başkentin En İyi Binaları New London Ödülleri ile Onurlandırılıyor (14 Nisan 2011)New York, Paris ve Edinburg''dan gelen jüri üyeleri kazanan 12 projeyi belirledi.
Welsh Mimarlık Okulu, Sürdürülebilir Merkezi Tamamladı (14 Nisan 2011)Sürdürülebilir bina ürünlerini araştıracak yeni merkez Shotton, Tata Sttel''de açıldı.
Mimarinin Suya Yansıması (14 Nisan 2011)Dünya Su Günü, geçtiğimiz ayın 22''sinde dünya çapında çeşitli etkinliklerle kutlandı. Biz de gerçekten özel bir mimariye sahip ve suyla alakalı olan on yapıyı inceledik. Avrupa ile Asya''yı bağlayan metropol İstanbul''un görülmeye değer yapılarından biri olan Yerebatan Sarnıcı, I. Justinyen zamanında civardaki saraylara su sağlamak için inşa edilmiş olan antik mühendislik harikalarından biri. Yapıyı, eski yapılardan devşirilen malzemelerden yapılmış 336 adet kolon ayakta tutuyor. Sarnıca zamanında kilometrelerce uzaktan gelen su, gerektiğinde tüm İstanbul''a bile aylarca yetecek kadar çoktu. Antik imparatorluğun çöküşü ile, sarnıç yüzyıllarca sessizliğe gömüldü ve 1500''lü yıllarda Hollandalı bir gezgin tarafından yeniden keşfedilerek batı tarafından tanındı.
İpek Yolu''na Demiryolu Entegrasyonu (14 Nisan 2011)Yükselişte olan Çin ve Avrasya''ya karşı güçlü duran Avrupa dünyanın yeni ekonomik merkezi olmaya hazırlanıyor.
Zaha Hadid’in Yeni Projesi Elk Grove’da Yaşayanları İkiye Böldü (14 Nisan 2011)Uluslararası üne sahip Zaha Hadid''in kurduğu mimarlık firması son zamanlarda popülerliğini korumaya devam ediyor.
Seferi Kütüphane: BiebBus (13 Nisan 2011)BiebBus, 7000 kitabı ve bir okuma odası ile okuldan okula gezen bir kamyon.
"Kayısı Topuklu Kadınlar"a Dair… (13 Nisan 2011)Gazeteci yazar Mahmut Şenol''un beşinci kitabı "Kayısı Topuklu Kadınlar" çıktı...
"Sinan''ı Anmak İçin Bir Gün Yeterli Değil" (13 Nisan 2011)Mimar Sinan Araştırma Merkezi Seri Konferansları''ndan üçüncüsü düzenlenen ''Kaynaklara Göre Sinan'' başlıklı konferans Prof. Dr. Suphi Saatçi''nin sunumuyla gerçekleşti.
Sonuca Ulaşamayan "Ulaşım Projesi" (12 Nisan 2011)İstanbul''un bitmek bilmeyen projelerinden biri olan Marmaray Projesi, 11 Nisan Pazartesi günü DLH Marmaray Bölge Müdürü Dr.Müh. Haluk İbrahim Özmen ve Proje Müdürü Hüseyin Belkaya tarafından Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi''nde masaya yatırıldı. Proje Müdürü Hüseyin Belkaya projenin başlangıcından günümüze dek olan süreçteki çalışmaları ve gelişmeleri dinleyicilere aktarmak üzere bir sunum gerçekleştirdi.
Filozof, "Yıldız Mimarlar"ı Yerden Yere Vurdu (12 Nisan 2011)Filozof Roger Scruton yıldız mimarları 20 yıl içinde yıkılacak yeni binaları akladıkları için gösteriş budalası olmakla suçluyor.
Chipperfield''ın Neues Müzesi, Mies van der Rohe Ödülü''nü Kazandı (11 Nisan 2011)David Chipperfield tarafından gerçekleştirilen Neues Müzesi revizyonu 2011 Avrupa Birlği Çağdaş Mimari Ödülü olan Mies van der Rohe Ödülü''nü kazandı.
Greenpeace''ten Japon ve Türk Dostları için Anlamlı Hareket ()
Irak''ın Yeniden İnşası: Marsh Arap Okulu (13 Nisan 2011)Savaştan sonra altüst olmuş bir ülke nasıl yeniden inşa edilir? Mott MacDonald Marsh Arapları için bir okul yapmaya karar verdi ve toplumu köklerine bağlamak için geleneksel tekniklerin kullanımına geri döndü. Sazlarla inşa edilmiş geleneksel çatılar ve duvarlar ile bu Irak okulu son 200 yılda herhangi bir yerde inşa edilmiş olabilir. Aslında okul yepyeni ve yerli zanaatkarların inşasında büyük emeği olmasına karşın projenin tasarımı ve temini İngiliz mühendis Mott MacDonald tarafından gerçekleştirildi.
“VitrA Çağdaş Mimarlık Dizisi”ne Başvurular Başladı (11 Nisan 2011)Türk Serbest Mimarlar Derneği (Türk SMD) ve VitrA, çağdaş mimarlık alanında uzun soluklu bir işbirliğine imza attı.
Mimarların Geleceği Nasıl Olacak? (11 Nisan 2011)Building Futures''ın bu araştırması mimarların gelecekteki rollerinin belirlenmesi için yapıldı ve şu sorular soruldu: 2025 yılında yapıları kim tasarlayacak? Mimarlık eğitimi almış kişiler meslek için hangi rolleri ne yaparak elde edecek? Sonuç olarak, mimarlık mesleği nasıl bir değişim gösterecek? Yüklenicilerin, danışmanların, işverenlerin de dahil olduğu geleneksel mimarlık ofisleri ve mimarinin diğer geniş yelpazesinde çalışanlarıyla birebir görüşmeler ve toplantılar yapılarak çalışmalar sürdürüldü. Sonuçlanan tahminler beraberinde tartışma ve sorgulama olanağı getirip önümüzdeki 15 yıl içinde sektörün olması yakın değişimlerden nasıl etkileneceğinin bir araştırması haline gelecek.
Emre Arolat Mimarlık’a Uluslararası Yeşil Tasarım Ödülleri (8 Nisan 2011)EAA-Emre Arolat Architects, "Maslak No.1 Ofis Kulesi", "Yalıkavak Konutları" ve "Zorlu Center" projeleriyle "Green Good Design Awards"da üç ödüle birden layık görüldü.
İspanya''ya Oscar Niemeyer''den Modern Dokunuş (8 Nisan 2011)Efsaneleşmiş Brezilyalı mimarın İspanya''da uygulanan ilk projesi, bir sahil endüstri şehrinde yer alan bir grup soyut sanat eserinden oluşuyor adeta. Modern mimarinin bilim kurgu ile karşılaştırılması uzun zamandır yapılıyor. Bu karşılaştırma sadece şekilsel ve malzeme bağlamında olmuyor, aynı zamanda ideal demokrasinin ve ızgara şeklinde şehir planlamasının bir araya geldiği bir nevi sosyal bir uzay alanı gibi de algılanabiliyor.
Konteynır Deposu Ofis Binasına Dönüşüyor (7 Nisan 2011)Thames Nehri kenarındaki 14 katlı yapı lüks bir otele dönüşebilirdi.
“Uygulanabilir Fikirler” Yarışması (7 Nisan 2011)YTONG tarafından Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi işbirliği ile düzenlenen "Çatılar ve Sürdürülebilirlik" konulu ulusal mimari tasarım yarışmasının kolokyumu jüri üyeleri ve ödül alan proje sahiplerinin katılımıyla 6 Nisan Çarşamba günü Yapı-Endüstri Merkezi''nde gerçekleşti. İlk olarak Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi YK Başkanı Prof.Dr. Deniz İncedayı söz alarak, yarışmanın amacından ve temasından bahsetti.
Filip Dujardin''den Çılgın Yapılar (7 Nisan 2011)Belçikalı fotoğraf sanatçısı Filip Dujardin gerçekte var olmayan yapıların fotoğraflarından oluşan bir dizi yarattı. Gerçek ile fantazi arasında bir yerde kaybolmuş gibi gözüken fotoğraflar, Dujardi''in kopyala-yapıştır yeteneğinin ürünleri. Fotoğraflar o kadar gerçekçi ki böyle bir mimari gerçekten var mı diye insan kendine sormadan geçemiyor.
Toplam 2948 haber 148 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 101. haberden 120. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.