Haberler

Arkitera'dan

Toplam 2948 haber 148 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 161. haberden 180. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Çağdaş Türk Mimarlarıyla Mimarlık ve Felsefe Üzerine Söyleşi (16 Mart 2011)Bahçeşehir Üniversitesi Mimarlık Fakültesi, Emre Arolat, Murat Tabanlıoğlu, Han Tümertekin ve Nevzat Sayın''ı "Çağdaş Türk Mimarlarıyla Mimarlık ve Felsefe Üzerine" konulu söyleşi ile bir araya getirdi. Uzun bir aradan sonra yaşanan bu buluşmaya ilgi yoğundu. Bahçeşehir Üniversitesi''nin konferans salonu mimarlık mesleği ile ilişkili pek çok kişinin (1200 kişi) katılımı ile gerçekleşti.
Avrupa''nın Gelecekteki Dünya Kentleri İstanbul ve Moskova mı? (15 Mart 2011)20. yüzyıl, Moskova ve İstanbul dinamizm ve nihai bozulmanın getirdiği bir dramaydı. 21. yüzyılın jeoekonomik ve jeopolitik ortamı her iki kültürel ve politik güç merkezi için kendilerini küresel kentsel sisteme adapte etme konusunda oldukça önemli fırsatlar sundu.
Erzincan ve Hatay Havaalanları Açıldı (14 Mart 2011)Proje müellifinin Yüksek Mimar Yakup Hazan olduğu Erzincan Havaalanı İç ve Dış Hatlar Terminali 5 Mart 2011, Hatay Havaalanı İç ve Dış Hatlar Terminali ise 8 Mart 2011 tarihinde açıldı.
Ölçeği Kaçan Yarışma (14 Mart 2011)Kadıköy İskelesi ve Yakın Çevresi Ulusal Öğrenci Mimari Fikir Projesi Yarışması''nın sonuçlarının açıklanmasının ardından 11 Mart Cuma günü Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi''nde yoğun bir katılım ile kolokyum gerçekleşti. İlk olarak Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi YK Başkanı Deniz İncedayı açılış konuşmasını yaparak, katılımcılara teşekkür etti. Daha sonra jüri üyeleri tek tek görüşlerini belirterek, yarışmaların öneminden bahsettiler.
Japonya''dan Uydu Fotoğrafları: Deprem ve Tsunamiden Öncesi ve Sonrası (14 Mart 2011)The New York Times, Japonya''nın çeşitli bölgelerinden 4 Nisan 2010 ve 12 Mart 2011 tarihlerinde alınmış uydu görüntülerini yayınladı. Görüntüler deprem ve tsunaminin kentlere yaptıklarını çarpıcı şekilde anlatıyor.
Çağdaş Türk Mimarlarıyla Mimarlık ve Felsefe Üzerine Söyleşi (11 Mart 2011)10 Mart 2011 Perşembe akşamı Bahçeşehir Üniversitesi''nde "Çağdaş Türk Mimarlarıyla Mimarlık ve Felsefe Üzerine Söyleşi" etkinliği gerçekleşti. Söyleşiye Nevzat Sayın, Han Tümertekin, Murat Tabanlıoğlu ve Emre Arolat katıldı. Aynı zamanda Sayın''ın da hocası olan ve Bahçeşehir Üniversitesi Mimarlık Bölümünde "Mimarlık ve Felsefe" dersini veren Sümer Gürel oturumun yöneticiliğini yaptı.
Büyük Etkinlikler Sonrasında Dönüşüm Yaşanıyor (11 Mart 2011)Queen Elizabeth Olympic Park ve çevresi Londra''da 2012 Yaz Olimpiyatları sonrasında önemli bir dönüşüme sahne olacak.
2012 Olimpiyatları Londra''nın Otel Sektörünü Canlandıracak (11 Mart 2011)Mimar Woods Bagot, önümüzdeki sene olimpiyatlara hazırlanan Londra''da 4 yeni oteli vitrine çıkarıyor. Projelerden bir bölümü, Pimlico''da Eccleston Square Hotel Hoding için 2 otel binasının 40 odalı lüks bir butik otele dönüştürülmesi şeklinde gerçekleşecek.
MIPIM 2011 Ödülleri Sahiplerini Buldu (11 Mart 2011)Almanya''dan Türkiye''ye, Hindistan''dan Japonya''ya kadar 27 ülkeden yaklaşık 100 projeyi incelemeye alan ödül jürisi altyapı, ulaşım bağlantıları, çevresel bütünleşme, teknik ve mimari kalite, sunulan hizmetler ile konseptin özgünlüğü gibi kriterlere özellikle dikkat gösterdi.
İstanbul Artık Parmaklarınızın Ucunda (11 Mart 2011)İstanbul artık parmaklarınızın ucunda... Bir tuşla kentin kültürel miras ve ekonomisine yönelik her türlü bilgiye kolayca ulaşabilmek mümkün. İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı etkinlikleri kapsamında, Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Türkiye Bilimler Akademisi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul Fransız Anadolu Araştırmaları Enstitüsü (IFEA) ortaklığıyla hayata geçirilen "İstanbul Kültür Mirası ve Kültür Ekonomisi Envanteri" projesi iki yıla yakın süredir devam eden çalışmaların ardından tamamlandı.
Boris Johnson MIPIM''den Övgü Topladı (10 Mart 2011)Londra Belediye Başkanı Boris Johnson, Londra yenileme programı için duyduğu coşkuyu anlattığı MIPIM''de başarılı bir açılış konuşması gerçekleştirdi.
2011 AIA New York Chapter Design Awards Kazananları Belli Oldu (11 Mart 2011)2011 AIA New York Chapter Design Awards''un kazananları belli oldu. 38 proje ve mimarlık ofisinin seçildiği ödüller, iç mekan, mimarlık, inşa edilmemiş projeler ve kentsel tasarım olmak üzere 4 kategoride verildi.
İMSAD: İçeride Yapı Ruhsatı Alımı Patladı, Dışarıda Libya''daki Gerilim Salladı (10 Mart 2011)İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği''nin (İMSAD) yayınladığı Türkiye''nin ilk detaylı aylık inşaat sektörü değerlendirme raporunda Libya''daki gerilimin inşaat sektörüne etkisi, konut satışları ve yapı izinleri verileri ele alındı.
Kentlerin Öncesi ve Sonrası (10 Mart 2011)21 yıl önce Dubai sadece çorak topraktan ibaretti. Görünen o ki kendini sıfırdan yaratmış ve yaşanabilirliği, gelişmiş teknolojik olanakları ile bugün dünya standartlarında bir kent. Bu etkileyici sıçramalar gerçekleştiren kentlerden sadece biri. Etkileyici, dudak uçuklatan diğer bir fark ise bu iki resim arasında ve yukarıdaki resim eminim size 20. yüzyılın ortasında bir zamanda çekildiğini düşündürtmüştür. Fakat yanılıyorsunuz. Bu resim 1990 yılına ait. Şangay bugün akıl almaz bir hızla büyüyen modern metropollerden biri. Bu üç resim, birkaç ıssız binadan hınca hınç dolu bir kente doğru ilerleyen Dubai''de bulunan aynı sokağa ait. Görünen o ki bugün bina yoğunluğu bir hayli abartılı.
2011 Dünya Mimarlık Günü Teması Açıklandı: Mimarlık ve İnsan Hakları (9 Mart 2011)Her yıl Ekim ayının ilk Pazartesi günü kutlanan ve bu yıl 3 Ekim''de düzenlenecek olan Dünya Mimarlık Günü teması "Mimarlık ve İnsan Hakları" olarak belirlendi.
Doğu Almanya''da Tasarlanan Etkileyici Açık Hava Kütüphanesi, 2011 Brit Insurance Mimarlık Ödülü''nü Kazandı (9 Mart 2011)Doğu Almanya''da 1.000 adet boş bira kartonunun bir araya getirilmesiyle tasarımına başlanan kütüphane bugün inanılmaz bir açık hava kütüphanesi olma yolunda ilerliyor.
Yap-Boz Kentler (9 Mart 2011)Kubilay Kağan, Marco Polo''nun kentleri arasındaki - sanki farklı kentler değilmiş de kentsel elemanlarda bazı değişiklikler oluyormuş gibi gözlenen - benzerliği belirtmiş. Binbir Gece Masalları''nın kentbilim versiyonunda Venedikli Polo''nun, Moğolistanlı Kağan''a imparatorluğunda gezidiği büyüleyici kentlerden keyifli hikayeler anlatıyor. Gerçekle kurgu arasında gidip gelen bu hikayeler, Italo Calvino''nun "Görünmez Kentler" kitabında toplandı.
Dünya''daki En Önemli Alışveriş Caddeleri (8 Mart 2011)Dünya''da trendleri belirleyen, yaratıcı endüstrilerin yer seçtiği ve birden bire inanılmaz bir tüketim cenneti haline gelen alışveriş caddeleri, her ne kadar AVM''lerin içine sıkıştırılmaya çalışılsa da, hiçbir zaman kent hayatı içinde popülerliğinden ödün vermeyecek. Kentte sektörlerin yer seçimi, beraberinde birçok dinamiğe etki edip, değiştiriyor. Kentin fiziksel formunu da... Ünlü markaların yer seçtiği caddeler, birkaç blok ötesindeki ekonomik hayatı canlandırıyor. Yer seçim kriterleri bu yüzden özellikle büyük metropoller için çok önemli. Arkitera Mmarlık Merkezi olarak Arkiparc 2011 öncesi "Cadde Perakendeciliği" başlığı altında Dünya''nın en önemli alışveriş caddelerini mimari özellikleri ve gayrimenkul piyasası açısından inceledik.
"İstanbul Gibi Bir Kentin Merkezinin, Karaköy''ün Yalnızca Turizmle, İnşaatla Gelişmesi Yeterli Olamaz" (7 Mart 2011)Robb Report Dergisi''nin Korhan Gümüş ile Karaköy''de gerçekleştirilmek istenen dönüşüm projeleri ve Galataport Projesi hakkındaki söyleşisini sizlerle paylaşıyoruz.
Aydan Balamir, Avusturya Cumhuriyeti Altın Liyakat Nişanı''na layık görüldü (7 Mart 2011)ODTÜ Mimarlık Fakültesi, Mimarlık Bölümü öğretim üyesi Doç.Dr. Aydan Balamir, Avusturya Cumhuriyeti Altın Liyakat Nişanı''na layık görüldü.
Toplam 2948 haber 148 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 161. haberden 180. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.