Haberler

Arkitera'dan

Toplam 2948 haber 148 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 181. haberden 200. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Konut Kurultayı''ndan izlenimler (7 Mart 2011)Rio de Janerio''nun kapalı siteleri ile çevrelerindeki yoksul mahallelerinin yarattığı çelişkili durum 2006''da Venedik Bienali Uluslararası Mimarlık Sergisi''nde çarpıcı görselliği ile yer aldı. 2007''deki Rotterdam Mimarlık Bienali''nde de aynen sergilendi. Daha sonra gene bir örnek olarak yer almaya (Rotterdam 2009) devam etti.
Emre Arolat''a Osman Hamdi Bey Sanat Ödülü (7 Mart 2011)Emre Arolat, MSGSÜ''nün bu yıldan itibaren vermeye başladığı Osman Hamdi Bey Sanat Ödülü''nün ilk sahibi oldu. 7 Mart Pazartesi akşamı düzenlenen törenle takdim edilecek olan ödüle paralel olarak Tophane-i Amire''de EAA-Emre Arolat Architects''in güncel üretimlerine yer verilecek bir de sergi düzenleniyor.
Yeni bir Bursa yaptık yoksula çatı kurduk (7 Mart 2011)"TOKİ''nin desteğiyle 100 bin nüfuslu 20 şehir yani bir Bursa inşa ettik" şeklinde konuşan Başbakan Erdoğan,"İstanbul''u değiştirmemiz şart. Yoksulun başını sokacağı konutlar için de projelerimiz devam ediyor" dedi.
Geleceğin Mimar ve Tasarımcıları TÜYAP''ta Seçildi (4 Mart 2011)Türk seramiğine yön veren 23. Uluslararası Seramik Banyo Mutfak Fuarı, UNİCERA etkinlikleri çerçevesinde yapılan ‘Çizgiden Gerçeğe'' workshop çalışmasında geleceğin mimar ve tasarımcıları seçildi. Ünlü mimarların yer aldığı jürinin değerlendirmesi sonucunda Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Çini Bölümü öğrencisi Ebru Köse''nin öğrenci projesi en beğenilen çalışma oldu.
"Sosyal Konut Tanımı, Dinamik Bir Tanımdır" (4 Mart 2011)Arkitera Mimarlık Merkezi tarafından 30-31 Mart 2011 tarihlerinde gerçekleşecek olan ARKIPARC''11 kapsamında düzenlenecek olan etkinliklerden "Sosyal Konut Tasarlanabilir mi?" konulu panelin konuşmacılarından Cem İlhan, Rahmi Uysalkan, Özgür Bingöl ve moderatör Celal Abdi Güzer''in sosyal konut hakkındaki görüşlerini aldık.
Yürünebilir Bir Mahalle Nasıl Tasarlanabilir? (3 Mart 2011)İki kentte iki bina: İspanya, Santillanda del Mar''daki bir bina ve Amerika''daki bir alışveriş merkezi. İkisi de yığma duvarlarla örülü, küçük pencerelere ve alçak tavanlara sahip. Her iki kentte de virajların dükkanları ve restoranları teğet geçtiği eğimli yollar mavcut. Sizce hangi sahne daha davetkar? Nerede zamanınızı geçirmek isterdiniz? Bu yazı dizgisinde kendi mahallelerimizi tasarlamak ve onları geliştirmek için yeni yollar arayacağız.
Bir Kentle Lego Oynamak: Budapeşte Maketi (2 Mart 2011)Avrupa''nın pek çok büyük kentinin elle tutulur büyüklükte maketleri olduğunu biliyor muydunuz? Bu maketlerden biri de Budapeşte için yapılmış ve makette Macaristan''ın başkentinin binalarını 500 kez küçültülmüş boyutta görmek mümkün. Hatta, kentin yaşamında meydana gelen değişiklikler yıldan yıla takip ediliyor ve yeni yapılan mimari açıdan önemli yapılar maketteki yerlerine yerleştiriliyor. Peki bu devasa ve gizemli maket nerede bulunuyor, neden herkes tarafından görülemiyor?
Girne Amerikan Üniversitesi İç Mimarlık Bölümü "COME-ON-Interiors" Sergisi''ne Çağırıyor (2 Mart 2011)"COME-ON-Interiors" sergisiyle Girne Amerikan Üniversitesi İç Mimarlık Bölümü, tasarımla ilgilenen herkesi projelerindeki heyecanlarına çağırıyor.
Karayolu Tüp Geçiş Projesi''ni Şehir Plancıları Odası Dava Etti (1 Mart 2011)TMMOB Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi''nin Boğaz Karayolu Tüp Geçiş Projesi''ne yönelik yapmış olduğu basın açıklaması şu şekilde:
Yeni Bir Tasarım Hareketi, Obeziteyi Durdurabilir mi? (1 Mart 2011)Amerika''daki obezite salgınıyla mücadele eden binalar ve çevreler, Etkin Tasarım için bir ilk oluşturuyor. Günümüzde obezite, Amerika''nın önde gelen önlenebilir ölüm nedenleri arasında tütünü geçiyor. Amerikalılar''ın üçte birinden çoğu fazla kilolara sahip ya da obez. Yakın çevrenin tasarımı sayesinde fiziksel aktiviteye teşvik eden, obezite ve obeziteyle ilişkili hastalıkların adreslendiği "Etkin Tasarım", New York Şehri tarafından yayımlanan kılavuzda izlenebiliyor.
Vodafone Ofis Binası Yılın Kurumsal Binası Ödülü''nü Aldı (28 Şubat 2011)Porto''da 2009 yılında tamamlanan Vodafone Ofis Binası, tasarım blogu Arch Daily''de kurumsal bina kategorisinde 2010 Yılın Binası Ödülü''ne layık görüldü ve "Dünya''daki en yaratıcı ofis" ünvanını alan yirmi binadan biri oldu.
İzmir''in Simge Yapıları Bu Sergide Buluştu (28 Şubat 2011)Serbest Mimarlar Derneği''nin sergisi Konak Pier, Kordon Otel, Kültür ve Tarih Müzesi gibi İzmir''in simge binalarının projelerini bir araya getirdi.
Modern Piramitler (28 Şubat 2011)Piramitler insanlık tarihinin en eski mimari simgeleri arasında gösteriliyor ve bin yıllardır yerli yerinde duruyor. Hatta sonsuzluğun, ölümsüzlüğün sembolü haline gelmiş durumdalar. Ancak, 20. yüzyıl hafızalarımızda uzun vadeli düşüncelerle yer almamasına rağmen, piramite benzer formlardaki yapılar tam da geçtiğimiz yarım yüzyılda yeniden moda oldu. Günümüzde "sonsuzluk görünümü" ile donatılan çeşitli işlevlerde pek çok yapı var.
Facebook Yeni Yerleşkesini Arıyor! (25 Şubat 2011)100''den fazla mimar ve diğer tasarımcılar, Willow ve Belle Haven mahalleleri etrafındaki değişimleri tartışmak üzere 5 Mart günü 12 saatlik bir oturumun gerçekleştirileceği Facebook''un Menlo Park''taki yeni yerleşkesine hücum edecek.
Oscar Amca''nın Mekanları (25 Şubat 2011)Sinema emekçileri ve tutkunlarının nefeslerini tuttuğu, herkesin Oscar Amca''yı eve atma fırsatını kolladığı o gece 27 Şubat 2011''de gerçekleşecek. Bu sene 83. kez yapılacak olan Akademi Ödülleri törenini yapımcılar Bruce Cohen ve Don Mischer''ın yaptığı açıklamaya göre, son dönem yakışıklılarından James Franco ve Walt Disney prensesi Anne Hathaway sunacak. Bir filmde kurgu, oyun gücü, yönetim gibi etkenler kadar önemli başka bir unsur ise o filmlerin geçtiği mekanlar. Hayat, bazen mekanları, mekanlar ise bazen hayatları şekillendiriyor. Oscar Ödülleri''nde En İyi Film Adayları''nı Arkitera Mimarlık Merkezi olarak bu sene de inceledik.
Yeni Yüksek Teknolojili Yapı İzinleri Bina Bilgisi Veri Tabanına Bağlanacak (24 Şubat 2011)New York halkının devlet arşivine erişebilmesini sağlayacak son girişim, yapı izinlerini yapı projeleri bilgilerine bağlayacak görüntülenebilir kodları içeren bir sistemin kurulması oldu.
12. ThyssenKrupp Elevator Mimarlık Ödülü Sahiplerini Arıyor (24 Şubat 2011)İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve ThyssenKrupp Elevator Bakırköy''de kurulacak İstanbul Afet Önleme ve Eğitim Merkezi için başvuru yapmaya çağırıyor.
AIANY Tasarım Ödülleri 2011''in Jüri Üyeleri Arasında Tabanlıoğlu Yer Alıyor (23 Şubat 2011)AIA New York''un senelik Tasarım Ödülleri Programı New York City mimarları tarafından gerçekleştirilen seçkin mimari tasarımları değerlendiriyor.
Tarihi Ford Fabrikası Sunpower''ın Genel Merkezine Dönüşüyor (23 Şubat 2011)Kristal silikon fotovoltik hücreler, kiremit ve güneş panellerinin lider üreticisi Sunpower Şirketi, yapımı 1931 yılına dayanan California, Richmond''daki Ford Montaj Binası''nı devraldı ve kendi merkez binaları olarak dönüştürdü.
Baylar Bayanlar Kaydıraktan Kayanlar! (23 Şubat 2011)Çocukken oyun alanlarındaki kaydıraklarda nasıl eğlendiğinizi hatırlayın. Uçabilmenin dayanılmaz hafifliğini yaşıyorsun, sabırsızca yukarı tırmanıp sonra tekrar tekrar kendini bırakıyorsun. Bazı mimarlar ve sanatçılar binaların içine bu eğlenceli kaydırakları yaparken kendi gençliklerinden ilham alıyor. Fakat bunlar sadece eğlence için kullanılmıyor aynı zamanda beklenmedik biçimde pratik amaçlara hizmet ediyor. Mimarlar etkileşimli binalar inşa etme eğiliminde. Artık binaların içini de deneyimlemek istiyorlar.
Toplam 2948 haber 148 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 181. haberden 200. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.