Haberler

Türkiye sele teslim, çarpık yapılaşma felaketi büyütüyor

Tarih: 4 Temmuz 2006 Kaynak: Zaman
Karadeniz Bölgesi''nde başlayan sağanak yağış ve sel Türkiye''nin diğer bölgelerinde de etkili oluyor. Ölü sayısı 8''e yükselirken kaybolan 3''ü çocuk 5 kişi için arama kurtarma çalışmaları sürüyor.

Karadeniz Bölgesi’nde başlayan sağanak yağış ve sel, Türkiye’nin doğusuve batısına da ulaştı. Bitlis’in Hizan ilçesi Arat köyünde aşırı yağışlar nedeniyle oluşan sel, derede yün yıkayan anne ile 2 çocuğunu götürdü. 37 yaşındaki Şefika Atik, dün çocukları 14 yaşındaki Levent ve 12 yaşındaki Refika ile köy yakınlarından geçen derede yün yıkamaya gitti. Anne ve 2 çocuğu bu esnada yükselen dere suyuna kapıldı. Köylülerin aramaları sonucunda Refika Atik ile Levent Atik’in cesedi bulundu. Sel sularına kapılıp kaybolan anne Şefika Atik’i arama çalışmaları sürüyor. Muş’un Malazgirt ilçesi Tatarıgazi köyünde ise sel sularına kapılan 14 yaşındaki Doğan Tekin boğularak öldü. Manisa''nın Alaşehir ilçesine bağlı Dağ Hacı Köyü''nden geçen Uluderbent Deresi de taşınca aynı aileden 6 yaşındaki Berrin, 8 yaşındaki Binnur ve 10 yaşındaki İrfan Çeşme ile 10 yaşındaki Recep Çelebi, sel sularına kapıldı. Yağışın hafiflemesiyle birlikte başlatılan arama çalışmalarında Berrin Çeşme''nin cesedine ulaşıldı. Alaşehir İlçe Jandarma Komutanlığı ekiplerinin, kayıp 3 çocuğu arama çalışmaları ise sürüyor. Son üç günde sel ve heyalanda yurt genelinde 8 kişi hayatını kaybetti, 5 kişi ise kayıp.

Etkili sağanak yağış ve sel günlük hayatı da felç etti. Sel nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı artarken, birçok kişi evsiz kaldı. Karayollarında ulaşım sağlanamıyor, birçok kentte ise elektrik sıkıntısı yaşanıyor. Rize’de sel ve heyelanlarda, 30 köy yolu ulaşıma kapandı, 1 ev yıkıldı, 10 ev ise heyelan tehlikesine karşı boşaltıldı. Evlerinden çıkan vatandaşlar yakınlarına sığındı. Rize Valisi Enver Salihoğlu, AK Parti Rize Milletvekili İmdat Sütlüoğlu ve Derepazarı Belediye Başkanı Şaban Kalça, Rize’de hafta sonu etkili olan sağanak yağış sonucu meydana gelen selden etkilenen Derepazarı ilçesinde incelemelerde bulundu. Salihoğlu, “Derepazarı Tersane Mahallesi’nde daha önce boşaltılan Recep Kalça’ya ait ev çöktü. İlçedeki ilköğretim okulunun zemin katını su bastı.” dedi. Batı Karadeniz Bölgesi’nde etkili olan poyraz nedeniyle denizde dalga boyu 3 metreye ulaşıyor. Tekne ve yatlar balıkçı barınağına sığındı. Akçakoca Meteoroloji Müdürü Abdullah Kılıç, fırtınanın çarşamba gününe kadar süreceğini söyledi. Karadeniz Bölgesi’nde etkili olan şiddetli yağış Düzce’yi de vurdu. Ani bastıran yağışla birçok cadde ve sokak sular altında kaldı. Kırklareli, Rize, Tekirdağ, Muş, Bitlis; Cihan

‘Zarar gören illere yardım sürecek’
Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafiz Özak, Başbakanlık Kriz Yönetim Merkezinden selden zarar gören iller için yardım talep ettiklerini belirterek, “Yeterli ve gerekli para yollandı. Yine para yollamaya devam edeceğiz.” dedi. Özak, hafta sonu sel felaketi yaşanan Giresun’un Yağlıdere ilçesinde, Terme, Ünye ve Samsun’da incelemelerde bulundu. Bakan Özak, Samsun, Giresun ve Rize için Başbakanlık Kriz Yönetim Merkezi’nden yardım talep ettiklerini anlattı. Özak, daha sonra Keşap ilçesinde Saraycık Köprüsü’nden geçerken sel sularına kapılarak hayatlarını kaybeden Halil ve Gülşen Pınar’ın cenaze namazına katılarak başsağlığı diledi.

10 dakikalık yağışla Uşak sular altında kaldı
Uşak''ta 10 dakika yağan sağanak yağmur sonucunda meydana gelen sellerde birçok ev ve işyeri su altında kaldı. Uşak Belediye Başkanı Mesut Apaydın, su basan bölgeleri teker teker gezerek bilgi aldı. İşyeri ve ev sahipleri, suları kürek ve kovalarla temizlerken itfaiye ekiplerinin geç gelmesinden şikayetçi oldu. Bu arada yoğun sağnak yağış başkenti de vurdu. Ankara''da bugün öğleden sonra başlayan sağanak yağmur, Etlik Mahallesi''nde çok sayıda apartmanın alt katının su basmasına neden oldu. Özellikle Bağlum Sokak''taki apartmanların alt katları sular altında kalırken, evlerin içindeki eşyalar kullanılamaz hale geldi. Evlerinin içi su dolan vatandaşlar, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek''e, "Tarkan''a, İbrahim Tatlıses''e o kadar para vereceğine, gel de buraların altyapısını yaptır." diye tepki gösterdi.


Felaket nedeni plansız yapılar
Karadeniz Bölgesi’nde çok sayıda insanın hayatını kaybetmesine ve pek çok ev ve işyerinin maddi zarar görmesine sebep olan selin nedeni tartışılıyor. Rize Üniversitesi Rize Meslek Yüksek Okulu Müdürü Prof. Dr. Hızır Önsoy, bölgedeki sel ve heyelanların nedeninin, kış mevsiminde aşırı yağış sonucu zeminin suya tamamen doyması ve bunun arkasından gelen yağışlarda toprağın suyu emememesi olduğunu söylüyor. Prof. Dr. Önsoy, dere yataklarında yanlış ve plansız yapılaşma olduğunu belirterek, önlem alınmadığı takdirde bölgedeki sel ve can kayıplarının süreceği uyarısında bulunuyor. Rize Valisi Enver Salihoğlu ise bölgede yaşanan sel ve heyelanların bilinen ve beklenen bir durum olduğunu söylüyor. Bölgede arazinin yollar nedeniyle çok bölündüğünü ve zemin etüdü yapılmadan dikilen binaların bu tür sonuçları doğurduğunu ifade eden Vali Salihoğlu, “Yaşananlar, Rize için olağanüstü bir durum değil. Kırsal kesimde olsun, belediye sınırları içerisinde olsun biz sürekli zemin etüdü yapılmadan hiçbir şekilde bina yapılmaması gerektiğini söylüyoruz. Maalesef zaman zaman arazi darlığı gerekçe gösterilmek suretiyle bu tür yerlerde bina yapılıyor.” diyor.

Selde ölen belediye başkanına son görev
Otomobilinin heyelan sebebiyle dereye yuvarlanması sonucu sulara kapılarak boğulan Samsun’un Terme ilçesinin Kocaman Beldesi Belediye Başkanı Sezai Nevik’in cenazesi toprağa verildi. Belediye Başkanı için düzenlenen törene DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, Vali Hasan Basri Güzeloğlu ile Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül katıldı. Sezai Nevik’in cenazesi, kılınan öğle namazının ardından Kocaman Merkez Mezarlığı’nda defnedildi.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.