Haberler

Tuzlalının ahı tuttu! Pakmaya''ya kirlilik mührü

Tarih: 4 Temmuz 2006 Kaynak: Radikal Yazan: Ebru Doğan
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Pakmaya''ya arıtma tesisi kurması için 3 Temmuz''a kadar süre tanımıştı. Ancak fabrika bu sürede gereken önlemi almadı.

Kocaeli bölgesinde ilk kez bir fabrika, çevreye verdiği zarar nedeniyle mühürlendi. Köseköy beldesinde hamur mayası üreten Pakmaya, arıtma tesislerini yapmaması, atıklarını Kilez Deresi''ne, buradan da İzmit Körfezi''ne vermesi, çevreye ağır koku yayması nedeniyle kapatıldı.

Nisanda Tuzla''nın Orhanlı beldesinde toprağa gömülü bulunan kimyasal atık dolu varillerin sahibi olan Unifar''ın da bünyesinde bulunduğu Pak Holding''e ait olan Pakmaya, daha önce birçok kez uyarıldı. Çevre İl Müdürlüğü ekiplerinin birçok kez işlem yaptığı, bugüne kadar 1 milyon YTL civarında da para cezası uyguladığı Pakmaya için Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, haziran ayında kapatma kararı aldı.

Tesislerdeki ürünler ve ünitelerle ilgili gerekli önlemleri alması için 3 Temmuz''a kadar süre tanınan Pakmaya''ya giden belediye görevlileri, hem giriş kapısını, hem içerideki 2, 4 ve 7 numaralı trafoları mühürleyerek tesisi işlemez hale getirdi.

Fabrika müdürü: Yaptıracağız
Fabrika müdürü Turgay Yurdesin, arıtma tesislerinin yetersiz olduğunu itiraf etti. Fabrikada 160 işçi çalıştığını, dünden itibaren 100 işçiye izin verildiğini belirten Yurdesin, şunları söyledi: "Fabrikada günde 50 ton civarında maya üretiliyor. Mayalar 130 ülkeye ihraç ediliyor. 10 milyon dolarlık bir yatırımla arıtma tesisi kurma çalışmalarını başlattık. 15 güne kadar bitecek. Arıtma tesisi ağır kış ve geçirdiğimiz bir yangın nedeniyle gecikti. Arıtma tesislerimiz bittikten sonra fabrikanın yeniden açılması için başvurumuzu yapacağız."
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.