Haberler

Yeni felaketler kapıda

Tarih: 7 Temmuz 2006 Kaynak: Cumhuriyet
TEMA Vakfı, son günlerde yaşanan sel felaketlerinin nedeninin yeşil örtünün tahribi olduğunu belirterek Türkiye''nin doğal bitki örtüsünü korumaya yönelik her türlü yasal önlemi almasını, ulusal bir tarım ve orman politikası oluşturmasını istedi.

TEMA Vakfı Genel Müdürü Dr. Uygar Özesmi , yaptığı yazılı açıklamada, ''''Ne yazık ki geçmişten ders almayı bilmiyoruz'''' diyerek başta ormanlar olmak üzere yeşil örtünün tahribinin devam ettiği sürece bu tür felaketlerin sonunun gelmeyeceğini aksine daha sık aralıklarla ve daha şiddetli olarak yaşanacağına dikkat çekti.

Özesmi, ''''Yanlış kullanım, yanlış imar planlarıyla ormansızlaşmaya neden oluyor, sıra yamaçlar ve verimsiz arazilere ev ve endüstri kuracağımıza verimli çayır ve mera arazilerine kuruyoruz. Sel, verimli üst toprak yerine felaket getiriyor'''' dedi. Uygar Özesmi, sel felaketinin önüne geçilmesi için yapılması gerekenleri de özetle şöyle sıraladı: 

- Ormansızlaşma ve bitki örtüsünün tahribine son verilmeli. 
- Sel ve heyelan tehlikesi bulunan alanlar ağaçlandırılmalı. 
- Başta imar olmak üzere yeraltı suları ve kıyı koruma yasaları yeniden düzenlenmeli. 
- Soruna, yaşanmadan önlem alabilmek için master plan hazırlanmalı. 
- Sorunun yaşandığı bölgelere ait sel ve erozyon haritaları çıkarılmalı. Tespiti yapılan bölgelerin imar planları felaketlere göre yeniden düzenlenmeli. 
- İmar aflarına son verilmeli.
- Dere yataklarındaki kaçak yapılaşmaya göz yumulmamalı.
- Yol yapımlarında kıyılara ve eğimli arazilere müdahelede dikkatli olunmalı.
- Yanlış tarım uygulamalarından ve arazi kullanımlarından vazgeçilmeli.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.