Haberler

Türkiye’de Tasarım Tartışıldı!

Tarih: 12 Temmuz 2006


İlki İTÜ’de 1982’de gerçekleştirilen kongrenin, ikincisi 1996’da ''Tasarımın Evrenselleşmesi'' başlığı altında AB ile Gümrük Birliği’nin yeni sağlandığı koşullarda ülke ekonomisi açısından tasarımın yerinin ve öneminin irdelenmesi amacıyla düzenlenmişti. Aradan geçen on yıl içinde dünyada ve özellikle Türkiye''de tasarımın ekonomik, kültürel, politik ve toplumsal rolü ve görünürlüğüyle ilgili gelişmeler konunun "topyekün tartışılması" için verimli bir zemin oluşturdu. Bu süreçte tasarımın "Türkçe" olarak tartışılabileceği ulusal nitelikte bir akademik platformun mevcut olmayışı ise önemli bir eksiklik olarak hissedildi. Bu gereksinimden yola çıkan İTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü Ulusal Tasarım Kongreleri''nin üçüncüsünü "Türkiye''de Tasarımı Tartışmak" başlığıyla geçtiğimiz günlerde gerçekleştirildi. İTÜ Taşkışla’da yapılan akademik programın yanı sıra, tasarımın Türk sanayisinin rekabet gücü açısından önemini tartışmak amacıyla Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenlenen tek günlük bir “Sanayi Programı” hazırlandı.

Hızla artan yenilik ve farklılaşma ihtiyaçlarını karşılamak için Türk sanayisinin tasarımla tanışmasını, başarılı firma deneyimlerinin paylaşılmasını sağlayacak bir platform oluşumu hedeflenen “Sanayi Programı” açılışına katılan İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Faruk Karadoğan, İstanbul Sanayi Odası Başkanı Tanıl Küçük, Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Oğuz Satıcı, Sanayi Ve Ticaret Bakanlığı Danışmanı Mehmet Küçükçirkin, Kale Grubu adına Müşterek Hizmetler Grup Başkanı Tayfun Parpucu birer konuşma yaptılar.

Sanayi Programı açılışından sonra tasarım yönetimi ve politikaları alanının uluslararası düzeydeki önemli isimlerinden Prof. John Heskett (Hong Kong Polytecnic University) de davetli konuşmacı olarak bir konferans verdi. Öğleden sonraki paralel oturumlarda ‘’Tasarımlarımla Kazananlar’’ başlığında İTÜ öğrencilerinin Gaia&Gino, Arçelik, Nurus, Derin, Step, Vestel, Koleksiyon, Mavi Jeans, Çilek Mobilya üzerine yaptıkları vaka çalışmaları sunuldu. Sanayi programı oturumu kapanış panelinde ‘’Türk Sanayisinin Geleceğinde Tasarımın Rolü ve Yönetimi’’ tartışıldı. Moderatörlüğünü Doç.Dr. Talat Çiftçi''nin yaptığı panele Kalealtınay Genel Müdürü Hakan Altınay, Bilgi Üniversitesi’nden Y.Doç.Dr. Serhan Ada, İTÜ Endüstri Ürünleri Tasarım Bölümü''nden Prof.Dr. Alpay Er, Endüstriyel Tasarımcılar Meslek Kuruluşu İstanbul Şube Başkanı Sertaç Ersayın, Koleksiyon Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Malhan, tasarımcı İnci Mutlu katıldılar. Kale Grubu sponsorluğunda gerçekleştirilen kongre İTÜ 3.Ulusal Tasarım Kongresi düzenlenen bir kokteyl ile sona erdi.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.