Haberler

''Tsunami''ye Türk kalkanı

Tarih: 19 Temmuz 2006 Kaynak: Milliyet Yazan: Serhat Oğuz

Endonezya''yı sarsan deprem ve ardından gelen tsunami tehdidi, tsunami uzmanı ODTÜ Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet Cevdet Yalçıner''in geçen ay kurarak hayata geçirdiği Malezya Tsunami Uyarı Merkezi''nin ilk ciddi sınavı oldu. Türk bilim adamı, sınavı başarıyla verdi.  Java adası açıklarında meydana gelen 7.2 büyüklüğündeki deprem, merkezi anında alarma geçirdi.

3 dakikada sinyal
Türkiye''de bulunan Yalçıner''in cep telefonuna da 3 dakika sonra uyarı geldi. Yalçıner''le hemen temasa geçen Malezya ekibi, sistem sayesinde depremin yaratacağı ''tsunami''nin Malezya''yı etkilemeyeceğini tespit ederek, paniğe gerek olmadığı kararına vardı.

Bu arada, Yalçıner''in önümüzdeki aylarda tsunami merkezi kurmaya hazırlandığı Maldivler''den ise Planlama Bakanı Hamdun Hameed, Yalçıner''i aradı. Ancak Yalçıner, Maldivler için de tsunami tehlikesi olmadığını belirterek, bir yıl önce büyük bir felaket yaşanan bölgede paniği engelledi.

Endonezya''da eğitim
Tsunami''nin vurduğu Endonezya''da kurulma aşamasında olan uyarı merkezinin de işletim eğitimini, geçtiğimiz iki ay içinde yine Yalçıner vermişti.

15 dakikada uyarı
Yalçıner ve Türk uzmanlar, Malezya Bilim ve Teknoloji Bakanlığı''nın ODTÜ''yle yaptığı anlaşma çerçevesinde iki ay önce merkezi kurdu. Sistemin yazılımını oluşturan Türk ekip, hem sistemi kurdu, hem de sistemin işletimi konusunda eğitim verdi. Merkez, deprem sonrası tsunami dalgalarının oluşup oluşmayacağını tespit ederek, harekete geçilmesini sağlıyor.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.