Haberler

Pamukkale''nin Suyuna Dev Proje

Tarih: 20 Temmuz 2006 Kaynak: Referans
Denizli''nin UNESCO tarafından Dünya Miras Listesi''ne alınan, tarihi ve doğal güzelliğiyle önemli turizm merkezlerinden biri olan Pamukkale ile kırmızı suyu ve travertenleriyle ünlü Karahayıt beldesinin su kaynakları konusunda yaşanabilecek tehlikeyi önlemek için Valilik kolları sıvadı. Karahayıt ve Pamukkale''de 150''nin üzerinde kuyudan 24 saat boyunca yüksek miktarlarla su çekilmesi, kaynaklarda ciddi azalmaya neden olunca MTA uzmanlarınca araştırma başlatıldı. Kısa sürede sonuçlanan çalışma tehlikeyi de tüm çıplaklığıyla gözler önüne serdi, önlem alınmaması durumunda yakın gelecekte Pamukkale ve Karahayıt''ın ciddi bir tehlike altında olduğu belirlendi.

Özel Kanallar Döşenecek
Denizli Valiliği, MTA uzmanlarının raporları doğrultusunda harekete geçip, bölgede söz sahibi olan Özel Çevre Koruma Kurulu''nu da işin içine alarak su kullanımını disipline edecek bir proje geliştirdi. Projeye göre, Valilik kontrolünde MTA uzmanlarınca açılacak en fazla 3 kuyudan su alınacak, döşenecek özel kanallar ile de bedeli karşılığında kullanıcıya ulaştırılacak.

Projenin asıl önemli bölümünü ise reenjeksiyon oluşturacak. Kullanılan suyun yerine değişen miktarlarda su yeniden kaynaklara verilerek, suyun azalmasının önüne geçilecek. Vali Gazi Şimşek, fizibilite çalışmalarının tamamlandığını belirterek, iki ay içinde kuyuların açılacağını söyledi. Amaçlarının Pamukkale''deki su kullanımını disipline etmek olduğunu belirten Vali Şimşek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu yılların birikimi. Su kontrolü yapılmaması nedeniyle, daha önce 20 metreden çıkan su bizim tespitlerimize göre 50-60 metreye inmiş durumda. Bunun böyle gitmemesi gerektiğine karar verdik. Özel İdare, Arıtma Birliği ve Özel Çevre Koruma Kurulu ile ortak bir proje hazırladık. İşin özü suyu disipline etmek. Yer altından çekilen suyun yeniden beslenmesine olanak verecek bir proje.”
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.