Haberler

“Ev: Bir Yerleşme Müzakeresi”

Tarih: 24 Temmuz 2006

Şu sıralar önümüzdeki Ekim ayında sergilenmek üzere, mimarlık diploması olan herkesin katılımcı olarak yer alabileceği, “ev”i tartışacak olan bir serginin hazırlıkları yapılıyor: Yapımcılığını Mert Eyiler, Hakan Tüzün Şengün ve Pelin Tan, editörlüğünü Boğaçhan Dündaralp ve Şevin Yıldız’ın yaptığı “Ev: Bir Yerleşme Müzakeresi”nin tasarımı Ali Cindoruk’a ait.

Serginin Kavramsal Çerçevesi
Barınmak/yerleşmek düşüncesi ile bağlantılı “ev” kavramı aynı zamanda bireyin “özel” (evin birey-nesne ekseni üzerinde ele alan proje katılımlarını kapsar) ve “kamusal” alandaki müzakeresine de işaret eder.

Kent, ilişkisellik, mahalle kavramları, coğrafya ve “yer”leşme edimi ev olarak tanımladığımız “yapı”yı nasıl şekillendirir? Ev tüm belirleyici kavram ve öznelerden kopuk yerleşme edimi ile baş başa kalabilir mi?

Nesne olarak ev bireyin edimleri, yaşam biçimleri ile birey denen özneye ortak olabilir mi?

Sergide Amaçlanan
Evin sosyal ve yapısal (yerle kurduğu ilişki, yapma alışkanlıkları, teknoloji, program gerekleri temsiliyetini) tartışmak.

Ev kavramını “yerleşme/inşa etme” deneyimi üzerinden ele alarak mimarlık disiplini içinde kent, modern, geleneksel, yerel bağlamlar açısından analizini yapmak.

Proje ve yapım arasındaki uçurumun azaltıldığı, sürecin doğru kurulduğu, yapıma ait standartların yükseltildiği yapıları tartışmak.

Mimarların proje veya tasarımsal önerilerini klasik bir ulusal mimarlık sergisi formatına değil farklı konum, argüman ve temsil şekilleri ile bir araya getirerek mimarlık ortamında yeni ve farklı sorgulamalara dikkat çekmek.

Eş zamanlı, dizgisel değil farklı noktalarda birbirilerine dokunup farklılıklarını koruyabilen, ilişkisel, birbirleri ile ilişkilenip farklı anlamlar ortaya doğuran fakat aynı zamanda tekillikleri ile argümanlarını temsil edebilen, belli bir akıma ait olan -olmayan, küresel olan- olmayan, yerel olan-olmayan örnekleri tartışmak.

Serginin Takvimi
1. Aşama

2006, Temmuz 03: Kavramsal çerçeve + sergi çağrısı için anons
2006, Ağustos 07: Katılım bildirim tarihi (pdf proje önerisi ile)
2006, Ağustos 15: Katılımcıları sergiye kabul edildiklerine dair ve katılımları ile ilgili bilgi

2. Aşama
2006, Eylül 15: Son teslim tarihi
2006, Ekim 1: Sergi açılışı (açılış programı yok)
2006, Ekim 14: Mimarlar ve proje sahipleri sergi mekanında açık tartışmaya davet
2006, Ekim 28: Yuvarlak masa – tartışma
2006, Ekim 31: Kapanış

Katılım Kriterleri
Mimarlık diploması sahibi her katılımcı bu sergiye katılabilir. Her türlü sunum, özellikle 3 boyutlu -maket sunum önerileri, farklı görsel araçlar.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.