Haberler

Güneyin Güneşli Evleri

Tarih: 28 Temmuz 2006 Kaynak: Hürriyet Yazan: Melda Narmanlı Çimen
Gitmelerin mevsiminde rotalar genellikle güneyi gösterir. Sıcak çeker, mavi çeker, tembellik çeker...

Her anakaranın güneyi, daha farklı bir yaşam vaadeder. Daha renkli, daha düzensiz, daha doğaya dönük bir yaşam. Bu hafta, Akdeniz kıyılarından Brezilya’ya kadar uzanan geniş bir coğrafyada, güney ev stillerinin içindeyiz.

Turkuaz mavilerin, köpüklü beyazların gözleri kamaştırdığı güney ülkelerinde kekik kokuları, naneli limonata bardakları, toprak küpler arasında çoğu zaman "hiçbir şey" düşünmeden geçirdiğimiz gündüzler, güney yaşamının sihirli anahtarlarıdır. Ev hayatı ve ev hayatının ana unsurları bölgeden bölgeye farklılık gösterse de, güneyde ve denize yakın yaşamanın özgür, ve rahatlatıcı özelliklere sahip dekorasyon fikirleri yarattığını söyleyebiliriz.

Örneğin Ege sahilindeki evler... Beyaz kireç evlerin rahatlatıcı gücü, yüksek tavanlı taş evlerin serin dokusu, cibinlikli yatakların karşı konulmaz akşamüstü çağrısı... Tümü şehirde bir yerlerde kaybettiğiniz ruhunuzun şifrelerini birer birer çözer.

Avrupa’nın sahil şeridinde ise birbirine geçişleri olan üç ana stilden bahsedebiliriz: Yunan adaları, İtalyan Riviera’sı ve Güney Fransa. Az eşya kullanımının ve bembeyaz duvarların ana kimlik olarak öne çıktığı Yunan adalarında, en lüks villalar dahil hiçbir ev denizin güzelliğiyle yarışmaz. Parlak günışığının aydınlattığı evlerde, eski ama modern bir stilin izleri mevcuttur.

Sanatla iç içe geçen evlerin büyüsü
Akdeniz dekorasyonun en önemli unsurlarından biri olan serinlik hissi, seçilen yalın ve alçak mobilyalarla güçlenir. Beyazın dış görünümdeki hakimiyeti içeride de devam eder; onun dışında en çok tekrarlanan renk tabi ki mavidir. Mimari detaylar görsel olarak etkin değildir, duvarlar genellikle doğal hallerinde pürüzlü olarak bırakılır.

İtalya sahilindeki evlerde, lüks ve sadeliğin muhteşem birleşimi dikkat çeker. Doğal ahşaplar varaklarla, parlaklık eskimiş yüzeylerle, sanat ilkellikle yan yana gelir. Dar İtalyan sokaklarını Vespa motorsikletleriyle geçen Riviera sakinleri, zeytin ağaçlarının gölgesinde dinlenirler. Yalnızca Riviera evlerinde, Venedik yapımı kristal bir avizeyi banyoda görebilirsiniz! Sanatla iç içe geçen bu evlerde, zıtlıkların ortaya çıkardığı yaratıcılık pırıl pırıl parlar.

Dost davetlerinin çok sık yapıldığı bol güneşli ve doğayla iç içe Güney Fransa evleri ise sıcak bir beyaz, rahat bir yalınlık ve zamana ayak uydurmuş bir nostalji içindedir. Ana renk beyaz olsa da, güneş ve altın sarısı, kızıl, çimen yeşili ve okyanus mavisi tüm aksesuarlarda kendini gösterir. Bu stili yakalamanın önemli ipuçlarından biri de, ahşap, taş ve seramik gibi doğal malzemeler kullanmaktır. Bu bölgenin tipik bir görüntüsü, keten döşemelikler, ham ahşap mobilyalar, tel kapılı dolaplar, çanak-çömlekler, büyük yemek masaları etrafında kılıflı sandalyeler, rabıta parkeler ve köy havasına uygun büyük hasır sepetlerdir.

Amazon yeşili Brezilya
Baharat kokularının yükseldiği sokaklar, sıcak havadan kaçmak için evlerde oluşturulan gizli köşeler ve egzotik bir diyarÉ Kuzey Afrika’da yer alsa da, Avrupalılar için pek çok güney şifresi barındıran Fas, kırmızı, turuncu ve kızıl gibi sıcak tonların hakim olduğu evleriyle uzun yıllardır çekim merkezi olmayı sürdürüyor. Fas’lılar, evlerini de bu şekilde süslüyorlar. Renkli yastıklar ve ince tül perdeler üst üste kullanılıyor. Kum sarısı, kobalt mavisi ve Bizans pembesi gibi renklere gümüş tepsiler, bakır tabaklar ve sedef kakmalı mobilyalar eşlik ediyor. Geniş mekánlarda gizlenme duygusu uyandıran paravanlar, Fas stilinin belirleyici unsurları arasında. Avluya kurulan misafir odalarına rattan mobilyalar, büyük orta sehpalar ve renkli fenerler yerleştiriliyor.

Yaz evlerinin buram buram özgürlük ve deniz kokan bir stilini de, Endonezya adasındaki Bali evleri yaratır. Büyük yapraklı bitkiler, doğal dokular, tropik meyveler ve çiçekler bu stilin başrol oyuncularıdır. Evlerde kullanılan malzemeler, ham ahşaplar, sedefler ve deniz kabukları, beyaz ketenler ve tüllerle bütünleşir. Aksesuarlarda ise, mercan, sünger ve tropikal balık formlarına ve renklerine rastlayabilirsiniz. Ana gelir kaynaklarından biri olan el sanatları, kendi evlerin de vazgeçilmez unsurudur.

Dünyanın bir diğer ucunda, Miami evlerinde ise yaşam, plajdan önce ve sonra / partiden önce ve sonra olarak dörde ayrılıyor. Rengarenk dekorasyonuyla dikkat çeken okyanus manzaralı bölge evlerinde, bahçede yaşam ve bahçe dekorasyonu da ön plana çıkar. Dış mekán mobilyaları içeride de kullanılır; neon ışıkları, canlı renkler, büyük desenler ve modern çizgiler bu stilin ana hatlarını belirler.

Ve son durak Brezilya. Fazlasıyla ateşli bir kültürden esinlenen Brezilya, sakin ve doğal Akdeniz tonlarına okyanusun öteki kıyısından bir renk karnavalıyla cevap verir. Amazon yeşillerinin etrafında çoğalan sarı, kobalt mavi ve kırmızı renk skalalarını tamamlayanlar ise tropik yapraklar, palmiye silüetleri, nilüferler, örgü dokular, çiçek kolyeler, yabani bitkiler, balık figürleri, mango-muz desenleridir.

Evim okuyun!
Türkiye’nin ilk ve tek pratik ev fikirleri ve alışveriş dergisi Evim, "eski eşyaları yenilemenin yolları" ana temasıyla hazırladığı ağustos sayısında pek çok yenileme, dönüştürme, değerlendirme, renklendirme projesine yer vermiş. "Benim ihtiyacım olan buydu işte" diyeceğinize bahse girerim.

Maison Française okuyun!
Ağustos sayısıyla evlere mavi-beyaz bir düş kurduran Maison Française dergisi, Ege tarzının duru güzelliğini sayfalarına yansıtmış. İçerideki mobilyaları dışarı taşımış; bahçe davetleri vermiş; mumlar ve fenerler yakmış... İlham alacak o kadar çok öneri var ki.

Elle Decor okuyun!
Afrika’nın vahşi cazibesini yansıtan yalın ve primitif hatlar etnik dalgayı müjdeliyor. Mekanlar çiçek formlu ya da desenli tasarımlarla adeta yeni bir çağ yaşıyor. Sofralarsa hiç bu kadar özgür olmamıştı. Elle Decor’un ağustos sayısında yaz evleri için özgün formüller bulabilirsiniz!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.