Haberler

Louvre Cam Piramidi Yenileniyor

Tarih: 10 Ağustos 2006 Kaynak: Times Online Yazan: John Follain Çeviren: Mert Fidansoy


François Mitterrand ilk olarak 1989 yılında cam piramit fikrini ortaya attığında, eleştirmenler bunun göze korkunç görünen bir yapı olacağını ve sosyalist cumhurbaşkanını, sonsuz ölümsüzlüğü koklamak isteyen bir firavun olmak istediğini düşünmüşlerdi. Mitterrand ise bunun 14 yıllık yönetimindeki en onurlu başarı olduğunu söylüyordu.

17 yaşında olan piramit bugünlerde tekrar baş ağrıtmaya başladı. Yeraltı avlusu artık, yıllık 7,5 milyonu bulan ziyaretçi sayısının üstesinden gelememeye başladı ve bu yüzden müze yöneticileri çareyi Amerikalı mimar Ieoh Ming Pei’yi tekrar düşünmeye zorlamakta buldular.

89 yaşında olan Pei tartışmalı eserinin kötü bir durumda olduğunu kabul ediyor. "Aslında buranın bir havaalanı gibi olması beni şaşırtıyordu, insanlar bilet alabilmek için uzun sıralarda bekliyorlar ve daha sonra bilgi almak için yine uzun sıralar. İnsanların itişip kakışması, bu uzun sıralar, evet burası aslında hoş bir yer değil" diyerek son ziyaretinde ki düşüncelerini açıklıyor Pei.

Piramit aslında kendi başarısının ve de tabi ki Louvre'un başarısının kurbanı. Aslında yıllık 4 milyon ziyaretçiyi ağırlayacak şekilde tasarlanmış piramit, sergi alanını ikiye katlayan, yeraltı pasajı ve de yeraltı alışveriş merkezinin açılmasını sağlayan "Büyük Louvre" projesinin bir parçası.

90'ların sonunda yıllık 5 milyon ziyaretçi çeken müze, Da Vinci'nin şifresi filmi ve Tom Hanks sayesinde daha fazla ziyaretçi çekmeye başladı. Ziyaretçiler özellikle kitabın başında kurgusal bir küratörün öldürüldüğü Büyük Galeri'yi ziyarete geliyorlar.
İncelemeler, Mona Lisa ve Venus de Milo heykelinden sonra piramidin üçüncü en popüler eser olduğunu gösteriyor. Ziyaretçilerin üçte ikisi genellikle boş olan diğer iki giriş yerine piramidin olduğu girişi kullanıyorlar.Ana avluda piramide girebilmek için uzun kuyruklar oluşturan ziyaretçiler, daha sonra tekrar bilet alabilmek için, daha sonra da ana sergilere girebilmek için kuyrukta bekliyorlar. Yazın piramidin cam yapısından dolayı güneşin sıcaklığı, içerideki kuyruklarda da rahatsız edici oluyor.

Ve Kaos gittikçe kötüleşecek gibi gözüküyor, Çin, Hindistan ve Doğu Avrupa’dan gelen turistlerin artmasından dolayı, 2010’da ziyaretçi sayısının 9 milyona ulaşması bekleniyor.

Pei’ye Louvre’un ya da kendisinin piramidin yapımında bir hata yapıp yapmadığı sorulduğunda, "Hayır, kimse ziyaretçi sayısının bu kadar artacağını ve de insanların Louvre'a gelmesinin nedeninin piramit olacağını bilemezdi, piramidin bir ikon olacağını ummuyordum" yanıtını alıyoruz.

Ayrıca New York'taki 11 Eylül saldırılarından sonra alınan yeni güvenlik önlemleri de girişlerin yavaşlamasına yol açmış.

Pei bir çözüm bulmak için günlerce müzenin salonlarını ve arazisini dolaşmiş. "Ana problem, bilet satışı ve danışma masası, çoğu turist müzeye ilk defa geliyor ve yönlendirme konusunda oldukça yardıma ihtiyaç duyuyorlar," şeklinde fikrini anlatıyor Pei.

Müze müdürü ise acil durum tamiratı yapmadıklarını, müzeyi geleceğe ve artan ziyaretçi sayısına karşı hazırladıklarını belirtiyor.

Piramidin altına ulaşımı kolaylaştırmak ve orayı bir düşünme, rahatlama mekanına çevirmek için 2009 - 2012 tarihleri arasında yapılacak olan projeye tam 48 milyon Pound yatırıldı.

Pei ise bu durumdan oldukça mutlu gözüküyor ve sonunda piramidin kendi tasarladığı gibi, insanların dolaşabileceği ve sohbet edebileceği bir mekan olacağını umuyor.

Olası değişiklikler, bilet satış yerlerinin, Büyük Louvre Restorantı ve müze kitapçısının değiştirilmesi olarak gözüküyor.

Pei son olarak şunları söylüyor, "Açık sözlü olmak istiyorum, ben burada bir çözüm bulabilirim, fakat müzenin bu çözümü çalışır duruma sokması gerek. Sanırım işlerin işleyişinin benim istediğim gibi olmasını sağlamak benim elimde değil".
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.