Haberler

Metroda Bin Kişi Yanarak Ölebilirdi

Tarih: 11 Ağustos 2006 Kaynak: Hürriyet Yazan: Hasan Ay
İstanbul Ulaşım A.Ş, Şişli’de izinsiz sondaj çalışması yaparken metro tünel çemberini delen Volga ve Geos şirketlerinin yöneticileri hakkında, Şişli Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Dilekçede, kazanın ucuz atlatıldığı, bin kişinin yanarak ölebileceği belirtildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi avukatlarından Yusuf Demir, Şişli Cumhuriyet Savcılığı’na bir dilekçe vererek, arsanın sahibi Volga Ltd Şirketi’nin zemin etüt çalışması için Geos Ltd. Şirketi’ne yetki verdiği belirti ve suç duyurusunda bulundu. Facianın eşiğinden dönüldüğü anlatılan dilekçede, "İzinsiz etüt çalışması metro raylı sistemdeki yüksek gerilime zarar verebilir, tünel çemberini delerek metro hattına düşen ve sarkan demir borular yaklaşık bin kişiyi taşıyan metro aracına zarar verebilir, yolcuların yanarak ölmesi gibi vahim bir sonuç doğurabilirdi" denildi.

Ruhsatı Yok
Arsaya bir otel yapacağı iddia edilen Volga Şirketi’nin 18 Şubat 2005’te imar durumu tanzimi için Şişli Belediyesi’ne başvurduğu, ancak 1/1000 ölçekli uygulama imar planı İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nce onanmadığı için imar durumunun tanzim edilemediği ortaya çıktı. Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül ise yaptığı açıklamada, firmanın arazide bulunan binayı yıkım için izin istediğini belirterek, "Zemin etüdü için belediyeden izin alınması zorunluluktur. Bu izinsiz bir faaliyettir. Tespitler tamamlandığında Belediye Encümeni tarafından İmar Kanunu’nun 42. maddesi uyarınca mülk sahiplerine para cezası kesilecektir" denildi. Volga şirketi, sondaj çalışmasında sorumluluğun Geos Şirketi’ne ait olduğunu söyledi. Sondajı yapan Geos firması yetkilileri, zemin etüdü yapmak için ruhsata gerek olmadığını savundu.

Mühendis Bile Yok
İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamada ise, kendilerinden ve Şişli Belediyesi’nden kazı, inşaat veya sondaj için izin alınmadığı belirtildi. Açıklamada, "Sondajı yapan firmanın çalışmalar sırasında mühendis bulundurmadığı, plansız ve programsız bir çalışma yaptığı tespit edilmiştir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Ulaşım AŞ. Emniyet Müdürlülüğü’ne, Şişli Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Sorumlular hakkında dava da açılacak. Mahkemenin belirleyeceği bilirkişi heyeti olay yerinde inceleme yaparak rapor hazırlayacaktır" denildi.

Dün kazanın 25 metre derinlikte meydana geldiğini açıklayan Büyükşehir yetkilileri, bugün ise 30 metre derinlikte olduğunu belirtti. Ayrıca, yüksek gerilim hattı olan metro tünelinde demir çubuğun hatlara değmemesinin ve tekerleklerin altına girmemesinin büyük bir faciayı önlediği kaydedildi.

Sondajı yapan Geos Geoteknik ve Sondajcılık ve Ticaret Limited Şirketi’nin elemanları dün Bomonti Polis Merkezi’nde ifade verdi. Firmanın idari işlerinden sorumlu Zeki Arslan, 1 Ağustos’ta Volga Dış Ticaret firması ile zemin etüdü için sözleşme imzaladıklarını, kendilerinden 25 metre sondaj çalışması istendiğini söyledi. Sondaj çalışması için herhangi bir ruhsata ihtiyaç olmadığını belirten Arslan, işle ilgilenen ekibin Şişli Belediyesi’ne faks kanalıyla bilgi verdiğini iddia etti.

Metro Şerhi Yok
Geos Şirketinin ortağı ve müdürü İbrahim Çabuk ise şunları söyledi: "Elimizde bir arazi ve tapusu var. Bu tapu üzerinde, ’Bu arazinin altından metro geçmektedir’ diyen bir şerh yok. Belediyenin planlarında da bu metro gözükmüyor. Şişli Belediyesi’ne başvuruluyor, bölgenin planlarının henüz onaylanmadığı belirtiliyor. Ancak, ’Bu arazinin altından metro geçiyor’ diye bir uyarı da yapılmıyor. Örneğin İGDAŞ hat döşediği yerlere ’Doğalgaz hattı. İzinsiz kazı yapılamaz’ şeklinde uyarı tabelası koyuyor. İki istasyon arasını düşünüyorsunuz. Bir doğru düşünüyorsunuz. O zaman bu arazi metro hattının dışında kalıyor. Ama metro hattının bu bölgede kıvrım yaptığını düşünemiyorsunuz."
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.