Haberler

Gayrimenkul yatırımını tercih ediyorlar

Tarih: 11 Ağustos 2006 Kaynak: Milliyet Yazan: Tebernüş Kireçci
Türkiye'deki 'emlak patlaması' Arap yatırımcıların da ilgisini çekmiş durumda. Bu ilgide Türkiye'nin AB üyeliği sürecinin emlak piyasasına olumlu yansıyacağı beklentisinin etkisi de var. Bunun sonucu olarak Arap ülkelerinden birçok yatırımcı, Türkiye'de emlak sektörünü, yer olarak da İstanbul'u tercih etti. Arap yatırımcıların açıklanmış projelerinde yöntem, 'tamamladıktan sonra satma' veya 'kira geliri sağlama' şeklinde. Şimdilik İstanbul merkezli olan projelerin zamanla Ankara, İzmir, Adana, Eskişehir, Gaziantep, Antalya, Bursa ve kıyı şeridine yayılması bekleniyor.

Kim, ne düşünüyor?
Tameer: Birleşik Arap Emirlikleri kökenli şirket, Ürdün'de 8 milyar dolar harcayarak kurduğu 500 bin kişilik El-Salam projesinin benzerini İstanbul'un banliyölerinde hayata geçirmek istiyor.

Emaar: Dubai Şeyhi El Maktum'un şirketi Emaar, Türkiye'de kurduğu Emaar Properties ile Büyükçekmece'de 700 villalık Likeside projesini gerçekleştirecek. Zamanla alışveriş merkezi ve ticari gayrimenkul üzerine yoğunlaşacak.

Dubai Sama: El Maktum'un diğer şirketi. Levent'te alışveriş merkezi, residence ve otel projesini gerçekleştirecek. Karayolları'na ait Zincirlikuyu'daki arsaya inşa edilecek projede de favori olarak gösteriliyor.

Tanmiyat: Suudi Arabistan kökenli Tanmiyat Grubu Samandra'da Aslan Grubu ile birlikte 600 milyon dolar yatırımla Türkiye'nin ilk özel organize sanayi bölgesini kuracak. Projenin adı '2050 Üçüzler.'

Oger: Grup İstanbul'da 5 yıldızlı bir otele sahip olmak için araştırmalar yapıyor. Bu konuda Swiss Otel ve Ceylan Intercontinental ile ilgilendiği belirtiliyor.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.