Haberler

Disneyland Türkiye''ye Geliyor

Tarih: 13 Ağustos 2006 Kaynak: Akşam
İtalyan Mirabilandia ve Paramount Pictures''ın ardından dünyanın en ünlü ve en büyük eğlence parkı olan Disneyland de Türkiye''ye gelmeye hazırlanıyor. Daha önce birkaç yerli yatırımcı ile ortaklık görüşmeleri yapan Disneyland, şu sıralar Rixos Oteller Grubu ile ortaklık çalışmaları yürütüyor. Rixos''un patronu Fettah Tamince''nin Disneyland''in Antalya''da olması konusunda ısrarlı olduğu konuşuluyor. Nitekim Tamince daha önce de Disneyland''i Antalya''ya kurmak istediklerini ve şirket yetkilileri ile görüştüklerini açıklamıştı. Ancak o dönemde uygun arazi bulamayan ve Belek''teki 7 yıldızlı otelin yapımına odaklanan Tamince, Larapark''ın bu hedefi için uygun yer olduğu düşüncesiyle yeniden harekete geçti. Bilindiği gibi Tamince, bir süre önce yenilen Larapark ihalesine teklif vermişti. Larapark''ın şartnamesinde bölgeye 3 bin 500 dönüm temalı park kurma şartı bulunması, görüşmelerin kısa süre içinde olumlu sonuçlanmasında etkili olacak beklentisi hakim.

Turist Akını
Anlaşma sağlanırsa Disneyland''in ABD, Fransa ve Japonya dışındaki dördüncü merkezi Türkiye''de olacak. Mirabilandia''nın ise İtalya dışında Brezilya ve Almanya''da birer parkı daha var. Paramount Pictures ise farklı isimler altında farklı ülkelerde temalı parklara sahip.

Mirabilandia, Ankara''ya Paramount Pictures''ın kuracağı park ve Disneyland, çok sayıda turiste de ev sahipliği yapacak. Rixos, Disneyland''e yılda 20 milyon ziyaretçi beklerken İstanbul Mirabilandia''nın hedefi 4 milyon ziyaretçi. Paramount Pictures''ın beklentisi ise 3 milyon.

GİSAD ve Limak da Talip Olmuştu
Disneyland ile ilk görüşen grup GİSAD ve Eko Tekstil olmuştu. Walt Disney ile birkaç görüştüklerini söyleyen Eko Tekstil''in Genel Müdürü Özcan Sümer, ''Görüşmeler uzayınca İtalyan Mirabilandia ile bağlantıya geçtik ve çok hızlı yol aldık. Disneyland yerine Avrupa''da daha etkili olan ve tanınan Mirabilandia''yı tercih ettik'' dedi. Disneyland''i Türkiye''ye getirmek isteyen bir diğer grup ise Limak olmuştu. Limak''ın sahibi Nihat Özdemir, Antalya''daki Larapark''a Disneyland kurmak istediklerini açıklamıştı. Kamuoyundan gelen yoğun tepkiler üzerine Larapark ihalesi iptal edilmiş ve Limak ikinci ihaleye teklif vermemişti. Nihat Özdemir, ''Larapark projesi bizdeyken Walt Disney ile görüşmelerimiz oldu. İhale iptal edilince ikinci kez teklif vermedik. Bu nedenle artık Disneyland ile ilgilenmiyoruz'' dedi.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.