Haberler

Dürüst Müteahhit İşini Yapıyor

Tarih: 12 Ağustos 2006 Kaynak: Türkiye
Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkan Vekili Erdoğan Bayraktar, dürüst müteahhidin işlerinin ‘tıkır tıkır’ devam ettiğini söyledi. TOKİ’nin faaliyetleri ve inşaat sektöründeki gelişmeler hakkında bilgi vermek üzere basın toplantısı düzenleyen Bayraktar, halen 300 civarında müteahhitle çalıştıklarını ve dürüst çalışan müteahhitler açısından bir problem olmadığını, bunların “işlerini tıkır tıkır yaptığını”, konutları zamanında teslim ettiğini söyledi. Bayraktar, müteahhitlerin hak edişlerinin 3-4 günde yapıldığını, şimdiye kadar 4.3 milyar YTL hak ediş ödendiğini, aylık ödemelerin 250 milyon YTL’yi geçmesine karşılık hiç bir problem yaşanmadığını, 7 milyar YTL’lik alacak portföyü nedeniyle finansman sıkıntısı bulunmadığını anlattı.

Ya Kolunu, Ya Bacağını
İyi niyetli, işini dürüst yapan müteahhidin yanında olduklarını, ancak bunun suiistimal edilmesine göz yummayacaklarını ifade eden Erdoğan Bayraktar, “Bizim sözleşmelerimiz, portföyümüz çok sağlam. İş yapmayan ya kolunu ya bacağını bırakır. İnşaat sektöründeki gelişmeler, enflasyonun üzerindeki fiyat artışları nedeniyle zor duruma düşen, işini iyi yapan müteahhitlere yönelik bir sürü kolaylık sağladık. İsteyene 2 ay ek süre veriyoruz. KDV ve hak ediş kesintilerini azalttık. Stopaj indirimi için çalışmalar sürüyor. Çimento ve demir ithalatında bekleme süresini düşürdük. Ancak bundan sonra işini titizlikle yapmayanların hak ediş ödemelerini geciktireceğiz. Testiyi kıran ile suyu getireni bir tutmayacağız” dedi.

TOKİ Lojman Yapıyor
Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkan Vekili Erdoğan Bayraktar, güvenlik kurumlarının son iki yılda TOKİ’den 4 bin 499 lojman talebinin olduğunu, kendilerinin 4 bin 748 konutu tahsis ettiğini, bunlardan 2 bin 64’ünün tamamlandığını bildirdi. Hakkari, Çukurca, Şemdinli, Yüksekova’da lojman yapımının devam ettiğini, Şemdinli’deki lojmanların bu yıl tamamlanabileceğini, ancak inşaat sezonunun kısa sürmesi nedeniyle diğer illerdeki lojmanların gelecek yıl bitirilebileceğini kaydetti.

Meclis Lojmanlarına Prestij
TOKİ’ye devredilen TBMM lojmanlarında satışı yapılan 42 konutla ilgili sorunun çözüldüğünü, vekalet aldıklarını konut sahiplerine sadece imardan kaynaklanan artışı yansıtacaklarını açıklayan Bayraktar, şu bilgiyi verdi: “Emek İnşaat burada ticaret merkezi planlıyordu. Ama biz bin 500-2 bin konutluk modern bir yerleşim alanı düşünüyoruz. Göletleri, su ve yeşil alanları, ofisleri, sosyal tesisleri ile dünya ölçeğinde modern bir yerleşim merkezi olacak. Burada, TOKİ hem para hem de prestij kazanacak. Hazineye de önemli kaynak aktaracağız” diye konuştu.

130 bin Konut Projede Satıldı
Bayraktar’ın verdiği bilgiye göre Türkiye genelinde 520 şantiyede 200 bin konutun ihalesi bitirildi. 70 bin konut tamamlandı. Yıl sonuna kadar biten konut sayısı ise 100 bini geçecek. Söz konusu 200 bin konutun 40 bini yoksul kesime, 93 bini evi olmayan dar ve orta gelirli kesime yönelik olarak yapıldı. 20 bini ise gecekondu dönüşüm projesi içerisinde yer aldı. TOKİ ayrıca gecekondu dönüşüm projesi kapsamında 52 belediye ile 65 bin konutu projelendirdi. Ayrıca 5 bin 500 afet konutu, ‘tarımköy’ uygulaması kapsamında 6 bin konut projelendirip 1500’ünü inşa eden TOKİ, satışa çıkarılan 146 bin sosyal konuttan 130 bininin proje aşamasında satıldığını bildirdi.Erdoğan Bayraktar ayrıca bu yıl itibarıyle hedeflenen 200 bin konutu aşıp, 229 bin konuta ulaşacaklarını, gelecek yıl için de 250 bini aşmayı öngördüklerini belirtti. Bayraktar, inşaat sektöründeki aşırı fiyat yükselmesi nedeniyle yaklaşık 130 bin konutu içeren ihaleleri durdurmalarına karşılık, satışı yapılan veya satışa sunulan projelerin ihalelerinin gerçekleştirildiğini söyledi. Bayraktar, TOKİ’nin ihaleleri durdurmasından sonra inşaat girdi maliyetlerindeki fiyatların düştüğüne, dengeye oturmaya başladığına işaret etti.

“Bankalardan Düşük Faizle Konut Satacağız”
Başlatılan 200 bin konutun 40 bininin hasılat paylaşımı kapsamında yaptırılan lüks konutlar olduğunu ifade eden Bayraktar, hasılat paylaşımı modelinden 4 milyar YTL gelir beklediklerini, şimdiye kadar bunun 1.3 milyar YTL’sinin tahsil edildiğini kaydetti. Bayraktar, ekonomide yaşanan gelişmeler nedeniyle durma noktasına gelen lüks konut satışlarını canlandırmak için yeni bir satış modeli geliştirdiklerini bildirdi. Bankaların yüzde 1.5-2 aylık faiz ile konut kredisi kullandırdığına işaret eden Bayraktar, biraz birikimi olan vatandaşın konut almasını sağlamak üzere, aylık yüzde 0.45-1.25 faiz ile 5 yıla kadar vade yapacaklarını anlattı.

Bayraktar’ın verdiği bilgiye göre, konut bedelinin yüzde 35’inin ödenmesi halinde 12 ay vadeli satışlarda yüzde 0.45, yüzde 30’unun ödenmesi halinde 12-30 ay vadeli satışlarda yüzde 0.95, yüzde 25’inin ödenmesi halinde de 5 yıl vade ve aylık yüzde 1.20 faiz uygulanacak.

Disneyland’la Prestij
Paramount Pictures şirketi ile birlikte hareket eden Eurasia adlı şirket tarafından Ankara’da kurulması planlanan Disneyland benzeri tema parkı hakkında da bilgi veren TOKİ Başkan Vekili Bayraktar, şirketin kendisinin yatırım için teklif getirdiğini, görüşmelerin 1.5 yıldır sürdüğünü, TOKİ’nin projeyi uygun bulup arsaları önerdiğini söyledi. Bayraktar, toplam maliyeti 700 milyon-1 milyar dolar olacağı tahmin edilen ve gelecek yıl sonunda başlatılıp 2010’da tamamlanması öngörülen projeye Başbakan Erdoğan’ın özel ilgi gösterdiğini anlattı. TOKİ Başkanı, şirketin, İstanbul, Bursa, İzmir ve Antalya’yı değerlendirdikten sonra Ankara’yı kendisinin tercih ettiğini vurgularken, “Bu parka, yılda 3-7 milyon ziyaretçinin geleceğini öngörüyorlar. Projenin gerçekleşmesi için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Gerçekleşme şansı yüksek. Karşılıklı iyi niyet mektupları, görüşmeler, şifahi sözler var” dedi.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.