Haberler

İstanbul’daki binalar yıkılıp tekrar yapılmalı

Tarih: 17 Ağustos 2006 Kaynak: Vatan
İstanbul Valisi Muammer Güler, kentteki yüksek riskli binaların güçlendirilmesi yerine yeniden yapılmasının daha iyi bir çözüm olduğunu söyledi

İstanbul’da düzenlenen “Uluslararası Bütünleşik Afet Riski Yönetimi” konulu konferansta konuşan Güler şunları söyledi: İstanbul’un belki de önemli bir bölümünün yıkılıp yeniden yapılması gibi bir olayla karşı karşıyayız. Yıkılıp yeniden yapılması konusu, orta ve uzun vade için yapılması gereken bir çözüm. Zaten kentsel dönüşüm de bunu öngörmekte. Orta ve uzun vadede yüksek riskli binaların güçlendirilmesi yerine, yeniden yapıma tabi tutulması daha iyi bir çözüm. Çünkü güçlendirme maliyeti bina yapımının yüzde 20’sini geçerse rantabl değil. Parça parça güçlendirmek yerine yıkıp yapmak daha kalıcı, depreme karşı en iyi çözüm.”

Vali Güler, Deprem Master Planı’nda güçlendirme çalışmaları için kredi ve finansman kaynaklarının sağlanmasının öngörüldüğünü anlatarak, “Bu plan çerçevesinde, riskli 10 ilçe tespit edildi. Bunlardan Zeytinburnu çalışması tamamlandı ve 16 bin binadan 2 bini riskli bulundu. Mesela bunlar yıkılıp yeniden yapılmalı” diye konuştu.

Hasarlı binaya 7 yıl sonra ‘tahliye’ tebligatı geldi
17 Ağustos 1999 Marmara Depremi’nin yıldönümü anılırken, Adapazarı’nda, depremin üzerinden 7 yıl geçmesine rağmen, onarım yapılmayan hasarlı binaların ilk kez boşaltılması istendi. Sakarya Valiliği, belediyeler olmak üzere ilgili kamu kurum ve kuruluşlara yazı göndererek, orta hasarlı yapılarda ikamet edilmesinin önlenmesi istendi. Valilik talimatnamesinde hasarlı konutların elektrik, su ve telefonlarının ilgili kurumlarca kesilmesi talep edildi. Görevini yapmayan kurumlarla ilgili yasal işlemin başlatılacağı vurgulandı.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.