Haberler

Dünya Anıtlar Fonu''nun Koruma Altına Aldığı 100 Anıt 2006 Listesi

Tarih: 17 Ağustos 2006 Kaynak: Sabah


Tehdit altında bulunan kültür bölgelerinin korunmasını amaçlayan Dünya Anıtlar Fonu''nun 2006 listesinde 55 ülkeden dünyanın önemli tarihi mirasları yer alıyor. Global ısınma, doğal afetler, terörizm, ilgisizlik ve benzeri nedenlerden ötürü yok olma tehlikesi ile karşı karşıya olan tehlikedeki 100 anıt için hazırlanan listenin başında 2003 yılından bu yana işgal altında olan Irak tüm ülke olarak yer alıyor. Bir ülke bütünüyle ilk kez bu listede yer alıyor. Bosna-Hersek''te bulunan Osmanlı mirası ve Mimar Sinan yapımı Sokullu Mehmet Paşa Köprüsü''de listedeki diğer tanıdık eserlerden.. Dünya Anıtlar Vakfı''nın yayınladığı 2006 listesinde Türkiye''den Küçük Ayasofya camii ve Aphrodisias antik kenti de bulunuyor.
Hacı Piyade Camii, Balkh, Afganistan
Afgastan''ın Balkh şehrinde bulunan, Doğu İslam dünyasının en eski yapılarından biri olduğu düşünülen Hacı Piyade Camii, 9. yüzyılda, İslamın doğuşundan sadece 200 yıl ve Orta Asya''da yayılmasından kısa bir süre sonra inşa edilmiştir.

Hacı Piyade Camisi, bir zamanlar tapınağının üzerini kaplayan dokuz kümbet nedeniyle Noh Gumbad Camisi olarak da bilinir. Caminin iç kısmında kalan diğer kalıntılar gibi tonozlar da, Abbasilere ait sanatsal elementler ve yerel geleneksel tarzların eşsiz bir birleşimini sergileyen zarif, sıva tasarımları sergilemektedir.

Eşsiz tarihi değere sahip Hacı Piyade Camisi, yağmalama, yüksek nem ve erozyon tehlikesi ile karşı karşıyadır. Alanı daha fazla zarardan korumak için, yasa dışı kazıları engelleyecek önlemler ve yapıyı sert hava koşullardan koruyacak duvarların inşası gerekmektedir.

Yıllarca süren savaş ve Afganistan''da yaşanan sivil huzursuzluk alanın bakımını neredeyse imkansız kılmıştır. Koruma listesinin bu sıra dışı yapının korunma ihtiyacına dikkat çekmesinin yanı sıra gerekli adımları da sağlayacağı ümit edilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.