Haberler

Deprem hastanesi enkazı

Tarih: 18 Ağustos 2006 Kaynak: Milliyet Yazan: Şenol Demirci
İstanbul''da depreme yönelik hazırlıklar kapsamında yapılan üç deprem hastanesinden birinin inşaatını Üsküdar Belediyesi durdurdu, hastane şimdi çürümeye terk edilmiş durumda. Üsküdar Belediyesi, vaziyet planı ve avan (ön) projeleri Koruma Kurulu''ndan da onaylanmış olan deprem hastanesi inşaatını, "yapı inşaat ruhsatı olmadığı" gerekçesiyle durdurdu, daha sonra da para cezası kesti. Para cezasının iptali için dava açılırken, Bayındırlık İl Müdürlüğü, belediyenin tavrının "anlaşılmaz" ve "kanundışı" olduğunu bildirdi.

1000 kişiye hizmet edecek
Haydarpaşa Numune Hastanesi bünyesinde faaliyet gösterecek olan deprem hastanesi, doğal afet anında bin kişiye aynı anda hizmet verecek, duvarları açılarak genişletilebilecek şekilde planlandı. 2002''de yasal başvurular yapıldı. Üsküdar Belediyesi, vaziyet planı ve avan projeleri imar mevzuatına uygun olduğunu belirterek, 16 Ekim 2002''de onayladı. Ardından Koruma Kurulu''na başvurdu. Kurul da Deprem Hastanesi projesinin uygun olduğuna karar verdi. İnşaata 2004''te İstanbul İl Özel İdare''den sağlanan ödenekle başlandı. Bunun hemen öncesinde de inşaat ruhsatı başvurusu yapıldı, şifaih izin alındı, yasal prosedür ise sadece onaya kaldı. Kaba inşaat Ocak 2005''te tamamlandı ve geçici kabul yapıldı.

Ancak belediye 2006 yılında inşaatı durdurdu. Haziran 2006''da da encümen kararıyla Haydarpaşa Numune Hastanesi''ne 785 YTL para cezası kesti. Kararda şu ifadelere yer verildi: "Kaba inşaatı bitmiş yapıların 30 gün içinde ruhsata bağlanması veya mevzuata uygun hale getirilmesi, aksi halde yıkım kararı alınacağı tebliğ edilmesine rağmen hiçbir işlem yapılmadığı tespit edilmiştir." İnşaat hakkında "yapı tadil tutanağı" düzenlenmesi üzerine Bayındırlık ve İskân Müdürlüğü, İl Özel İdaresi''ne resmi bir yazıyla hukuki görüş sordu. Bu yazıda, İmar Kanunu''nun 26. maddesine göre ruhsat başvurusunun inşaattan önce yapıldığı ve şifah iznin verildiği belirtilerek şöyle denildi:

Kanundışı uygulama
"Fenni mesuliyeti üstlenen teknik elemanlarımız Üsküdar İmar Müdürlüğü''nce düzenlenmiş olan inşaat ruhsatını imzalamış ancak bugüne kadar onaylanıp müdürlüğümüze gönderilmemiştir... (Belediyenin) inşaatın geçici kabulünün üzerinden bir yıldan fazla bir süre geçtikten sonra yapı tadil tutanağı tutup işlem yapması anlaşılamamaktadır. Müdürlüğümüzce İmar Kanunu''nun 26. maddesi hükümleri yerine getirildiğinden bu davranış gayri kanuni bir uygulama olarak görülmektedir." Bu arada Valilik Muhakemat Müdürlüğü de, para cezasının iptali için Üsküdar 1. Sulh Ceza Mahkemesi''ne dava açtı. Üsküdar Belediyesi yetkilileri, konu hakkında görüşme isteğimiz üzerine yazılı açıklama yapacaklarını bildirdi ancak gazete baskıya girdiği saatlerde belediyenin yazılı açıklaması gelmemişti.

Vali Güler''in övündüğü proje
İstanbul Valisi Muammer Güler, önceki gün düzenlenen "Bütünleşik Afet Riski Yönetimi" konulu uluslararası konferansta, İstanbul''da depreme yönelik yapılan çalışmalara ilişkin olarak şöyle demişti: "Yeni yapılacak ''deprem hastanesi'' diyebileceğimiz, deprem sırasında da yoğunlukla kullanılabilecek, anayollara, demiryolu, havayolu, deniz yoluna rahatlıkla entegre olabilecek hastane projeleri şu anda hazırlanmış durumda. Bu hastanelerden biri Seyrantepe''de, biri Haydarpaşa''da, biri de Marmara Üniversitesi''nin yapmakta olduğu hastane. Bunlar deprem sırasında da yoğunlukla kullanılabilecek hastaneler."
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.