Haberler

Ormanlar yanıyor

Tarih: 21 Ağustos 2006 Kaynak: Milliyet
Yurt genelinde çıkan orman yangınlarında yaklaşık 423 hektar alan olan kül oldu. Antalya''nın Kaş ilçesine bağlı Kemer köyünün kuzeyinde bulunan ve yaban hayvanlarının da yaşadığı Milli Parklar''a bağlı koruma alanında önceki gün çıkan ve halen söndürülemeyen yangında şimdiye kadar 110 hektar ormanlık alan tahrip oldu. Yangının yıldırım düşmesi sonucu meydana gelmiş olabileceğini bildiren Antalya Orman Bölge Müdürü Ahmet Gedikağaoğlu, yangına kara ulaşımı bulunmayan derin bir vadide olması nedeniyle, ancak 4 helikopterle müdahale edildiğini ifade etti. Yangının birkaç gün sürebileceği bildirildi. Aydın''ın Didim ilçesinde çıkan yangında, 100 hektar makilik, fundalık ve zeytinlik alan zarar gördü. Vali Mustafa Malay yaptığı açıklamada, 200 hektar ormanlık alanın kül olduğu İzmir Selçuk''taki yangının rüzgârın yön değiştirmesi sonucu Kuşadası''na 7 kilometre kadar yaklaştığını bildirdi.

Zeytinlikten sıçradı
Muğla''nın Akçaova köyünde zeytinlik alanda başlayan yangın kısa sürede ormana sıçradı. Yerkesik beldesinde çıkan yangında da 2 dekarlık ormanın yanı sıra 13 dekar ziraat arazisi zarar gördü. İzmir Foça''da çıkan orman yangınlarında 8 hektarlık ormanlık alan kül olurken 2 villa da kullanılamaz hale geldi. Kahramanmaraş Çakırdere köyü yakınındaki ormanlık alanda yıldırım düşmesi sonucu başladığı belirtilen yangında 5 hektarlık alan zarar gördü. Düzce Yığılca''da fidanlama sahasında çıkan yangın ekipler ve köylüler tarafından söndürülmeye çalışılıyor.

Meryemana Evi de tehlikede
İzmir Selçuk''ta "Meryemana Evi"nin bulunduğu Bülbüldağı mevkiindeki ormanlık alanda yangın çıktı. 200 hektarlık alanın kül olduğu yangının Meryemana Evi''nin yakınlarına kadar ilerlediği belirtildi. Alevlerin tehdit ettiği 3 köy boşaltılırken, mahsur kalan 1000 turist de tahliye edildi. CHP''li Selçuk Belediye Başkanı Hüseyin Vefa Ülger, geçtiğimiz yıllarda Efes Havaalanı''nda konuşlanan yangın söndürme uçaklarının, tasarruf nedeniyle buradan gönderildiklerini öne sürdü.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.