Haberler

Altı gün geçti, ormanlar hala yanıyor

Tarih: 24 Ağustos 2006 Kaynak: CNN Türk
Antalya''nın Kaş ilçesindeki orman yangınında altıncı güne girildi, ancak yangın hala kontrol altına alınamadı. Muğla''nın Milas ilçesinde başlayan ve Bodrum''da süren yangın ise kontrol altına alındı. Yangınla ilgili olarak bir kişi gözaltına alındı.

Çevre ve Orman Bakanlığı, Kaş''taki orman yangının 300, Muğla''nın Milas ilçesindeki orman yangının ise 700 hektarlık alanda etkili olduğunu bildirdi.

Bodrum ve Milas''taki incelemelerinin ardından helikopterle Kaş''a gelen Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, piknikçilere seslenerek, ''''köylümüz, piknikçimiz, kadınımız, erkeğimiz, çiftçimiz herkesin dikkatli olması gerekiyor. Piknikçiler, Allah aşkına piknik için ormana gitmeyin. Sigaranızı, izmaritinizi, meşrubat ya da içki şişelerinizi gelişi güzel ormana fırlatmayın'''' dedi. Pepe, Kaş''ta arazinin farklı yapısı nedeniyle ''müdahalesi gerçekten zor bir yangın olduğunu'' dile getirdi. Orman yangınlarında insan kusuru ve kastının yüzde 90-95 oranında olduğuna dikkat çeken Pepe, buna karşın Kaş''taki yangının yıldırım düşmesi sonucu meydana geldiğini belirtti.

"Sabotaj Mı?" Sorusu
Anavatan Partisi Muğla Milletvekili Hasan Özyer, son günlerde artan orman yangınlarının bölücü örgütü üyeleri ve bir komşu ülke tarafından çıkartıldığı yönündeki iddiaların doğru olup olmadığını sordu. Özyer, Bakan Pepe tarafından yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığı''na sunduğu soru önergesinde şu sorularının yanıtlanmasını istedi:

* ''''Bülbül Dağı yangını sonrasında, ''yangınlar, bölücü örgüt militanları ve bir komşu ülkenin ajanları tarafından çıkartıldı'' iddiaları ortaya atıldı. Bu iddialar doğru mudur?

* Papa''nın Türkiye ziyareti öncesinde Meryem Ana''nın mezarının bulunduğu Bülbül Dağı ve civarında beş ayrı noktada kasıtlı olarak yangın çıkartıldığı ve bunun sonucunda Türkiye''nin tanıtımının engellenmeye çalışıldığı iddiaları doğru mudur?

* Yangın mevsimi olarak da adlandırılan dönem başlamadan önce Bakanlık olarak istihbarat çalışması yaptırıyor musunuz?

* Güvenlik birimleriyle, önleyici anlamda işbirliği yapıyor musunuz?

* Bundan sonrası için yeni ekipman ve personel alınacak mı?

Bakan Pepe, Bodrum''daki yangınların terör örgütü üyeleri tarafından çıkarıldığına yönelik haberlere ilişkin olarak da, kendilerine bu yönde bir bilgi ulaşmadığını ve güvenlik güçlerinin yangınların çıkış nedeniyle ilgili soruşturmayı sürdürdüğünü söyledi. Orman Genel Müdürlüğü bünyesinde ağustos sonuna kadar izinler kaldırıldı, yangın riski yüksek bölgelere de piknik yasağı getirildi.

Bu arada TEMA Vakfı, Cumhuriyetin ilk yıllarından bugüne yaklaşık 72 bin orman yangınında 3 milyardan fazla ağacın kaybedildiğini bildirdi. TEMA, Türkiye''de yılda ortalama 2 bin orman yangını çıktığını ve bu yangınların yüzde 94''üne insanların neden olduğunu kaydetti.

Milas
Muğla Orman Bölge Müdürlüğü Milas İşletmesi Karacahisar Şefliği kızılçam ormanında 21 ağustosta çıkan orman yangını rüzgarın etkisiyle büyüdü. Yangına, Orman Genel Müdürlüğüne ait 9 helikopter, 51 arazöz, 16 dozer, 600 orman yangını işçisi, 40 teknik eleman, 70 memur, 250 mükellef ile İstanbul''dan 1 amfibik uçak müdahale ediyor.

Rüzgarın çok şiddetli olması nedeniyle kontrol altına alınmasında güçlük yaşanan yangın, 700 hektarlık alanda etkili oluyor. Yangınları kontrol altına alma çalışmaları devam ediyor.

Milas''ta zeytin ağaçlarının bulunduğu Sarıçay mevkiinde de zeytin ağaçlarının bulunduğu bölgede henüz belirlenemeyen bir nedenle yangın çıktı. Kısa sürede müdahale edilen yangın, kontrol altına alınarak büyümeden söndürüldü.

Bodrum
Muğla''nın Bodrum ilçesinin Mumcular beldesinde çıkan ve yaklaşık 700 hektarlık tarım arazisi ve ormanlık alanda etkili olan yangın kontrol altına alındı.

Muğla Valisi Temel Koçaklar, orman yangınıyla ilgili bir kişinin gözaltına alındığını söyledi. Koçaklar, gözaltına alınan kişinin herhangi bir örgüt ile bağlantısının bulunmadığını belirterek, ''''Bodrum''daki orman yangınıyla ilgili bir kişi gözaltına alındı. Bu kişi ifadesinin alınmasının ardından adliyeye çıkartıldı. Bize gelen bulgularda olayın terörle bir ilgisi yok. Bu konu çok yönlü bir şekilde araştırılmaya devam ediliyor'''' dedi.

Çalışmalara katılan 9 helikopter, 2 uçak, 70''den fazla arazöz ve çok sayıda orman işçisinin gece boyunca devam eden çalışmaları sonucu yangın öğle saatlerinde kontrol altına aldı. Yangın söndürme ekipleri, yangının kontrol altına alınmasından sonra soğutma çalışmalarına başladı.

Yetkililer, yaklaşık 700 hektarlık tarım arazisi ve ormanlık alanda etkili olan ve şu anda kontrol altına alınan orman yangınının devam ettiği noktaların havadan tespit edildiğini ve kara ekiplerinin bu noktalara yönlendirildiğini bildirdi. Yangının söndürüldüğü bölgelerde de iş makinelerince açılan yolları kullanan arazözler ve orman işçileri, bu alanlarda soğutma çalışmalarını sürdürüyor.

Bu arada, dün akşam saatlerinde yangının yerleşim alanlarını tehdit ettiği Mazı köyü bölgesinde ise yangın tamamen kontrol altına alındı. Yangının yerleşim alanlarına yer yer 10 metreye kadar yaklaştığı gözlendi. Yangının söndürülmesinde bölgeye 6 kilometre mesafede bulunan Mumcular Barajı önemli rol oynadı. Yangın söndürme ekipleri, barajdan aldıkları su sayesinde yangına kısa sürede müdahale etme şansı yakaladı.

Yangının etkili olduğu Mazı bölgesinde sahipleri tarafından emlakçılar aracılığıyla satışa çıkarılan çok sayıda zeytinlik de yanarak kullanılamaz hale geldi. Zeytinlikleri yanan vatandaşlar zararlarının karşılanmasını istiyor. Öte yandan Kısırlar köyünde başlayan ve daha sonra Bodrum''un Mumcular beldesi sınırları içindeki ormanlık alanda süren orman yangınıyla ilgili Kısırlar ve Beyciler köylerinde hasar belirleme çalışmaları başladı. Yapılan inceleme sonucunda Kısırlar ve Beyciler köylerinde toplam 170 adet arı kovanının yandığı, Kısırlar köyünde 85, Beyciler köyünde de 460 dekarlık zeytinlik alanının tahmini olarak yandığı belirlendi.

Kaş
Antalya''nın Kaş ilçesi Kemer köyü kuzeyindeki Kıbrıs Deresi kanyonunda altı gün önce başlayan orman yangını sürüyor. Antalya Orman Bölge Müdürü Ahmet Gedikağaoğlu, söndürme çalışmalarının 6 helikopter ve çok sayıda kara ekibiyle sürdüğünü söyledi.

Gedikağaoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi''ne ait Kanada yapımı ''Pelikan'' isimli amfibi söndürme uçağının bugün Bodrum''dan gelerek söndürme çalışmalarına katıldığını, ancak uçağın yangın bölgesine 5-6 kez su bıraktıktan sonra teknik bir arıza dolayısıyla Dalaman Havaalanı''na inmek zorunda kaldığını bildirdi. Gedikağaoğlu, “Pelikan''ı yarın yeniden alıp, çalışmalara dahil etmek istiyoruz'''' dedi. Gedikağaoğlu, Manavgat bölgesinde konuşlandırılan ve Kaş''taki çalışmaya katılan helikopterde de dün bir arıza meydana geldiğini ve helikopterin onarılarak, bugün yeniden çalışmalara katıldığını kaydetti. Gedikağaoğlu, çalışmalar için Ankara, Bursa, Eskişehir, Mersin, Muğla,Isparta ve Burdur''un da aralarında bulunduğu çok sayıda ilden takviye ekipler geldiğini belirtti.

Aydın
Aydın''ın Nazilli ilçesi Aksu köyü ile İzmir''in Ödemiş ilçesi arasındaki ormanlık alanda çıkan ve halen süren yangında, 50 hektarlık ormanlık alan yandı. Yangının, rüzgarın etkisiyle hızla büyüdüğü belirtildi. Alevler Aksu köyünü tehdit ediyor.

Yetkililer yangına, Nazilli, Kuyucak, Buharkent ve Bozdoğan belediyelerine ait itfaiye ekipleriyle müdahale edildiğini, Muğla ve İzmir''den 3''er tane yangın söndürme helikopteri istendiğini ve Denizli ile Aydın Belediyesi''ne ait itfaiye ekiplerinin de olay yerine doğru yola çıktığını bildirdiler.

Tire ve Kuşadası
Aydın Valisi Mustafa Malay, İzmir''in Tire ilçesinde başlayan ve Aydın''ın Kuşadası ilçesine kadar yayılan yangının çıkış nedeniyle ilgili olarak, ''''yangının kasıtlı olarak çıkarılmış olma ihtimali kuvvetli ama tam net bir şey belli değil'''' dedi.

Adana
Adana Valiliği, orman yangınlarındaki artışı dikkate alarak piknik alanlarında ateş yakılmasını yasaklandı. Valilikten yapılan yazılı açıklamada, Meteoroloji Genel Müdürlüğü''nün verilerine göre 23 ağustos-15 eylül tarihlerinin orman yangınlarının çıkabileceği en riskli dönemlerin olduğunu, bu nedenle belirtilen tarihlerde mesire alanlarında ateş yakılmasının yasaklandığı kaydedildi.

Antalya Çalkaya
Antalya merkez ilçeye bağlı Çalkaya beldesi yakınlarında çıkan orman yangını söndürüldü. Çalkaya beldesinden Kundu turizm bölgesine ayrılan yol yakınlarında çıkan yangına ilk olarak vatandaşlar müdahale etti.

Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı 5 arazöz, 2 dozer ve bir yer ekibinin bölgeye ulaşmasıyla yangın kısa sürede kontrol altına alınarak söndürüldü. Yangının, bir hektarlık bozuk çam ormanı alanına zarar verdiği bildirildi.

Alanya
Antalya''nın Alanya ilçesinde de orman yangını çıktı. Henüz belirlenemeyen nedenle başlayan yangına, Alanya Orman İşletme Müdürlüğü ve Alanya Belediyesine ait 4 arazöz müdahale etti.

Yangın kısa sürede kontrol altına alındı. Orman İşletme Müdürlüğü yetkilileri, yangının kontrol altına alınmasının ardından soğutma çalışmalarının başladığını, yangında yaklaşık 0.5 hektar orman alanının zarar gördüğünü bildirdiler.

Bilecik
Bilecik''in Gölpazarı ilçesinde çıkan yangında 1.5 hektar karaçam ormanı zarar gördü. Orman İşletme Müdürü Necdet Öztürk, Gözaçanlar köyü yakınlarında, henüz bilinmeyen bir nedenle çıkan orman yangınının 1.5 hektar alanda etkili olduğunu belirtti.

Öztürk, vatandaşlar, askerler ve itfaiye ekiplerinin müdahalesi sonucu kontrol altına alınan yangının, Bilecik''in yanı sıra Bursa ve Sakarya''nın ilçelerinden gelen itfaiye ekipleri tarafından soğutma çalışmalarının da tamamlandığını kaydetti.

Soma, Yüreğir ve Nazilli
Manisa''nın Soma, Adana''nın Yüreğir ve Aydın''ın Nazilli ilçesindeki yangınlar kontrol altına alındı. Yangınlarda 176 hektar ormanlık alan kül oldu.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.