Haberler

Ünlü mimar İstanbul''a taşınıyor

Tarih: 24 Ağustos 2006
Büyükşehir Belediyesi''nin Kartal Alt Merkez ve Kartal-Pendik Kıyı Kesimi Kentsel Dönüşüm Projesi yarışmasını kazanan dünyaca ünlü mimar Zaha Hadid, dün İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş''ı makamında ziyaret etti. Hadid''in üç haftadır proje alanında incelemeler yaptığı, burada büro açacağı ve evini de İstanbul''a taşımayı düşündüğü açıklandı.

Ziyaret sonrası konuşan Topbaş, 550 hektarlık alanda dünyada ilk kez kentsel dönüşüm projesi yürütüldüğüne dikkat çekerek, "Şu ana kadar alınan mesafeler çok iyi. Proje, İstanbul adına önemli yeni bir bölge ortaya çıkarılmasını sağlayacak. Oradaki işadamları, ilçe belediyesi, STK''lar ve halk da projenin bilincinde" dedi.

Yedi-sekiz yıl bir rekor
Konuyu bilen üstat bir mimarın İstanbul''da bulunmasının güç verdiğini belirten Topbaş, "Artık İstanbul''a yerleşecekler, başka çaresi yok. Zaten İstanbul''u çok seviyor. Belki bundan farklı olarak, kendi üslubunda çok güzel bir eseri İstanbul''a armağan etmek isteyebilir" dedi.

İleriki aşamalarda projeye Türk meslektaşlarını da dahil edeceklerini belirten Topbaş, "Projenin yedi-sekiz yılda tamamlanacak olması bir ''rekor''. Bu tip projelerin yıllarca sürdüğünü biliyoruz. Örneğin Londra''da 30 hektarlık bir yenileme alanını 10 yıldır bitiremediler" diye konuştu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Metropoliten Planlama ve Kentsel Tasarım Merkezi''nce (İMP) Kartal Sanayi Bölgesi ile Küçükçekmece İç ve Dış Kumsal Rekreasyon Alanları planlaması için dünyaca ünlü altı mimara proje hazırlatılmıştı. Uluslararası jürinin değerlendirdiği projelerden Kartal Kentsel Dönüşüm Projesi''ni Hadid, Küçükçekmece''yi de Ken Yeang kazanmıştı.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.