Haberler

Granitçiler "Kâr" Savaşında

Tarih: 24 Ağustos 2006 Kaynak: Birgün Yazan: İnci Hekimoluğlu
Bir grup granit ithalatçısı ile, tam sayfa ilan vererek "ucuz Çin granitinin gelmesini engellemeye çalışarak, ithal ettikleri pahalı Avrupa granitini satmaya çalışmakla" suçladıkları firmalar birbirine girdi. Mermer sanayiinden 19 firma tarafından verilen ilanda, "Çin''den ithalatı yapılan ekonomik doğal granider ile ilgili bazı firmalar yerli granit üretimine zarar verdiği iddiasıyla Dış Ticaret Müsteşarlığına başvurmuşlardır" denilerek, şu soruların altı çizildi:

"Başvurularında halkın kullandığı basamak, zemin döşemesi, mutfak tezgahı gibi malzeme grubunu şikayet etmişlerdir. Bunların dışındaki, belediyelerin kullandığı ve çok ciddi miktarlarda ithalatı yapılan kaldırım taşları, bordürler v.s gibi taşları niye şikayet konusu yapmamışlardır?. Kendi ticari menfaatleri doğrultusunda belediye projelerinde kullanılan Çin halk Cumhuriyeti menşeli doğal granit çeşidini bu şikayet konusunun dışında tutmuşlardır." Dış Ticaret Müsteşarlığının bazı şirkederin başvurusu sonucu şubat 2006''da açtığı "ithalatta haksız rekabetin önlenmesine ilişkin soruşturma" konu edilerek şöyle denildi: "Geçmişte az sayıdaki ithalatçılar yüksek fiyat marjı ile satış yapıyorlardı. Fakat son yıllarda daha az marjla çalışan firmalar, bu doğal granideri serbest piyasa koşullarında satışa sunarak halkın daha ucuz fiyata granit kullanmasını sağlamışlardır."

3 Firma Tekel Oluşturdu "Kâr Kaybının Paniği"
İLAN veren firmalardan Verona Granit Mermer San. Tic. Ltd. Şti''nin Yönetim Kurulu Başkanı Coşkun Güneş, Dış Ticaret Müsteşarlığı''nı uyararak, şikayette bulunan üç firmanın Gtekel oluşturma çabasında olduklarını belirtti. Güneş, Granitaş''ın Eminönü Belediyesi''ne granit veren bir firma olduğunun altını çizerek şunları söyledi: "Bir başka örnek izmir Dış Hatlar Terminali''ne 70 bin metrekare taş verdiler. Kullanılan bu Çin taşlarının fiyatı 16,5 dolardır. Ama 35-40 dolara sattılar."

Tekelleşme hedefiyle suçlanan şirketlerden Granitaş''ın sahibi Suat Sarısoy ise, bu ilanın tamamen "kârdan zarar etme endişesi" ve "ticaret hukukuna ve Dünya Ticaret Örgütü kurallarına uyumlu bir soruşturmayı etkilemek" amacı ile verildiğini iddia etti. Sarısoy; Eminönü Belediyesi''ne mal verdikleri iddiasını da reddederek "Belediye müteahhitlerden alır zaten bu ürünleri. Eğer bu müteahhit firmalar bizden almışlarsa onu bilemem" dedi.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.