Haberler

Bomonti Bira, 300 milyon YTL’ye Otel ve Kongre Merkezi Oluyor

Tarih: 25 Ağustos 2006 Kaynak: Hürriyet

Global Yatırım Holding, Kültür ve Turizm Bakanlığı tahsisinde 12.7 milyon YTL’ye 49 yıllığına kiraladığı İstanbul Şişli’deki Bomonti Bira Fabrikası’nı Çelebi Holding ortaklığıyla beş yıldızlı otel ve kongre merkezine dönüştürecek. Yaklaşık 300 milyon YTL’ye mal olacak projenin, 2009’un şubat ayında bitirilmesi planlanıyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın tahsis ettiği Bomonti Bira Fabrikası’nı alan Global Yatırım Holding, Çelebi Holding’le beraber yaklaşık 300 milyon YTL’lik yatırımla binayı otel ve kongre merkezine dönüştürecek. 17 Ağustos’ta yapılan tahsis ihalesinde 12.7 milyon YTL ile en yüksek teklifi vererek 49 yıllığına Bomonti Bira Fabrikası’nı yap-işlet-devlet modeline göre kiralayan Global Yatırım, otelin işletilmesinde de Marriott International’la işbirliği yapacak. Beş yıldızlı bin yataklı otel, kongre merkezinden oluşan turizm yatırımının 2009 yılının şubat ayında tamamlanması planlanıyor. İstanbul’un en eski semtlerinden birine adını veren Bomonti Bira Fabrikası, Türkiye’nin ilk bira üretim tesisi olarak biliniyor.

Yüzde 40’i Özkaynaktan:
Global Yatırım’ın iştiraki olan Pera Menkul Kıymetler Yatırım Ortaklığı Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Türkmen, bu yatırımın İstanbul’un en büyük kentsel dönüşüm projelerinden biri olduğunu söyledi. Bomonti Marriot Hotel, Kongre ve Kültür Merkezi için 300 milyon YTL’ye yakın bir yatırım yapacaklarını açıklayan Türkmen, yatırımın yüzde 40’ını özkaynaklarından, yüzde 60’ını ise iç ve dış kredilerden karşılayacaklarını kaydetti.

15 Katı Geçemeyecek:
Türkmen, İstanbul Şişli’deki 30 bin metrekarelik alanda yer alan Bomonti Bira Fabrikası’nın aslına uygun olarak restore edileceğini aktararak, "Kültür ve Turizm Bakanlığı en az bin yataklı otel yapılmasını istiyor. Fabrikanın kendi alanı dışında toplam 90 bin metrekarelik alanı var. 4 bin kişilik de kongre merkezi yapılacak. Tasdikli emsale göre yapı 15 katı geçemeyecek" diye konuştu.

7-10 Yılda Geri Döner:
Projenin bitmesi sonrasında 2 bin kişiye istihdam olanağı sağlanacağını dile getiren Türkmen, turizm yatırımlarının geri dönüşünün uzun sürdüğünü, en iyi olasılıkla 7, en kötü olasılıkla da 10 yıl içinde yatırımın geri dönüşünü beklediklerini belirtti. Proje için Çelebi Holding’le yüzde 50-50 ortaklıklarının bulunduğunu dile getiren Türkmen, tahsis öncesinde Çelebi Holding’le prensipte anlaştıklarını, otelin işletmesi için de Marriot’la anlaşma yaptıklarını aktardı.

Tam 18 Turda Aldık, İptal Beklemiyoruz

Mustafa Türkmen, Galataport ihalesindeki gibi Bomonti Bira Fabrikası tahsisinin de iptal olması durumunda alternatif planlarının olup olmadığı konusundaki soruyu şöyle yanıtladı: "Bu projenin kentsel dönüşüme çok büyük katkısı olacak. Bakanlığın takdiri ile iptal edilebilir. Ama böyle bir şey olmaz. 18 tur sonrasında 250 bin YTL yükselterek ihaleyi aldık" dedi.

Bomonti, İlk Yatırımımız Yenilerine Devam Edeceğiz
Pera Menkul Kıymetler Ortaklığı’nın, 6 Eylül’de Pera Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı’na (GYO) dönüşeceği bilgisini veren Mustafa Türkmen, "Pera GYO’nun ilk yatırımı Bomonti Bira Fabrikası oldu. Önümüzde Çeşme, Didim, Dalaman ve Manavgat ihaleleri bulunuyor. Karaköy’deki Veli Alemdar Oteli, Zincirlikuyu’daki Karayolları Binası yeni yatırımlarımız arasında. Yurtdışında da iki büyük yatırım yapmayı planlıyoruz" dedi.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.