Haberler

Şişecam Bosna’da tarihi soda fabrikasını kurtardı

Tarih: 1 Eylül 2006 Kaynak: Vatan
Şişecam Grubu, Bosna’nın Tuzla Kantonu’ndaki 103 yıllık soda fabrikasını 26.7 milyon euroya aldı. Batmak üzere olan fabrikayı kurtaran Şişecam, beş yılda 23 milyon euro yatırım yapacak.

Şişecam Grubu, Bosna-Hersek’in Tuzla Kantonu’nun Lukavac kasabasındaki 103 yıllık soda fabrikasının yüzde 80’ini 26.7 milyon euroya aldı. Tuzla Kanton Hükümeti’ne ait FSL ile Şişecam’a bağlı Soda Sanayii A.Ş., “Şişecam Soda Lukavac” (SSL) adlı yeni bir şirket kurdu. Şişecam, yeni şirkete 5 yılda 23 milyon euro yatırım yapma sözü verdi. Böylece, Şişecam 49.7 milyon euroluk yatırımla Tuzla Kantonu’nun en büyük yabancı yatırımcısı oldu. Fabrikanın devir-teslim töreninde konuşan Tuzla Kantonu Başbakanı Bayezid Jasareviç, “50 yıllık yaşamımın en mutlu gününü yaşıyorum” dedi.

Kapanmak Üzereydi
Jasareviç, kapanmak üzere olan soda fabrikasını zorlu aşamalardan sonra Şişecam gibi bir gruba devretmeyi başarabildiklerini belirterek, “Projeye olan inancımızı hiç kaybetmedik. Fabrika açık kalsın diye çok uğraştık. Hedefledik, doğru yolda yürüdük. Kısmetin bizim elimizde olduğunu gösterdik” diye konuştu.

Jasareviç, başta Bosna-Hersek Federasyonu yetkilileri olmak üzere, bazı kesimlerin Şişecam’la giriştikleri projenin gerçekleşmeyeceğine dair ümitsiz olduğunu anlatarak, şunları söyledi: “Bu acı savaşın etkilerinin hâlâ toplumun üzerinde olmasından da kaynaklanıyordu. Şimdi bile bu projeye karşı çıkanlar olacaktır. Şişecam olarak bunlara bakmayın.”

Bayezid Jasareviç, fabrikanın Şişecam Soda Lukavac’a devredilmesini kutlamayı hakettiklerini belirterek, Şişecam yönetimine şu mesajları verdi: “Bizde yabancı yatırımcıların önünde üretimi engelleyecek bir pürüz göremezsiniz. Karşınıza böyle sorunlar çıkarsa hemen çözeriz. Şişecam’ı tuz, ve kireç taşı yatırımına bekliyoruz. Siz isteklerinizi sıralayın, biz gerekeni yapalım.”

Bir yıldır soda projesinin gerçekleşmesi için uğraşan Şişecam Kimyasallar Grubu Başkanı Ateş Kut ise, uzun süredir maaşlarını alamayan 900 işçiye, “Geçmiş dönem alacaklarınız en kısa sürede ödenecek” sözü verdi.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.