Haberler

Shin Azumi ve Martí Guixé’den Farklı Tasarım Anlayışları

Tarih: 14 Eylül 2006 Yazan: Zeynep Güney
Bu yıl ikincisi düzenlenen ve açılışı, 12 Eylül’de, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş tarafından gerçekleştirilen İstanbul Design Week, Eski Galata Köprüsü üzerinde etkinliklerini sürdürüyor.

Dünyanın en ünlü tasarımcılarını bir araya getiren İstanbul Design Week’de dün düzenlenen konferanslarda, Shin Azumi ve Martí Guixé çalışmalarını sundular. Benzer alanlarda uzmanlaşan iki tasarımcının farklı tasarım anlayışları dikkat çekiciydi.

     

Shin Azumi
1966 yılında Japonya’da doğan Shin Azumi, 1990 yılına kadar Londra’da yaşamış ve 1989 yılında Royal College’dan mezun olup Azumi Nec firmasında bilgisayar bölümünde çalışmaya başlamış. Mobilya ve ürün tasarımcısı, aynı zamanda iç mimar olan Shin Azumi, görseller eşliğinde estetikle beraber işlevselliğe de ağırlık verdiği tasarımlarını sundu.

1989’dan bu yana bir çok ödül alan Azumi’nin, tasarımına 1999 yılında başladığı ve 2001 yılında tamamladığı bar iskemlesi, ergonomik tasarımıyla öne çıkıyordu. İtalyan bir firma tarafından üretilen iskemlelerden ciddi bir kazanç elde ettiğini açıklayan Azumi’nin çalışmaları arasında bir Japon firması için tasarladığı seramik çaydanlıklar, kaşık formunda bisküviler, aydınlatma ürünleri, kapı kolu ve çeşitli mobilyalar yer alıyor.

     

Martí Guixé
Design Week’in diğer konuğu ise İspanyol ürün ve grafik tasarımcısı Martí Guixé’ydi. 1964 yılında Barselona’da doğan Guixé, burada iç mekan tasarımı eğitimi aldıktan sonra, Milan Polytechnic’te endüstriyel tasarım okumuş. 1990’a kadar Seul’da tasarım danışmanı olarak çalıştıktan sonra, Camper’in Londra, Madrid, New York, Münih ve Los Angeles’daki mağazalarının iç mekan tasarımını yapmış. İlk ürününü 1999 yılında Authetic firması için tasarlayan Martí Guixé, Oranienbaum projesine katılarak Drog Design’la beraber çalışmaya başlamış ve 2003 yılında “Marti Guixe 1:1” adlı kitabı yayınlanmış.

Camper mağazalarıyla beraber bazı giyim firmalarının ve mücevher firmalarının da mağazalarının tasarımlarını yapan Guixé, çalışmalarının özgün ve değişken olmasına özen göstermiş.

Guixé’nin eğlenceli ve sıradışı tasarımları arasında yenilebilir ürünler de yer alıyor. Elle yenilebilen makarnalar, toz zerresi boyutunda küçültülen besin maddelerinin havaya püskürtüldüğü ve insanların o havayı soluyarak beslenebildiği “Ahır” projesi, içindeki malzemelerin yüzdelik oranlarını gösteren grafik formda pastalar, yenilebilen baskılı duvarlar bu ilginç tasarımlardan bazıları.

İstanbul’u bir tasarım merkezi haline getirmeyi amaçlayan Design Week etkinlikleri, yeni seminerler ve konferanslarla 17 Eylül’e kadar devam edecek.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.