Haberler

Kültür Bilincini Geliştirme Vakfı Tarih, Arkeoloji ve Sanat Seminerlerine Ekim Ayında Devam Ediyor

Tarih: 22 Eylül 2006
Türkiye’nin tarihsel ve kültürel mirasını korumak ve tanıtmak amacıyla bir grup gönüllü entelektüel tarafından kurulan Kültür Bilincini Geliştirme Vakfı’nın düzenlediği tarih, arkeoloji ve sanat seminerleri Ekim ayında devam ediyor.

Amaçlarını Türkiye’nin her türlü tarihsel mirasının, zenginliklerinin ve değerlerinin ve bu değerlerin yeşerdiği doğanın ve çevrenin korunması, bu nedenle tanıtılması, sevdirilmesi ve sahip çıkılması için toplumda duyarlılık ve bilinç oluşumunu sağlamak ve bu bilinci geliştirmek olarak tanımlayan kültür gönüllüleri, bu güne kadar pek çok projeye imzasını attı.

Vakıf Gönüllülerinin “Geleceğin kültür mirasçıları çocuklarımızdır.” diyerek başlattığı Kültür Karıncaları Projesiyle farklı okullardan gelen ilköğretim düzeyindeki çocuklara yaşadıkları çevrenin farkında olmaları ve tanımaları bilinci aşılandı.

Halen devam eden Kültür Karıncaları Projesi ile birlikte, sayıları gün geçtikçe azalan geleneksel tarzdaki Osmanlı ahşap mimarisinin günümüze kalan son örneklerini korumak için, AB desteği ve İŞKUR ile birlikte yürüttükleri “Tarihi Binalar İçin Ahşap İşçisi Eğitimi Projesi”ni hayata geçiren Vakıf, geleneksel tarzda çalışan 60 ahşap ustası yetiştirdi. Bunun yanı sıra Perge’de kültür varlıklarını korumak için bir proje hazırlayan gönüllüler, 2004 yılında “Bir Sütun da Sen Dik” kampanyasını başlattılar. 3 yıldan beri devam eden çalışmalarda tam 70 sütunun yeniden yerine dikilmesi sağlandı.

Bursa Muradiye Külliyesi, Türbeleri ve Padişah Türbelerine örnek bir çalışmayla bilgilendirme levhaları hazırlayan Vakıf, İstanbul’daki tarihi yapıların var olan ya da olmayan bilgilendirme levhalarının yeniden düzenlenmesi için başlattıkları proje için bakanlıktan onay bekliyor. Ayrıca müze ve kültürel yapılara girişteki gişelerin düzenlenmesi için mimari tasarım yarışması başlatan vakıf gönüllüleri, mimari tasarım ödülü kazanan bir gişe tasarlanmasını ve inşa edilmesini sağladı. Bu yapının Türkiye’de bütün ören yerlerine örnek olması tasarlanıyor.

Önümüzdeki dönemde “Edirnekapı - Ayvansaray Turizm Güzergahı” projesini üstlenen Vakıf gönüllüleri, İstanbul’un 2010’da Avrupa Kültür Başkenti olmasından sonra çalışmalarına hız verdi. Bu amaçla Vakfın kültür meraklıları için düzenlediği seminerler ekim ayında devam ediyor. Türk kültürü ve dünyadan farklı kültür ve dinleri de içine alan etkinliğin seminer başlıkları şöyle; “Osmanlı’dan Cumhuriyet’e Basın Tarihi, Osmanlı’da El Sanatları, Minyatür Sanatı, Rusya’da Kültür ve Yaşam, Antik Dünya Dinleri, Musevilik, Bizans’ın Doğu Komşularında Sanat ve Mimari”. Seminerler Ekim ayında başlıyor.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.