Haberler

Tasarım Dergisi''nin 164. Sayısı

Tarih: 22 Eylül 2006
Tasarım Dergisi Eylül Sayısı’nda ‘Aydınlatmanın’ ilginç örneklerine yer verirken aynı zamanda ‘Ofislerin’ renkli yüzünü yansıtıyor.

Ofislerin renkli yüzünün gösterilmeye çalışıldığı Tasarım Dergisi’nin 164. (Eylül) sayısında zamanımızın çoğunu geçirdiğimiz ''Ofis Mekanlarına'' dair yeni gelişmeler, farklı planlamalar ve ilginç tasarımlara değinilirken, yaratıcılığın kendini gösterme platformu haline gelen ''Aydınlatma Tasarımı'' konularına yer veriliyor.

Ofislere dair söylenebilecek birçok şeyin çoktan söylenmiş olduğu günümüzde kavramsal açıdan, ‘yaratıcı ve yenilikçi çalışma alanları’ oluşturmanın güçlüğünden yola çıkarak seçilmiş özel ofis projeleri bulunuyor.

Günbatımını tüm renkleriyle yansıtıp farklı açılara sahip duvarlarıyla akışkanlığı vurgulayan SS Project Ofisi, esnek çalışma ortamlarına dair bir örnek oluştururken; çalışanlarının mutluluğu ve rahatlığının maksimumda tutulduğu Raymond James Ofisleri şeffaf mekanları ve koridorlarıyla saydamlığın altını çizer bir nitelik taşıyor. ''Unified Field'' ofisleri ise geniş bir alan üzerinde ışık ve gölge, iç bükey ve dış bükey, gerçek ve sanal oyununu bütün ofis mekanına yayan dinamik yaklaşıma örnek olacak projeler arasında yer alıyor.

Öte yandan bu sayıdaki projeler iç mekanın planlanması, mimari açıdan planlama, mobilyalar ve aydınlatmanın tasarlanması gibi süreçlerin kapsamında bulunan farklı öğelere dikkat çekiyor. Tasarıma ait bu kilit noktalarda doğru kararların verilmesi de oldukça hassas olan diğer bir unsur olarak dergi içeriğinde göze çarpmakta.

''Aydınlatma'' konusunda ise gelişmekte olan teknolojilere ve aydınlatmanın mimari ile ilişkisine yer veriliyor. Gerek LED teknolojisinin gelişimiyle; gerek ışığın tasarlanıp, kullanımının yeni baştan keşfedilmesiyle Aydınlatma ürünlerinde farklı örnekler ortaya konulmaya başlandı. Tasarım Dergisi’nin 164. sayısı bu farklı örneklere yer veren içeriği ile de dikkat çekmekte.

Bu sayıda İngo Maurer ışığın kareografisini yaparken, “LEctlat Joyeux” adlı eseri ile de kapağı aydınlatıyor, Hariri kardeşler ışıklı giysileriyle duyguların tercümanı oluyor; Electroland şehrini kullanıcısının hareketlerine göre aydınlatırken, Modulorbeat ışıldayan tetrisinde yer alan su dolu küpleriyle insanları eğlendiriyor, Luzifer Lamps ışık ve gölge oyunlarını yönetirken, Nicola Testa adlı yitik bir kahraman hakkında da bilgi sahibi oluyoruz.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.