Haberler

Lafarge ile Yibitaş yol ayrımında

Tarih: 25 Eylül 2006 Kaynak: Milliyet Yazan: Serkan Arman
Türk çimento sektöründeki en büyük üçüncü grup olan Fransız şirketi Lafarge''ın, birçok çimento ve beton tesisindeki ortağı Yibitaş''la yollarını ayırmaya hazırlandığı konuşuluyor.

Şirketin, Yibitaş ile İç Anadolu Bölgesi''ndeki çimento ortaklıklarından çıkmak istediği ve satış için araştırmalara başladığı öğrenildi. Yibitaş ve Lafarge ortaklığı bünyesinde, üç çimento fabrikası (Yozgat, Çorum, Sivas), üç öğütme ve paketleme tesisi (Hasanoğlan, Nevşehir, Samsun) ile 10 hazır beton ve iki adet agrega tesisi bulunuyor.

Şirketin Yibitaş ortaklığı dışındaki tek çimento fabrikası Kocaeli Darıca''daki Lafarge Aslan Çimento''nun ise şimdilik satış planı dışında olduğu öğrenildi.

Oyak ilgileniyor
Oyak Grubu Otomotiv ve Çimento Şirketleri Başkanı Celal Çağlar''ın dün bir basın toplantısında, sektörde "büyük bir grubun satışının söz konusu olduğunu" ve bu satışla ilgilendiklerini söylemesinin ardından gözler çimento sektörüne çevrildi. Çağlar, grubun ismini açıklamazken satış için araştırma yapan şirketin Lafarge Türkiye olduğu öğrenildi. Kulislerde konuşulanlara göre satışı düşünülen İç Anadolu''daki operasyonlarla Türk şirketlerin yanı sıra bir Fransız çimento şirketi de yakından ilgileniyor.

İkinci büyük Fransız çimento şirketi Vicat da Türkiye''deki yatırımlarını artırmak istediğini açıklamıştı. Bu şirketin yanı sıra Uzan Grubu çimentolarının satışından umduğunu bulamayan büyük çimento üreticilerinin de Lafarge satışı ile ilgilenebilecekleri belirtiliyor.
1973''te Yozgat Çimento Fabrikası''nın kurulmasıyla temeli atılan Yibitaş, 1991''de Lafarge''la Ankara''daki Yibitaş - Lafarge Hasanoğlan Çimento Öğütme ve Paketleme Fabrikası''nı açtı. Yibitaş ve Lafarge Grubu arasında 1994''te yeni bir ortaklık anlaşması imzalanarak çimento ve hazır beton sektöründeki tüm Yibitaş şirketlerinde eşit paylı Yibitaş Lafarge ortaklığına geçildi. Çimento, agrega, beton, alçı ve çatı malzemeleri alanında faaliyet gösteren Lafarge Türkiye, dört çimento fabrikası ve dört öğütme tesisiyle çimentoda Türkiye''nin üçüncü büyük grubu durumunda.

Oyak: Çimentoda iddialıyız
Elazığ çimento fabrikasını satan Oyak Grubu''nun Çimento Şirketleri Başkanı Celal Çağlar, "Diğer fabrikalarımız iddiasını sürdürüyor"dedi

Oyak, 110 milyon dolara sattığı Elazığ Çimento Fabrikası''nı İtalyan Cementir''e ait Çimentaş''a devretti. Oyak Grubu Otomotiv ve Çimento Şirketleri Başkanı Celal Çağlar, Elazığ Çimento''yu yüzde 30 ortakları olan Gama''nın satmak istediğini, fabrikanın kapasitesini artıracak yer de bulamadıklarını belirterek, "TMSF satışlarında oluşan fiyatları göz önüne alarak hisselerin tamamını satmanın iyi olacağını düşündük" dedi.

Çağlar, Oyak''ın diğer çimento fabrikalarının iddialı konumunu sürdürdüğünü bildirdi. Yüzde 51''ine sahip oldukları şirketlerin pazarda açık ara yüksek payı olduğuna işaret eden Çağlar, "Çimentocular Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş gibidir, sahada kavga eder, maç sonrası sarılırlar" dedi.

110 milyon dolar nakit ödendi
Çimentaş Yönetim Kurulu Başkanı Walter Montevecchi, imzaların önceki gün atıldığını ve 110 milyon doları nakit olarak ödediklerini ifade etti. Montevecchi, Türkiye''de çimento sektöründe büyümeyi hedeflediklerini sözlerine ekledi.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.