Haberler

Bakalım hangi ünlü mimarın stili en çok talep alacak?

Tarih: 25 Eylül 2006 Kaynak: Hürriyet

Hadımköy’de inşaatı tamamlanan Pelican Hill, Türkiye’nin en lüks malikaneleri olarak tanıtılıyor. Proje, Kaliforniyalı bir mimarlık ofisi olan RNM Architects’in kaleminden çıkmış. Peyzaj mimarlığını İtalyan mimar Paolo Sipaziani yapmış.

Sekiz farklı tip villadan oluşan Pelican Hill Evleri çok farklı bir teknikle pazarlanıyor: Ünlü sekiz mimar; Mahmut Anlar, Hülya Döşer, Hakan Helvacıoğlu, Dara Kırmızıtoprak, Hasan Mingü, Eren Talu, Mustafa Toner ve Eren Yorulmazer sekiz villayı dekore etti. Alıcı, kendi zevkine en uygununu seçiyor, böylece iç mimar parası ödemekten de kurtuluyor.

Eren Yorulmazer: Dünya starlarının evi
People, Günay Restaurant ve 147 gibi mekanların yaratıcısı Eren Yorulmazer’in dekore ettiği evin ismi Bologna. Bologna’nın iç dekorasyonunu yaparken ana temasını "şöhret" olarak belirlemiş. Yorulmazer, evde yaşayacak olanların kendilerini "yıldız" hissetmesini istemiş. Zeminde kullanılan altın ve gümüş mozaiklerle Venedik dünyasına bir gönderme yapılmış. Yemek odası çok şatafatlı ama televizyon odasında doğallık ve rahatlık göze çarpıyor. Evin herhangi bir yerinde menekşeler içindeki Elizabeth Taylor ile karşılaşırsanız şaşırmayın. Yatak odalarında ise kırmızı-beyaz Napolyon döneminde buluyorsunuz kendinizi. Bodrum kat, turkuvaz, beyaz ve altın tonlarda döşenmiş ve evin sağlık alanı olarak belirlenmiş. Eren Yorulmazer, salonların birinde oryantalizm rüzgárı estirmiş. Evin havuzu ise bir şöhretin malikánesine yakışacak formatta düşünülmüş ve muhteşem yaz davetleri yapılacak şekilde dekore edilmiş.

Hasan Mingü:Bahçede jakuzi
Hasan Mingü, Pelican Hill’in en büyük evi olan Toscana’yı dekore etti. "Bu evi dekore ederken, zengin, görmüş geçirmiş, sade bir zevke sahip iki çocuklu bir aileden yola çıktım" diyor. Evin, büyük bir avluya bakan ferah bir girişi var. Girişe su sesi hakim. İç avlu, yaşam alanının bir parçası. Çalışma alanı da bu katta. Hem dışarıdaki manzarayı hem de iç avluyu görebilecek şekilde tasarlanmış. Evin asansörü tamamen cam malzemeden yapılmış. Amaç, her an evi yaşamak. Aynı kattaki şeffaf misafir odasının kapıları jakuzili bahçeye açılıyor.

Dara Kırmızıtoprak: Bilardo masası, sinema salonu ve fitness
Dara Kırmızıtoprak, dekorasyonunu tamamladığı Fontana isimli ev için "vakur ama mütevazı, çok zengin ama alçak sesli" yorumunu yapıyor. Evin içinde bilardo masası, sinema salonu, fitness bölümü var. Kırmızıtoprak, salonda televizyona yer vermemiş, salonu ziyaretçilerle paylaşılan bir alan olarak tasarlamış. Salon, giriş katındaki mutfağın hemen arkasında. Ebeveyn ve çocuk odalarının kapıları da oturma odasına açılıyor. Amaç, kış gecelerinde hep birlikte televizyon izleyebilmek.

Mahmut Anlar: Evin sürprizi döner yatak
Mahmut Anlar’ın imzasını taşıyan evin adı Lucca. Anlar, Lucca’yı "mütevazı, sade ama biraz da mağrur, kendini ortaya atmayacak, sansasyona ihtiyacı olmayan bir ev bu" şeklinde tarif ediyor. Burası kesinlikle bir bekar evi değil. Mimar, aile hayatına uygun bir ev tasarlamış ama aile bireyleri için özel yaşam alanları yaratmış. Evin en önemli sürprizi döner yatak. "Kısa bir ömür sürüyoruz, bu yüzden de evimizden keyif almalıyız" diyen Mahmut Anlar, döner yatağın bulunduğu odaya şömine ve televizyon da koymuş. Böylece ev sahibi yatağını döndürerek TV seyredebileceği gibi şömine ve bahçenin keyfini de çıkaracak.

Hülya Döşer: Merdiven altından su akıyor
Hülya Döşer’in evinin ismi Vincenza. Evin tıpkı su gibi dingin ve akıcı olmasını istediğini belirten Döşer, iç mekana sadeliğin hakim olduğunu söylüyor. Bodrum katı, evin en canlı yeri. Fitness, sauna, sinema odası burada. Evin girişindeki hobi odası resim atölyesi olarak tasarlanmış. Vincenza’daki temalardan biri de su. Evlerde ölü nokta olarak kabul edilen alanları hareketli bir su ve su sesinin yayacağı huzur ile doldurmayı amaçlamış.

Hakan Helvacıoğlu: Odalar havuzlu avluya bakıyor
Hakan Helvacıoğlu yüksek tavanlı Fiora evlerini dekore etti. Helvacıoğlu, "Başkaları için değil kendisi için yaşayanları" düşünerek hareket ettiğini söylüyor. Açık renklerin hakim olduğu Fiora’da yerler mermer. Diğer alanlarda kullanılan ahşaplar ise iddialı. Helvacoğlu Fiora’yı, eski Amerikan rezidanslarına benzetiyor: "Odalar fıskıyeli havuzu olan avluya bakıyor." Evin en sevdiği detayı ise, şık ve pratik mutfağı süsleyen kristal avize.

Mustafa Tomer: Bu ev anne-babaya ait
Mustafa Toner’in dekore ettiği Venezia evinin iki iç avlusu var. Avlular ortadaki barbekü alanı ile birleşiyor. Mustafa Toner, Venezia’nın dekorasyonuna ebeveyn yatak odasını bahçe katına indirerek başlamış. Üst bölüm çocuk ve dadı odası olmuş. Veneiza’da öncelik ne çocukların ne de misafirlerin. Toner’e göre ev, ebeveynlere ait olmalı. Büyük ebatlı mobilyalar ve büyük ebatlı aydınlatma elemanları kullanarak farklı bir ifade yaratmış. Toner, country havasında sevecen bir ev yerine, biraz anıtsal ve maskülen bir ev yarattığını söylüyor.

Eren Talu:İç bahçede mangal partisi
Kurtköy’deki Formula 2 Evleri, Hillside Su Otel, Ev Türkbükü, Demirbank gibi birçok büyük projenin mimarı olan Eren Talu, Bonita’yı modern hayatı benimsemiş aileler için dekore etmiş. Bonita’ya sıcak bir atmosfer hakim. Alt kattaki iç bahçe, mangal partileri için ideal bir mekan.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.