Haberler

Carousel, yabancı fonla Anadolu’ya yayılacak

Tarih: 25 Eylül 2006 Kaynak: Vatan Yazan: Aylin Löle
Carousel’e yabancı fon ilgisi yeni yatırım kararlarını tetikledi. Mermerler Grubu, yabancı ortakla Anadolu’da 3 yılda 180 milyon dolarlık üç alışveriş merkezi daha açmayı planlıyor.

Alışveriş merkezlerine ’yabancı’ ilgisi arttı, bu kez Carousel’e ’dışarıdan’ talip çıktı. Mermerler Grubu iştiraklerinden Baymer Turizm’e bağlı Carousel’i, Avrupalı ve Körfez menşeli fonlar yakın markaja aldı. Carousel Genel Müdürü Orhan Demir, “Görüşmelerimiz sürüyor. Bizim için en doğru modele karar vermeye çalışıyoruz. Yıl sonuna kadar netleşecek. 3 yıl içinde bu yabancı fonla birlikte Anadolu’da Carousel adıyla üç alışveriş merkezi daha açacağız” dedi.

Sayı İkiye Katlanacak
Her bir alışveriş merkezinin maliyetinin 50-60 milyon dolar olacağını belirten Demir, “Anadolu’da arazi arayışlarımız devam ediyor. Burada en önemli sorun imar durumu. Buna göre Carousel açacağımız şehirleri belirleyeceğiz” diye konuştu.

Şu an Türkiye’deki alışveriş merkezi sayısının 130 civarında olduğunu hatırlatan Demir, şunları kaydetti: “2010 yılına bu sayı 300’e ulaşacak. Tüm Türkiye içinde alışveriş merkezlerinin en yoğun olduğu şehir kuşkusuz İstanbul. Biz de bu yüzden Carousel markasını Anadolu’da zincir haline getirmek istiyoruz.”

Carousel’in kapılarını açalı 11 yıl olmasına rağmen, kan kaybetmeden yoluna devam ettiğini hatırlatan Orhan Demir, “Haftaiçi ziyaretçi sayımız 35-45 bin, haftasonu ise 45-65 bin civarı. 1995’te toplam ziyaretçi sayımız 6.5 milyonken, bugün 17 milyona ulaştı” dedi. Carousel Alışveriş Merkezi’nde 115 mağazanın olduğunu hatırlatan Demir, şöyle devam etti: “Alışveriş merkezi ilk açıldığından beri mağazalar neredeyse aynı. Demek ki mağaza seçimlerimizi iyi belirlemişiz. Buraya girebilmek için sıra bekleyen 128 marka var. En başından beri hedef kitlemizi ağırlıklı olarak kadınlar ve çocuklar olarak belirledik. Carousel’in ziyaretçilerinin yüzde 52’si kadın, yüzde 18’i ise 0-18 yaş arası çocuklar.”

450 Milyon $’lık Hacim
Alışveriş kararında kadınların ve çocukların etkisinin büyük olduğunu belirten Demir, bu nedenle Carousel’de kadınlara ve çocuklara yönelik etkinliklere ağırlık verdiklerini söyledi. Kadınların, alışveriş sepetindeki ağırlığının yüzde 80 olduğunu belirten Demir, Carousel’in yıllık iş hacminin yaklaşık 450 milyon dolar civarında olduğunu sözlerine ekledi.

Müşteriler için 400 bin $’lık otobüs tasarladı
Müşteri memnuniyetini artırmak için Carousel’e özel servis otobüsleri tasarladıklarını belirten Genel Müdür Orhan Demir, “Özel üretim üç adet otobüs yaptırdık. Bunun için 400 bin dolar harcadık” dedi.

Giriş kapısı ve WC yetersiz kaldı, 2.5 milyon $ harcadı
Carousel’in 11’nci yaşını kutladığını, bu süre zarfında bazı yenileme yatırımlarının kaçınılmaz hale geldiğini belirten Orhan Demir, “Kapılar yetersiz kalıyordu. İnsanlar kapıda çok uzun kuyruklar oluşturuyordu. Bir keresinde rahmetli babam beni ziyarete geldiğinde, uzun süre içeriye girebilmek için dışarıda beklemiş. Benim adımı söyleyerek içeri girebilmiş” diye konuştu. Bakırköy’ün merkezinde yer almaları nedeniyle, çevreden de tuvaletlerin yoğun olarak kullanıldığını hatırlatan Orhan, “Bu nedenle hem kapıları genişlettik, hem tuvaletleri yeniledik. Bunun bize maliyeti 2.5 milyon dolar oldu” dedi.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.