Haberler

Oyun bahçeleri çatıya taşındı

Tarih: 23 Eylül 2006 Kaynak: Akşam
Özellikle büyük kentlerde yeşil alan bulmak çok zor. Bir zamanlar ''kapı önünde'' doyasıya oynayan çocukların yerini ''apartman çocukları'' alalı çok zaman oldu. Peyzaj mimarı Sibel Şavkın, binaların çatılarında kurduğu oyun bahçeleriyle yeni bir sektöre öncülük ediyor. İspanyol Fundicio Ductil Benito firmasının Türkiye distribütörlüğünü alan Şavkın''ın tasarladı ''çatı parkları''nın maliyeti 4 bin Euro''dan başlıyor.

Avrupa''da çatılarda çocuklar için hazırlanmış çocuk parklarının çok yaygın olarak kullanıldığını anlatan Şavkın ''Çocuk bahçelerinden çocukları eve getirmek artık daha zor alacak. Gemiden kaydıraklar, kaptan köşkünden salıncaklar, zıplayan tavuklar, çocukların parklarda daha fazla oyalanmaları için sadece birkaç örnek. Farklı tasarımlarla oluşturulan çocuk parkları şimdi çocuklar için daha eğlenceli olacak'' diyor.

Park Alanı Yaratmak İçin
Şavkın bu ürünlerin, sosyal donatıların ağırlıkla yer verildiği siteler, değiştirilmesi düşünülen parklar ve parkı olmayan mahalleler için ince bir zevkle tasarlandığını ve hepsinin de çocuklara eğlenirken daha büyük haz verdiğini söylüyor. Çocukların bu oyun gruplarının yer aldığı parklara daha büyük istekle gittiklerini de gözlemleyen Şavkın, yakın gelecekte Türkiye''deki tüm çocuk parklarının bu oyun gruplarıyla donatılacağı iddiasında. Bu arada düzensiz yapılaşma nedeniyle çocuk bahçesi bulmakta zorluk çeken semtler için de çözüm var. Çocuklara küçük de olsa oyun alanları sağlamak gerektiğini vurgulayan Şavkın, resmi kurumların çatılarının yeniden düzenlenerek bu amaç için kullanılabileceği görüşünü savunuyor.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.