Haberler

Yibitaş Lafarge: İyi teklif gelmezse ortaklık sürebilir

Tarih: 27 Eylül 2006 Kaynak: Milliyet Yazan: Serkan Arman
Türkiye''nin üçüncü büyük çimento grubu olan ve satışa çıkarak Türk çimento sektörünü hareketlendiren Yibitaş Lafarge, gelen teklifler beğenilmediği takdirde ortaklığı koruma ve yatırıma devam kararı aldı.

Lafarge Türkiye Çimento Grubu Başkanı ve Yibitaş Lafarge Çimento Genel Koordinatörü Nuri Özkaya, "Şirketin gerçek değerini karşılayan, çalışanların geleceğini ve şirketin taahhütlerini yerine getirmesini garanti eden bir teklif gelmesi halinde, her iki tarafın da hisselerinin topluca satılması konusunda mutabakata vardık. Aksi halde Yibitaş Lafarge ortaklığı sürecek. Ankara bölgesi başta olmak üzere yatırımlara devam edeceğiz" dedi.

Özkaya, Yibitaş''la yarı yarıya ortak oldukları Çorum, Sivas ve Yozgat çimento fabrikaları ve 12 hazır beton tesisinin yanı sıra Samsun, Nevşehir ve Hasanoğlan öğütme tesisleri ve iki agrega ocağının satışa konu olduğunu söyledi. Çimento sektöründen çekilmelerinin söz konusu olmadığını dile getiren Özkaya, şöyle devam etti:

Çimentoya devam
"Üç çimento fabrikası ve üç öğütme tesisi satılırsa, elimizde Lafarge Aslan Çimento ve Lafarge Ereğli Çimento öğütme tesisi olacak. Hem dünyada hem de Türkiye''de amiral gemimiz olan çimento alanında yatırımlarımızı geliştirmeyi düşünüyoruz."

Özkaya, Uzan fabrikalarının satışından sonra çimento sektöründeki yatırımların hız kazandığına dikkat çekerek, "Satışla yerli ve uluslararası çok sayıda grubun ilgilenme ihtimali var. Uzan fabrikaları satışının Türk çimento sektörüne çeşitli yansımaları oldu. Ancak satış sürecimizi doğrudan bu olayla ilişkilendirmek yanlış olur" dedi.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.