Haberler

Evlerin sıvası kanser yaptı

Tarih: 28 Eylül 2006 Kaynak: NTVMSNBC
Isparta’nın Aksu ilçesine bağlı Karağı köyünde evlerin sıvasının asbest madde içeren ak toprakla yapıldığı ve bunun da akciğer kanserine neden olduğu belirlendi.

Sağlık Bakanlığına Karağı köyündeki kanser vakalarının arttığı yönünde gelen şikayet dilekçesi üzerine Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Araştırma ve Uygulama Hastanesi tarafından gerçekleştirilen kanser araştırma çalışmaları sonucunda, evlerin sıvasının asbest madde içeren ak toprak ile yapılması nedeniyle akciğer kanseri vakalarında artış olduğu tespit edildi.

SDÜ Araştırma ve Uygulama Hastanesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ünal Şahin, yapılan araştırma kapsamında köyde 30 yaş üzeri 138 kişinin kontrolden geçirildiğini belirterek, 19 kişide asbest ile ilişkili radyasyon değişikliklerine rastlandığını, bu kişilerde akciğer kanseri ve akciğer zarı kanserine ilişkin veriler tespit edildiğini söyledi.

Doç. Dr. Şahin, “Bunun yanı sıra daha önceden de bize gelen kayıtlara göre aynı köyden 9 kişinin daha asbest nedeniyle akciğer kanserine yakalandıkları belirlendi. Bunlardan bir bölümünün akciğer zarı kanseri nedeniyle hayatlarını kaybettiği ve bir bölümünün de halen tedavi altında olduğu bilinmektedir” dedi.

İki aile risk altında
Araştırmada özellikle iki ailede hastalığa daha çok rastladıklarını belirten Şahin, “Bu ailelerin hemen hemen tüm fertlerinde akciğer kanseri teşhisi yapıldı. Hatta aile fertlerinden bir bölümü kanser vakasından dolayı hayatını kaybetmiş” diye konuştu.

"Komşu köyler de incelenmeli"
Heyelan tehlikesi nedeniyle Karağı köyünün 1970’li yıllarda yer değiştirdiğini belirten Şahin, yeni yapılarda asbestli sıva yerine beton kullanıldığını söyledi. Şahin, bu nedenle kanser vakalarının eski yerleşim alanında doğup büyüyenlerde görüldüğünü dile getirdi.

Şahin, Kızıl mevkisindeki ak toprak ocağından zamanında sıva amaçlı toprak alan Koçular, Katip, Pazarköy, Baklan, Bağıllı, Terziler ve Akçaşar köylerinde de araştırma yapılması gerektiğini kaydetti.


Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.