Haberler

Harput Kalesi’nde Osmanlı izlerini taşıyan kalıntılar yerinde korunacak

Tarih: 28 Eylül 2006 Kaynak: Zaman Yazan: Ensar Tuna Alatürk
Elazığ Valisi Muammer Muşmal, Harput Kalesi’nde kazı sonucu ortaya çıkarılan kalıntıların yerinde muhafaza edileceğini belirtti.

Muşmal, Elazığ’ın tarihi mekanlarından Harput Kalesi’nde geçen yıl başlayan ve bu yıl devam eden kazılarda bulunan özellikle Osmanlı izlerini taşıyan kalıntıların yerinde korumaya alınacağını, gelecek yıldan itibaren ise restore edilerek turizme açılacağını kaydetti. Geçen yıl yapılan kazılarda bulunan kalıntıların da üzerinin kapatılarak korunduğunu hatırlatan Vali Muşmal, taşınabilecek eserlerin müze müdürlüğüne teslim edilerek burada muhafaza edildiğini söyledi.

Artukoğuları’ndan kalma tarihi cami gibi taşınamayacak buluntuların ise aslına uygun olarak yerinde restore edileceği bilgisini veren Vali Muammer Muşmal, “Buraları restore etmek için kaynak lazım. Ayrıca kazı henüz tam olarak bitmedi. Kazı bitip şehir buluntularını restore ettikten sonra ise burayı yerli ve yabancı turistlere açacağız.” dedi. Tarihi şehir dokusunu alındığında bozmayacak ve taşınabilecek çömlek gibi buluntuları ise Elazığ müzesinde muhafaza edeceklerini vurgulayan Vali Muammer Muşmal, “Şu anda ayrılan ödenek doğrultusunda ve Ramazan ayının başlaması sebebiyle kazı bitti. Kazılarda bulunan kalıntıların üzeri kapatılarak kış şartları ve insanlardan tahrip olmaması önlenecek. Ayrıca gelecek sene daha fazla kaynak ayırmaya çalışarak kazıları südüreceğiz.” şeklinde sözlerini noktaladı.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.