Haberler

İstanbul''dan Ankara''ya gidenler bu kış Bolu Dağı''nı tırmanmayacak

Tarih: 10 Kasım 2006 Kaynak: Zaman Yazan: İbrahim Balta
İstanbul-Ankara yolunu en az 1 saat kısaltacak Bolu Dağı Tüneli, 16 yıllık bir çalışmanın sonunda açılıyor.

1990''da yapımına başlanan ve 1994''ten bu yana açılış tarihi sürekli ertelenen tünel, bu defa tek istikametli de olsa kullanılabilecek. Projenin Türkiye''ye maliyeti 1 milyar doları aştı.

Tüneli inşa eden İtalyan Astaldi şirketinin Türkiye Genel Müdürü Luigi Realini, 14 Aralık 2006''da İstanbul-Ankara istikametindeki tünelin hizmete gireceğini söyledi. Ankara''dan İstanbul''a geliş kısmı ise 2007 Haziran ayına kaldı. Yolun bu bölümüne 15 kilometrelik bir asfalt dökülmesi gerekiyor, bu işlemin kışın yapılamaması sebebiyle açılış haziranda gerçekleştirilecek. Ulaşıma açılacak bölüm, viyadükleri, yaklaşım yolları ve 3 kilometrelik üçer şeritli tüneliyle birlikte 26 kilometreden oluşuyor. Normal şartlarda 4,5 saat süren İstanbul-Ankara arası 3,5 saate düşecek. Artık araçlar Bolu Dağı''nda kar, sis, buz ve ağır araçların tıkadığı trafiğe takılmayacak.

Astaldi Türkiye Müdürü Luigi Realini''nin Zaman''a verdiği bilgiye göre, 1990''da ihale edilen Bolu Dağı Geçişi Projesi''nin 1994''te bitmesi gerekiyordu. Ancak inşasına 1992''de başlandı ve bitmesi gereken tarihe yetişmedi. İlk projede dağın içindeki tünelin önündeki 23 kilometrelik yol, vadi toprak dolguyla kapatılarak yapılacaktı ve buna uyuldu. Ancak 1997''de dağdan kopan bir sel vadideki toprak yolu götürdü. Bu defa proje, vadinin betonarme kazıklar üzerinde kurulu viyadük ile tünele kavuşulması şeklinde değiştirildi. 1999''a kadar viyadükler bitirildi. Ancak bu kez 12 Kasım 1999 Düzce depreminde viyadükler hasara uğradı ve tünel çöktü. Bu felaketten sonra hem viyadükler yeniden onarıldı hem de tünelin istikameti değiştirildi. 100 milyon dolarlık hasarın sigorta şirketince karşılanması için tam 2 yıl beklendi. Bu arada dönemin bazı bakanları tünel yapımından vazgeçilmesi gerektiğini ileri sürdü. Bolu halkı açılan tünelin patates deposu yapılmak üzere kendilerine tahsisini önerdi. AK Partili bayındırlık bakanları döneminde tünelin bitirilmesi çalışmalarına hız verildi, ödenekler artırıldı. Nihayet Bayındırlık Bakanı Zeki Ergezen döneminde yolun çift yönlü bitirilme tarihi 15 Aralık 2006 olarak belirlendi. Astaldi Türkiye Müdürü Luigi Realini, "Projede fiziki gerçekleşme oranı yüzde 99''a ulaştı. Sadece Ankara-İstanbul istikametinde 15 kilometrelik bölümün asfalt dökümü işlemi kaldı. Kışın asfalt dökülemiyor." dedi. Realini, dört yılda bitecek projenin 16 yıla sarkmasını, doğal afetler ve tünelin dağın yumuşak toprak içinden geçmesine bağladı. 3 şeritli olması sebebiyle tünelin dünyadaki sayılı tüneller arasına gireceğini anlatan Realini, jeolojik koşullar sebebiyle bu çapta bir tünelin yapımının zorluğuna da dikkat çekti. Bolu Tüneli''ni bitiremeyen Astaldi Şirketi, Türkiye''deki hızlı tren altyapı çalışmaları ve Marmaray ihalelerine katılsa da bunlardan pay alamadı. Türkiye''deki yeni ihalelere katılan ve teklif veren Astaldi Şirketi artık bir an önce Bolu Tüneli''ni bitirmek istiyor.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.