Haberler

İnşaatlara Sigorta Şartı

Tarih: 10 Kasım 2006 Kaynak: Türkiye

Bayındırlık ve İskan Bakanlığı''nın ilgili kurum ve kuruluşların görüşüne sunduğu Yapı Denetimi Kanunu Taslağı ile, yapı müteahhitlerinin sorumluluklarını yerine getirmemesi durumunda meslekten mene varan ağır müeyyideler yer alıyor. Bayındırlık ve İskan Bakanlığı’nın hazırladığı taslak ile yapı sektörüne AB standardı getiriliyor. Sivil toplum örgütlerinden alınan görüşler doğrultusunda son rötuşların yapılmasının ardından taslak Bakanlar Kurulu’nda imzaya açılacak. Taslağın yürürlüğe girmesi durumunda, hem yapının inşasında rol alan kişiler hem de yapı sahiplerine sigorta sorumluluğu getirilecek. Böylece yapının inşası sırasında veya sonrasında herhangi bir tehlike ile karşı karşıya kalması durumunda sorumluk kime aitse zarar ondan tazmin edilecek. Taslak ile yapının projelendirilmesinde, yapım sürecinde ve denetlenmesinde rol alan ilgili kişilerin mesleklerini uygulaması aşamasında verilen hizmetlerde kusur veya mesleki bilgi ve beceri eksikliği sebebiyle tazminat ödemesini gerektiren zararları teminat altına alınması için mesleki sorumluluk sigortası yapılacak. Yapı sahipleri ise olası bir afete karşı binalarını tabi afetler sigortası yaptıracaklar.

Meslekten men cezası
Yapıların yapı bilimine uygun olarak inşa edilmesini sağlamak amacıyla oluşturulan kanun taslağı ile yapı müteahhitlerinin sorumluluklarını yerine getirmemesi durumunda meslekten mene varan ağır müeyyideler yer alıyor. Taslakta, “Şantiyede ruhsat eki projelerin mimari, betonarme, makine ve elektrik tesisatı projelerinin müteahhit tarafından uygulanmadığının farklı hazırlanmış projelerin uygulandığının ilgili idarece tespiti halinde ilgili müteahhit ve kontrol elemanlarına projelerdeki aykırılık oranına göre en az 2 yıldan başlayarak, 10 yıla kadar meslekten men cezası verilir ve bu durum Resmi Gazete’de ilan edilir” hükmü yer alıyor.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.