Haberler

Tarihî köprünün taşları düşmeye başladı

Tarih: 10 Kasım 2006 Kaynak: Zaman
Kocaeli''nin Karamürsel ilçesinde 17. yüzyılda yapılan ve İpek Yolu üzerinde bulunan tarihi Valide Sultan Köprüsü''nün bakımsızlıktan ''kilit'' taşlarının düşmeye başladığı bildirildi.

Kültür ve Turizm Müdürü Adnan Zanburkan, mülkiyeti Karayolları Genel Müdürlüğü''ne ait tarihi Valide Sultan Köprüsü''nün onarılması gerektiğini söyledi. Köprünün 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu kapsamında olduğunu ifade eden Zanburkan, köprünün restorasyon, restitüsyon ve çevre düzenlemesinin yapılması için hazırladıkları projeyi 6 No''lu İstanbul Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu''na sunduklarını belirtti. Karamürsel''in Yalakdere beldesindeki Valide Sultan Köprüsü''nün ilçede Osmanlı dönemine ait en önemli eserlerinden biri olduğunu ifade eden Zanburkan, şunları kaydetti: "Karamürsel-İznik arasındaki Devlet Karayolu üzerinde bulunan köprü 3 gözlü, sivri kemerli ve iki yanı korkuluklarla çevrili, Türk mimarisi tarzında, kesme taştan yapılmış. Boyu 64, döşeme eni 4,50 metre, korkulukların yüksekliği ise 50 santimetre. Ortadaki en büyük gözün genişliği 12,35 metre. Muntazam kesme taştan yapılmış sivri kemerli köprünün kemerleri tempan duvarlarına göre daha içeridedir."

Köprü uzun zamandır trafiğe kapalı
Adnan Zanburkan, 17. yüzyılda yayaların kullanması amacıyla İpek Yolu üzerinde yapılan köprünün günümüzde ağır tonajlı araçlar tarafından da kullanıldığını, bu nedenle bazı bölümlerinde hasar meydana geldiğini ifade etti. Zanburkan, şöyle devam etti: "Köprünün kuzeye bakan asfalt ile korkuluk arasındaki dolgusu göçmüş. Bu nedenle Karayolları Bursa 17. Şube Müdürlüğü köprüyü trafiğe kapatmış. Karayolları 2007 yılında ağır tonajlı araçların geçmesi için bu köprünün yanına alternatif bir köprü yapmayı planlıyor. Kendileri ile görüştüğümüzde köprüyü onaracak, restorasyonunu yapacak ödenekleri olmadığını söylediler. Karayolları, mülkiyeti kendilerine ait köprünün restorasyonunu yaptıramıyorlarsa bize yetki verilsin biz yaptıralım."
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.