Haberler

253 müteahhitten sadece 30''u çok iyi

Tarih: 27 Kasım 2006 Kaynak: Radikal
Konut hamlesi sırasında inşaat sektöründe gerek hammadde gerekse ara teknik eleman sorunu yaşayan Toplu Konut İdaresi''nin (TOKİ) Başkanvekili Erdoğan Bayraktar, TOKİ''nin, müteahhit firmaları sürekli denetim altında tutarak faaliyet raporları oluşturduğunu, firmalara bir çeşit ''karne'' düzenleyerek ''kategorize ettiklerini'' anlattı.

Bayraktar, "Böylece, işi kaliteli yapanlarla yapmayanlar objektif bir performans değerlendirmesine tabi tutuluyor ve kaliteli iş yapmaya özendiriliyor" diye konuştu.

Bayraktar''ın verdiği bilgiye göre, TOKİ ile iş yapan müteahhit firmalar, ''imalatın kalitesi, işin zamanlaması, resmi kurumlar nezdinde işin takibi, piyasaya borç ödemeleri, icra-haciz durumu, taşeron-işçi alacakları konusunda tutumu, inşaat sonrası meydana gelebilecek şikâyetlerin giderilmesindeki tutumu'' kriterlerine göre değerlendiriliyor.

Yapılan değerlendirme sonucu, TOKİ ile iş yapan 253 müteahhitten 30''una ''çok iyi'', 160''ına ''iyi'' karne verilirken, 15 firma ''çok kötü'' listesinde yer aldı. TOKİ''nin yeni ihalelerinde, bu değerlendirme esas alınıyor.

Müteahhitlik firmalarının sadece iyi iş yapmalarına değil, piyasa itibarlarına da baktıklarını vurgulayan Bayraktar, ''Firma piyasadan aldığı malı, kredisini ödemiyorsa, bizde başka ihalesi varsa, o ihaledeki hak edişini geciktiriyoruz. ''Önce piyasaya borcunu öde öyle gel'' diyoruz. Yoksa, ''TOKİ müteahhidi piyasayı dolandırdı'' diye bizim itibarımızı zedeliyorlar. Buna hakları yok. Biz bir markayız" dedi.

Koç''a teşekkür mektubu
Müteahhit firmaların beş yıl sorumlu olduklarını hatırlatan Bayraktar, "Bizden hiçbir şekilde kaçamıyorlar. Kanun ne yapılmasını gerektiriyorsa onu yapıyoruz. Canlarına okuyoruz" diye konuştu.

Öte yandan Bayraktar, Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç''a gönderdiği mektupta da, inşaat sektöründeki ara eleman yetersizliğine dikkat çekerek, bu durumun inşaat kalitesini de olumsuz etkilediğini vurguladı.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.